Prolog Tour de Ski: Jakš dojel dvanáctý, Bauer zaostával

15:10
Dvakrát už Tour de Ski vyhrál, letos však Lukáš Bauer nemá jasno, jestli dojede až do jejího cíle. O dalších ambicích v lyžařských etapách by české jedničce mohl napovědět i prolog v Oberhofu, ve kterém Bauer skončil s víc než půlminutovou ztrátou v sedmé desítce. Nejrychlejším Čechem byl jedenáctý Martin Jakš, vyhrál Kanaďan Alex Harvey.

Český běžec na lyžích Martin Jakš foto: ČTK

"Dnes to začíná - tak trochu jiná Tour de Ski," psal Bauer na svůj facebookový profil. Právě kvůli nezvyklému formátu, který nahrává lyžařským rychlíkům, nevěděl, jestli raději nezůstat doma a nepřipravovat se na olympiádu v Soči. "Letos mám jiné cíle," uvědomoval si.

Nakonec se český běžec do Německa vydal a po úvodních čtyřech bruslařských kilometrech zahalených do husté mlhy mu patřilo místo v sedmé desítce.

Martinu Jakšovi vstup do sedmietapové Tour vyšel skvěle. Závodník, kterého na úvod olympijské sezony trápila angína a po soustředění na severu navíc otlačená pata, proletěl tratí prologu jako dvanáctý nejrychlejší a na vítězného Kanaďana Alexe Harveyho ztratil necelých 18 sekund.

Vítěz závodu Alex Harvey (uprostřed).

"V prvním kole jsem se trochu šetřil a v těch dalších zjistil, že ta opatrnost byla asi přehnaná. Měl jsem za to vzít hned od začátku. Konec už se mi povedl," řekl Jakš svazovému webu.

Závodníci javorového listu vůbec přivezli na Tour skvělou formu, druhým místem a ztrátou 4 sekundy ji potvrdil Devon Kershaw. Třetí Nor Chris Jespersen za vítězem zaostal o více než 10 sekund.

Druhým nejlepším Čechem byl patnáctý Aleš Razým, kterého od prvního místa dělilo necelých dvacet sekund. Dušan Kožíšek zajel 62. čas, Ondřej Horyna dojel o šest míst dál a Jiřímu Magálovi patří 84. místo.

"Byl to rozhodně zážitek, ale nejsem se sebou spokojený. Bruslení mi prostě pořád nějak nejde a vůbec mi nepřipadá, že bych závodil. Nedokážu se zmáčknout a tak nějak divně se na tom klátím. Potřeboval bych se do toho vrátit, ale sám nevím jak," zhodnotil svůj výkon Razým.

Ženský závod patřil Björgenové

Žádná norská lyžařka přitom ještě nikdy běžeckou Tour de Ski nevyhrála, k triumfu v osmém ročníku teď nakročila Marit Björgenová. Norka byla nejrychlejší v tříkilometrovém prologu volnou technikou v německém Oberhofu a do druhé etapy oblékne žlutý dres. Eva Vrabcová-Nývltová obsadila 12. místo.

"Bylo trošku složitější zvolit tu správnou rychlost, ale měla jsem dobře připravené lyže a jsem šťastná, že se to povedlo," komentovala vítězka v televizním rozhovoru. "Už je to dlouho od posledního závodu, takže jsem ráda, že jsem si udržela formu."S tou do etapové tour vjela i Češka Vrabcová-Nývltová, která na mokrém sněhu skončila tři sekundy za první desítkou a jen jedinou pozici za další norskou favoritkou Therese Johaugovou.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberhofu

Muži - prolog 4,5 km volně: 1. Harvey 9:03,4, 2. Kershaw (oba Kan.) -4,1, 3. Jespersen (Nor.) -10,2, 4. Černousov (Rus.) -13,4, 5. Duvillard (Fr.) -13,8, 6. Sundby (Nor.) -14,4, 7. Eriksson (Švéd.) -15,5, 8. Jauhojärvi (Fin.) -15,7, 9. Krogh (Nor.) -16,6, 10. Rehemaa (Est.) -16,8, ...12. Jakš -17,9, 15. Razým -19,7, 60. Bauer -35,5, 62. Kožíšek -35,8, 68. Horyna -38,4, 84. Magál (všichni ČR) -50,9.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 28 závodů): 1. Sundby 385 b., 2. Jespersen 273, 3. Legkov (Rus.) 266, 4. Manificat (Fr.) 262, 5. Poltoranin (Kaz.) 230, 6. Vylegžanin (Rus.) 230, ...14. Bauer 119, 45. Razým 46, 58. Jakš 30, 81. Magál 14.

Ženy - prolog 3 km volně: 1. Björgenová 6:34,4, 2. Jacobsenová (obě Nor.) -1,9, 3. Jaskowiecová (Pol.) -7,0, 4. Herrmannová (Něm.) -8,4, 5. Digginsová (USA) -9,2, 6. Kyllönenová -9,5, 7. Saarinenová (obě Fin.) -9,7, 8. Čebašeková (Slovin.) -10,7, 9. Caldwellová (USA) -11,8, 10. Niskanenová (Fin.) -12,0, ...12. Vrabcová-Nývltová -15,0, 44. Nováková -27,9, 67. Grohová (všechny ČR) -40,6.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 28 závodů): 1. Björgenová 619, 2. Kowalczyková (Pol.) 444, 3. Kallaová (Švéd.) 401, 4. Johaugová (Nor.) 374, 5. Randallová (USA) 303, 6. Herrmannová 284, ...24. Vrabcová-Nývltová 84.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...