Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Pro Berdycha sezona skončila. S Nadalem prohrál ve dvou setech

14:35
PRAHA/LONDÝN - Pouť Tomáše Berdycha na Turnaji mistrů skončila už v základní skupině. Před posledním utkání ve skupině ještě žila naděje na postup, v cestě ale stál Rafael Nadal, který Berdycha porazil ve dvou setech 7:6 a 6:1. Tímto výsledkem tak pro Berdycha turnaj i sezona končí. Naopak Nadal postupuje do semifinále z prvního místa ve skupině.

Tomáš Berdych foto: ČTK

Tomáš Berdych do Turnaje mistrů nevstoupil příliš oslnivě. Novak Djokovič v prvním utkání na turnaji vypráskal nejlepšího českého tenistu 6:3, 6:3. Ovšem druhé představení Berdycha už byl jiný šálek kávy. Za dvaaosmdesát minut přehrál Američana Rodicka 7:5 a 6:3, čímž si uchoval naději na postup do další fáze turnaje.

Pro postup musel Berdych porazit Nadala 2:0 na sety, aby se neohlížel za večerním utkání Djokovič - Rodick. Za určitého vývoje ve skupině by Berdych postoupil i v případě výhry 2:1, nebo prohry 2:1. Berdych nakonec s Nadalem prohrál 2:0, čímž tak turnaj i sezona pro českého tenistu skončila. "Účast na Turnaji mistrů byla jedním z mých letošních cílů, tak jsem nadšený, že jsem to dokázal," řekl k nejprestižnějšímu turnaji Berdych.

Berdych po utkání s Nadalem: Prohra mrzí, ale sezona to byla nejlepší - ČTĚTE ZDE

Nadalova výhra se ale rozhodně nerodila zlehka. Berdych nastoupil bez přehnaného respektu, i když na druhém kurtu proti němu stála světová tenisová jednička. Berdych trpělivou hrou a nečekanými ataky držel s Nadalem krok.

Tomáš Berdych.

První sadu nakonec musel rozhodnout tie-break, ve kterém už jasně dominoval Španěl Nadal. Po výhře ve zkrácené hře 7:3 se mohl radovat z jasného postupu do semifinále Turnaje mistrů. Berdychovi se ale nedařilo první podání, a tak bylo divu, když s 41 procentní úspěšností dovedl první set až do tie-breaku. "Berdych odvádí skvělou práci, ale musí zlepšit servis, aby si ulehčil," komentoval zápas bývalý britský tenista Tim Henman pro BBC.

Po výhře v prvním setu Nadalovi narostly křídla, Berdych naopak ztratil sebevědomí. K tomu přispěl i brejk Nadala za stavu 2:1 pro španělského tenistu. Od té chvíle neztratil suverénní Nadal ani game a výhrou nad Berdychem si pojistil vítězství ve skupině. Berdychova úspěšnost prvního podání nepřesáhla v utkání 50% a počet nevynucených chyb (32) byl proti nejlepšímu tenistovi příliš vysoký.

Berdych se ale se sezonou 2010 rozloučil nebojácným a sympatickým výkonem a Nadala potrápil v téměř dvouhodinové bitvě. "Pokaždé, když člověk hraje se světovou jedničkou, tak je to skvělá zkušenost. Musím se poučit z chyb, které jsem udělal, jenom tak můžu být v budoucnu lepší," uzavřel Berdych.