Prospal pomohl udolat Carolinu. Gólem a asistencí

12:16
NEW YORK - Český hokejista Václav Prospal přispěl v pátečním utkání NHL gólem a asistencí k výhře Columbusu 5:1 nad Carolinou.

Václav Prospal uprostřed. foto: ČTK

Sedmatřicetiletý útočník otevřel přesnou ranou z levého kruhu skóre utkání a po jeho přihrávce uzavřel gólový účet zápasu Mark Letestu. Ostatní branky vstřelil R. J. Umberger, hlavní hvězda zápasu, který zaznamenal třetí hattrick v kariéře.

"V posledních šesti utkáních jsme byli podrobení ostré kritice za to, že nedáváme góly. A upřímně řečeno, cítil jsem, že se takový večer blíží, protože jsem se dostával do spousty šancí. Problém byl jen v jejich proměňování. Dneska už to vypadalo, že je všechno nastaveno správně," uvedl Umberger. Nejslabší tým soutěže ukončil soupeři sérii čtyř výher, navíc odstup Hurricanes od posledního postupového místa vzrostl na sedm bodů.

Hokejisty Winnipegu nepoložilo ve Washingtonu ani tříbrankové manko a v zápase, v němž si nemohli dovolit ztratit, zvítězili na soupeřově ledě 4:3 v prodloužení. Jets si výhrou udrželi reálnou naději na play off; na poslední postupové místo, které drží právě Washington, ztrácejí čtyři body a mají jedno utkání k dobru.

Vítězství Jets podpořil dvaceti zásahy Ondřej Pavelec. Daleko více práce měl ale na druhé straně Michal Neuvirth, který si připsal 38 úspěšných zákroků.

Alexandr Ovečkin, který svým druhým gólem v utkání zvýšil v 26. minutě na 3:0, si po utkání stěžoval, že mužstvo poté přenechalo iniciativu soupeři.¨Capitals zaskočil inkasovaný gól, kterým hosté brzy snížili na 3:1. "Potom jsme úplně přestali hrát. V třetí třetině jsme hráli odlišným stylem, jen jsme vyhazovali kotouče, dostávali se pod tlak a oni vyrovnali. Hráli jsme hloupě," podotkl Ovečkin. Poměr střel na branku v třetí třetině byl 2:17.

Jets pomohli k vyrovnání nečekaní střelci, Ben Maxwell i Spencer Machacek dali první góly v sezoně. K nim se v základní hrací době přidal Bryan Little a v prodloužení dokonal obrat Tim Stapleton.

"Přepnuli jsme do zoufalého režimu. Myslím si, že tohle jsem u nás za celý rok neviděl. Tlačili jsme je a tlačili, drželi se svého plánu a všechno nahazovali na branku. A byli jsme odměněni," uvedl Stapleton.

70 53 (32+21)

Mezi Washingtonem a Winnipegem je v tabulce Východní konference ještě Buffalo, které zvítězilo na ledě New Yorku Rangers 4:1 a bodově se dotáhlo na poslední postupové místo do play off. Dvěma góly a přihrávkou se pod triumf hostů podepsal útočník Drew Stafford.

Sabres přitom byli ještě v polovině února na předposlední místě v konferenci. "Chceme se na té vlně udržet co nejdéle. Dali jsme do toho hodně práce, abychom se dostali tam, kde jsme, ale ještě nemáme nic jistého," uvedl Stafford. "Nezajímáme se o týmy okolo nás. Víme, že pokud budeme hrát dobře, budeme se starat sami o sebe a vyhrávat zápasy, tak se nám podaří postoupit. Zatím jsme ale ještě nic nedokázali," dodal.

Situaci si v elitní osmičce Východní konference komplikuje Ottawa. V pátek podlehla v Montrealu 1:5 a před devátým Buffalem má sedm kol před koncem základní části náskok jen dvou bodů. Hráči z hlavního města Kanady zaspali úvod utkání, když už po devíti minutách hry svítil na ukazateli skóre stav 4:0.

Hlavní podíl na povedeném startu měl Erik Cole, jenž měl tři branky na kontě už v čase 5:41 a stanovil nový klubový rekord v kategorii nejrychleji dosažený hattrick od začátku utkání. Jednu přihrávku si v dresu vítězů připsal Tomáš Plekanec, u jediného gólu hostů asistoval Milan Michálek.

Florida na domácím ledě podlehla Edmontonu 1:2 po samostatných nájezdech, přesto její náskok v čele Jihovýchodní konference před Washingtonem zůstal čtyřbodový. U jediné branky Panthers asistoval Tomáš Fleischmann, na druhé straně se v týmu hostů neprosadil v rozstřelu Aleš Hemský.

V nájezdech neuspěl ani Patrik Eliáš, jako jediný z celé šestice aktérů, a i proto New Jersey doma prohrálo s Torontem 3:4 po samostatných nájezdech.

VÝSLEDKY NHL

New Jersey - Toronto 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)
Branky: 39, Josefson, 51. Parise, 56. Henrique - 35. a rozhodující nájezd Kadri, 34. Bozak, 50. Steckel. Střely na branku: 46:17. Diváci: 16.022.

NY Rangers - Buffalo 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Branky: 30. B. Boyle - 34. a 57. Stafford, 24. Turnbull, 54. Ennis. Střely na branku: 27:26. Diváci: 18.200.

Washington - Winnipeg 3:4 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 22. a 26. Ovečkin, 17. Chimera - 28. Maxwell, 29. Little, 57. Machacek, 63. Stapleton. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval čtyři góly z 42 střel a úspěšnost zásahů měl 90,48 procenta. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 86,96 procenta. Střely na branku: 23:42. Diváci: 18.506.

Columbus - Carolina 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky: 30., 35. a 55. Umberger, 7. Prospal, 57. Letestu (Prospal) - 34. Bowman. Střely na branku: 26:40. Diváci: 15.085.

Montreal - Ottawa 5:1 (4:1, 0:0, 1:0)
Branky: 1., 5. a 6. Cole, 9. Nokelainen, 46. Eller (Plekanec) - 40. Spezza (M. Michálek). Střely na branku: 32:38. Diváci: 21.273.

Florida - Edmonton 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 25. Garrison (Fleischmann) - 22. R. Jones, rozhodující nájezd Nugent-Hopkins. Střely na branku: 27:21. Diváci: 16.214.