První horskou etapu Tour vyhrál Chavanel a oblékl se do žlutého

18:30
FRANCIE - První horskou etapu letošní Tour de France vyhrál Sylvain Chavanel. Francouzský cyklista se tak po dnešní sedmé etapě oblékl do žlutého trikotu pro vedoucího jezdce průběžného pořadí.

Sylvain Chavanel. foto: Reuters

Díky 21. místu si polepšil i jediný český účastník Roman Kreuziger. Člen stáje Liquigas se v klasifikaci posunul o čtyři místa na 12. příčku. Na vedoucího Chavanela ztrácí tři minuty a deset vteřin.

Obhájce loňského prvenství Španěl Alberto Contador dnes dojel třináctý a v průběžném pořadí je už na šesté příčce. Sedminásobný šampion Američan Lance Armstrong dorazil do cíle v lyžařském středisku Station des Rousses jako šestnáctý a v celkové klasifikaci je čtrnáctý.

Jednatřicetiletý Chavanel už jel ve žlutém dresu po triumfu ve druhé etapě, pak o něj ale vinou pádu přišel. O vedení připravil dosavadního lídra a časovkářského specialistu Fabiana Cancellaru ze Švýcarska, který se propadl až na 58. místo.

Vedle Chavanela se dnes dařilo také jeho kolegovi ze stáje Quick Step Jéromu Pineaovi, který po úniku v úvodu etapy získal maximum bodů na všech šesti vrchařských prémiích a pojistil si puntíkovaný trikot.

Chavanel rozhodl o vítězství v předposledním 15 kilometrů dlouhém stoupání, když ujel ze skupinky pronásledovatelů. Na druhém místě dojel Španěl Rafael Valls Ferri, třetí byl jeho krajan Juan Manuel Garate.

Cyklistický závod Tour de France

7. etapa: Tournus - Station des Rousses (165,5 km): 1. Chavanel (Fr.) 4:22:52, 2. Valls -57, 3. Garate (oba Šp.) -1:27, 4. Voeckler, 5. Perget (oba Fr.), 6. Moreno (Šp.) všichni -1:40, 7. Fedrigo (Fr.), 8. Hesjedal (Kan.), 9. Plaza (Šp.), 10. Capecchi (It.), ...21. Kreuziger (ČR) všichni -1:47.

Průběžné pořadí: 1. Chavanel 33:01:23, 2. Evans (Austr.) -1:25, 3. Hesjedal -1:32, 4. A. Schleck (Luc.) -1:55, 5. Vinokurov (Kaz.) -2:17, 6. Contador (Šp.) -2:26, 7. Van den Broeck (Belg.), 8. Roche (Ir.) oba -2:28, 9. Vansummeren (Belg.) -2:33, 10. Meňšov (Rus.) -2:35, ...12. Kreuziger -3:10.