Prvotřídní senzace na MS. Francouzi porazili vicemistry světa z Finska 5:1

18:45aktualizováno  22:47
PAŘÍŽ - O dosud největší překvapení letošního MS se postarali hokejisté Francie. V domácím prostředí v Paříži senzačně smetli 5:1 úřadující vicemistry z Finska, kteří budou v pondělí od 20:15 soupeřem Česka.

Francouzi se raduje z šokující výhry nad Finskem. foto: Reuters

Dvěma góly zařídil historicky první výhru v devátém vzájemném souboji s Finy na světových šampionátech útočník Antoine Roussel z Dallasu a spolupořadatel šampionátu si ve druhém vystoupení na šampionátu připsal první body.

Velký podíl na tříbodovém zisku Francie měl také brankář Florian Hardy, který si připsal 42 zákroků.

Antoine Roussel se raduje z gólu.
Francouzi naskákali po zápase na hrdinu Floriana Hardyho.

Francouzi oproti sobotnímu večernímu úvodnímu duelu s Norskem (2:3) nastoupili bez zkušeného brankáře Hueta i střelce obou branek Stéphana Da Costy, ale jejich spoluhráči je dokonale zastoupili.

V úvodu se domácí výběr ubránil při trestu exkladenského a exsparťanského Sachy Treilleho a dokázali se vyrovnat i s desetiminutovým pobytem jedné ze tří posil z NHL Roussela na trestné lavici za nesportovní chování.

MS v hokeji - Jakub Voráček.

Útočník Dallasu sledoval z trestné lavice nejdříve nevyužitou přesilovku při Ohtamaaově trestu a v 15. minutě i radost AccorHotels Areny po úvodní trefě Bellemareho. Forvard Philadelphie se po střele Hecquefeuilleho prosadil z dorážky před brankovištěm.

Po faulech Bouveta a Mananviana se Francouzi ještě v závěru úvodního dějství ubránili i 114 vteřin v oslabení tří proti pěti, kdy si Hardy poradil s Filppulovým pokusem i dorážkou Pyoräläho.

Ještě před pauzou dokázal francouzský gólman vleže hokejkou zlikvidovat Osalovo zakončení do odkryté branky.

Podívejte se na zákrok šampionátu v podání Hardyho:

Po 93 sekundách druhé části ale už vyrovnal střelou od modré čáry Lehtonen. Finové, kteří v pátek na úvod turnaje zdolali Bělorusy po boji 3:2, ale nebyli nadále v ideálním rozpoložení.

Korpisalo sice zlikvidoval další šance Francie, odolal i při Filppulově vyloučení, ale ve 34. minutě už kapituloval. Střelu Bellemareho vyrazil před Russela, který snadno vrátil Francii vedení.

Holka z nároďáku Kateřina Bogliová.

Na konci druhé třetiny zvýšil v přesilové hře čtyř proti třem tečí Janilovy střely Claireaux a finská snaha o odvrácení překvapení ve třetí třetině byla marná.

Po tlaku Suomi ujel ve 49. minutě Roussel a blafákem do bekhendu upravil na 4:1. Finové sáhli už pět minut a 10 sekund před koncem k power play, ale v 58. minutě dovršil skóre do prázdné branky Fleury.

Pro francouzské fanoušky i spoluhráče byl hrdinou zápasu Hardy a Bellemare se při ceremoniálu vzdal v jeho prospěch i ceny pro nejlepšího hráče Francie.

MacKinnon si připsal první letošní hattrick

Lídr skupiny B a obhájce titulu z Kanady neměl ani ve druhém zápase na šampionátu potíže. Slovince rozstřílel 7:2.

Prvním hattrickem turnaje se zaskvěl v dresu vítězů minulých dvou šampionátů útočník Nathan MacKinnon, který si navíc připsal i jednu asistenci.

