Problémy s oteklým kolenem nevadily. Sáblíková vyhrála trojku i v Astaně

14:52
Astana - Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i třetí závod Světového poháru na trati 3000 metrů a upevnila si vedení v seriálu, kterému kraluje již jedenáctou sezonu. V Astaně porazila druhou Annu Jurakovou z Ruska téměř o sekundu, třetí skončila Miho Takagiová z Japonska. Na sprinterské pětistovce obsadila Karolína Erbanová při debutu v sezoně jedenácté místo.

Martina Sáblíková foto: ČTK/AP

Světový pohár v rychlobruslení v Astaně:

Muži: 5000 m: 1. Michael (N. Zél.) 6:21,58, 2. Beckert (Něm.) 6:22,09, 3. Bloemen (Kan.) 6:22,82, ...divize B: 16. Druszkiewicz (ČR) 6:33,13. Průběžné pořadí SP (po 3 z 6 závodů): 1. Michael 200 b., 2. Kramer 200, 3. Bergsma (oba Niz.) 160.

Ženy: 500 m: 1. Jü Ťing 37,85, 2. Čang Chung (obě Čína) 37,87, 3. I Sang-hwa (Korea) 37,95, ...11. Erbanová (ČR) 38,39. Průběžné pořadí SP (po 4 z 10 závodů): 1. Kodairaová (Jap.) 300 b., 2. I Sang-hwa 275, 3. Jü Ťing 272, ...27. Erbanová 24. 3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:02,90, 2. Jurakovová (Rus.) 4:03,84, 3. Takagiová (Jap.) 4:05,68, ...divize B: 5. Zdráhalová (ČR) 4:10,55. Průběžné pořadí SP (po 3 z 6 závodů): 1. Sáblíková 300, 2. De Jongová (Niz.) 190, 3. Jurakovová 185, ...27. Zdráhalová 20.

Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková měla před startem v Kazachstánu menší problémy s otékajícím pravým kolenem, na jejím výkonu se to ale viditelně neprojevilo. Po úvodní dvoustovce byla sedmá, po 600 metrech již druhá a na metě 1400 metrů se dostala do čela. Ve druhé polovině trati již jen mírně zvyšovala náskok a nakonec výkonem 4:02,90 i ve třetím dějišti SP vylepšila rekord dráhy.

Devětadvacetiletá Sáblíková si připsala 45. individuální triumf v SP, trojku ovládla potřicáté. Aktuálně má v průběžném pořadí seriálu náskok 110 bodů na Nizozemku Antoinette de Jongovou, která byla v Kazachstánu pátá.

V divizi B dvacetiletá Nikola Zdráhalová získala 15 bodů za páté místo, což je její nejlepší výsledek v kariéře. Časem 4:10,55 si navíc o více než dvě sekundy zlepšila osobní rekord.

Erbanová ze zdravotních důvodů chyběla v Charbinu i v Naganu a při vstupu do sezony ji časem 38,39 dělily tři setiny od umístění v desítce. Za vítěznou Číňankou Jü Ťing zaostala o 54 setin.

Martina Sáblíková na tiskovce před sezonou.