15. dubna 2010 20:58 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Příznivci spiknutí se tetelí: Slavia vyhrála na Letné díky penaltě

• 1Diskuse
Souboj Sionka a Hubáčka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Souboj Sionka a Hubáčka. | foto: ČTK

PRAHA Odveta čtvrtfinále Ondrášovka cupu na Letné začala velmi zajímavě, hned v úvodu se totiž po ruce Řepky kopala penalta. Tu proměnil Jaroslav Černý a výrazně posunul Slavii směrem k semifinále.

Po poločase tak bylo jasno, že k postupu potřebuje Sparta dát tři branky. První utkání totiž Slavia vyhrála 1:0. Hosté ale už zdramatizování nepovolili a utkání skončilo poločasovým výsledkem 0:1. Slavii čeká v semifinále Jablonec.

Sparta - Slavia 0:1 (0:1)

Branka: 8. J. Černý z pen.
Rozhodčí: Adam - Lhoták, Pelikán. ŽK: Sionko, Kušnír, Řepka - J. Černý, Kopic. Diváci: 10.577. První zápas: 0:1, postupuje Slavia.

Klíčový moment - ruka Řepky

Sparta vyrukovala do odvety v nejsilnější sestavě a jako by se tím snažila vyvrátit spekulace, že se oba kluby dohodly na tom, že ligový duel vyhrají Letenští a pohárový dvojzápas opanuje Slavia. Za hosty poprvé od návratu po zranění nastoupil v zahajovací jedenáctce Jaroslav Černý a záhy sehrál jednu z klíčových rolí. Domácí Řepka zasáhl míč v sedmé minutě na hranici vápna rukou a rozhodčí Adam usoudil, že k přestupku došlo už v šestnácte, i když televizní záběry ukázaly spíše opak. Právě Černý pak poslal z následného pokutového kopu hosty do vedení.

Letenskou ofenzivu jako tradičně rozhýbal Sionko. V desáté minutě trefil z úhlu Vaniaka, o chvíli později pak pálil v dobré pozici vedle tyče.

Odveta čtvrtfinále Ondrášovka cupu.

Mírná sparťanská převaha vrcholila po půlhodině hry, kdy dvakrát vymýšlel útočné akce Zeman. Nejprve vybídl zpětnou přihrávkou ze strany Kucku, který kvůli karetnímu trestu chyběl při pondělní ligové výhře Sparty 1:0, ale Vaniak byl dobře postavený. Ve 34. minutě zkoušel Zeman štěstí sám, ovšem slávistický "čaroděj" jeho přízemní střelu k tyči z přímého kopu vyškrábl na roh.

Na opačné straně centroval ze strany Krajčík a nabíhajícímu Vlčkovi chyběly k míči jen centimetry. Těsně před pauzou přišli hosté o Grajciara, který po faulu Kušníra ihned zamířil na nosítkách do útrob stadionu a s těžce zhmožděným kotníkem odjel na vyšetření do nemocnice.

Sparta se v úvodu druhé půle pokusila vyvinout nápor, po kterém v 50. minutě hlavičkoval těsně nad bývalý slávistický kapitán Brabec. Domácí sice i poté, co trenér Chovanec stáhl ze hry Sionka, častěji drželi míč, ale k výraznějším šancím se nedostávali. Vzruch tak přinesla hlavně drobná potyčka pořadatelů s fanoušky v domácím "kotli".

Sparta na zvrat neměla a hosté naopak několikrát mohli pojistit skóre z rychlého brejku. V 62. minutě pálil z nadějné akce nad branku střídající Šenkeřík a stejný hráč pak selhal i o jedenáct minut později. Slávisty to ovšem vůbec mrzet nemuselo, v závěru si postup s přehledem pohlídali.