MS v hokeji:

Skupina B (Paříž):

Francie - Finsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky:
15. Bellemare (Rech, Hecquefeuille), 34. A. Roussel (Bellemare), 39. Claireaux (Janil, Rech), 49. A. Roussel (Rech), 58. Fleury (T. Da Costa) - 22. Lehtonen (Pihlström, Rantanen). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Linde (Švéd.) - Lazarev (Rus,), Šefčík (SR). Vyloučení: 5:4, navíc A. Roussel (Fr.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 11.433.

Slovinsko - Kanada 2:7 (0:3, 1:3, 1:1)
36. Muršak (Sabolič, Pretnar), 58. Urbas (Kranjc, Pretnar) - 5. Barrie (Simmonds, Konecny), 15. MacKinnon (Skinner, Barrie), 17. Point (Konecny), 25. MacKinnon (Giroux, De Haan), 26. MacKinnon (Barrie, Marner), 38. Marner (Konecny), 48. Skinner (MacKinnon, Barrie). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Wehrli (Švýc.) - Kohlmüller (Něm.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 9168.

Norsko - Švýcarsko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
33. Schäppi (Loeffel, Almond), 34. Almond (Rüfenacht, Untersander), 50. Suter (Almond, Ambühl). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Reneau (USA) - Lhotský (ČR), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 7782.

Slovinci se v úvodu utkání ubránili při vyloučení kapitána Muršaka, který se po návratu z trestné lavice dostal do úniku, ale gólmana Johnsona mezi betony neprostřelil.

V páté minutě už udeřil favorit. Simmonds ještě odkrytou branku netrefil, z levého kruhu však už zamířil přesně Barrie.

Kanada se pak ubránila při Mathesonově trestu a v 15. minutě zvýšila. MacKinnon napoprvé ještě Krošelja nepřekonal, ale dostal se v brankovišti k dorážce a dotlačil puk za brankovou čáru.

Za 98 vteřin zvýšil Point, jehož přihrávku na Marnera si srazil do vlastní branky Vidmar. Ještě před první pauzou pomohla slovinskému brankáři po střele Barrieho tyč.

Další branku přidali Kanaďané ve 25. minutě, kdy Girouxův pokus po parádní otočce Krošelj ještě vyrazil, ale MacKinnon doklepl puk do odkryté branky.

Za 59 vteřin dovršil útočník Colorada hattrick, když přesnou střelou z levého kruhu potrestal Muršakovo vyloučení.

V polovině utkání Slovinci nevyužili 62 vteřin trvající přesilovku pěti proti třem, ale v 36. minutě už sebrali Johnsonovi čisté konto.

Po Saboličově průniku se trefil Muršak. Pětibrankový náskok vrátil Kanadě Marner, který si parádně položil Krošelja a zakončil do odkryté branky.

V závěrečném dějství inkasovali Slovinci už jen jednou a hodně nešťastně. Skinnerovu přihrávku tečoval Mušič a kotouč zapadl nad Krošeljovým ramenem do branky. Výsledek zkorigoval v 58. minutě z dorážky Urbas.

Také Švýcaři podruhé vyhráli

Hokejisté Švýcarska porazili ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Paříži Norsko 3:0 a posunuli se s pěti body na druhé místo ve skupině B o bod za vedoucí Kanadu.

Třemi body za gól a dvě asistence k tomu přispěl útočník Cody Almond. Švýcarský brankář Leonardo Genoni jako druhý na turnaji po Elvisi Merzlikinsovi z Lotyšska udržel čisté konto.

V druhém dějství měli Švýcaři výraznou střeleckou převahu. Ve 33. minutě už se Švýcaři radovali. Loeffel od pravého mantinelu našel před brankou Schäppiho, který zakončil do odkryté branky.

Za 116 sekund to bylo 2:0. Untersander rychle přenesl hru do útočného pásma a Rüfenacht uvolnil na levé straně Almonda, který zblízka střelou na vyrážečku překonal norského gólmana.

Švýcaři ani v závěrečném dějství soupeře moc do šancí nepouštěli a navíc si vynutili tři přesilové hry. Tu poslední využil po parádní Almondově zadovce Suter.