Přes defekty porazil i Loeba. Prokop se po třetí etapě Dakaru posunul na 11. místo

20:53aktualizováno  21:45
Arequipa - Martin Prokop obsadil v třetí etapě dakarské rallye deváté místo. Pilot fordu se i přes dva defekty letos poprvé prosadil do nejlepší desítky a porazil například věhlasného Francouze Sébastiena Loeba. Na jeho vítězného krajana Stéphana Peterhansela ztratil Prokop přes 34 minut, do vedení se vrátil Katařan Násir Attíja. Český jezdec se posunul na 11. místo průběžného pořadí.

Snímek ze 3. etapy Dakaru 2019 foto: Reuters

Rallye Dakar - 3. etapa (San Juan de Marcona - Arequipa, 798 km/331 km rychlostní zkouška:

Automobily: 1. Peterhansel, Castera (Fr./Mini) 3:54:31, 2. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) -3:26, 3. Przygoňski, Colsoul (Pol., Belg./Mini) -11:47, ...9. Prokop, Tománek -34:39, 24. Ouředníček, Křípal (všichni ČR/Ford) -1:12:04. Průběžné pořadí: 1. Attíja 8:34:08, 2. Radžhí, Gottschalk (Saúd. Ar., Něm./Mini) -6:48, 3. Peterhansel -7:03, ...11. Prokop -54:16, 22. Ouředníček -2:00:35.

SxS: 1. Farres, Oliveras (Šp./Can-Am) 4:35:58. Průběžné pořadí: 1. López, A. Quintanilla (Chile/Can-Am) 10:00:28.

Motocykly: 1. De Soultrait (Fr./Yamaha) 4:07:42, 2. P. Quintanilla (Chile/Husqvarna) -15, 3. K. Benavides (Arg./Honda) -2:37, ...30. J. Brabec (ČR/Husqvarna) -59:57, 34. Engel -1:13:56, 60. Vlček (oba ČR/KTM) -1:54:58, 88. Veselý -2:23:11, 115. Novotná (oba ČR/Husqvarna) -4:02:12. Průběžné pořadí: 1. P. Quintanilla 8:34:28, 2. K. Benavides -11:23, 3. Sunderland (Brit./KTM) -12:12, ...24. J. Brabec -1:37:22, 35. Engel -2:17:26, 86. Veselý -4:57:25, 89. Vlček -5:05:53, 105. Novotná -7:00:39.

Čtyřkolky: 1. González (Arg./Yamaha) 5:16:03, ...6. Kubiena (ČR/Ibos) -31:51. Průběžné pořadí: 1. Cavigliasso (Arg./Yamaha) 10:57:12, ...6. Kubiena -1:01:51.

Kamiony: 1. Karginov (Rus./Kamaz) 4:26:49, 2. Villagra (Arg./Iveco) -11:55, 3. Sotnikov (Rus./Kamaz) -13:42, ...5. Macík (ČR/Liaz) -17:25, 7. Šoltys -57:42, 9. Loprais (oba ČR/Tatra) -1:01:02. Průběžné pořadí: 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 9:37:46, 2. Villagra -5:17, 3. Sotnikov -8:42, ...5. Macík -31:48, 11. Šoltys -1:58:48, 13. Loprais -2:18:09.

Etapa mezi San Juanem de Marcona a Arequipou měřila bezmála 800 kilometrů, čas se závodníkům měřil na úseku dlouhém 331 km.

Pro mnohé favority nedopadla dobře: loňský vítěz Carlos Sainz poškodil krátce po startu zavěšení předního kola a zůstal dlouho stát, na trati se hodně zdrželi také dosavadní lídr kategorie automobilů Giniel de Villiers nebo nejrychlejší muž předchozí etapy Loeb. Toho Prokop, který ve středu i jednou zapadl, v cíli předčil o osm minut.

Mezi kamiony byl poprvé nejrychlejší Rus Andrej Karginov s kamazem, v čele je dál jeho týmový kolega Eduard Nikolajev. Z Čechů byl nejlepší pátý Martin Macík. Velké potíže má Martin Kolomý, jenž musel na trati zastavit a podle neoficiálních informací se potýká s technickými problémy.

„Byl to očistec, ale zvládli jsme to. Prostě na každém kilometru na tebe čeká nějaká sviňárna. Feš feš pláně (jemný písek) i obrovské duny. Zakopali jsme se a mysleli, že se z toho kopce nedostaneme, ale dostali,“ uvedl Macík na facebookovém profilu svého týmu Big Shock Racing.

Pátý muž loňského pořadí nabral časovou ztrátu i poté, co po sjezdu duny spadl do řečiště. „Kdyby to bylo natočené, tak nikdo nevěří, že se z toho dostaneme. Ale dostali. Svépomocí. Šli jsme ven, s rozvahou okoukli a povedlo se. Máme prolomený celý přední nárazník. Asi bok bude trochu pochroumaný,“ přiznal Macík, jenž by se měl posunout na páté místo průběžného pořadí.

Velké potíže má Martin Kolomý, jenž musel na trati zastavit a podle neoficiálních informací se potýká s technickými problémy. Druhý pilot týmu Buggyra Racing Martin Šoltys byl dnes sedmý, Aleš Loprais devátý.

Z prvního místa soutěže motocyklistů odstoupil Španěl Joan Barreda, jenž nedokázal vyprostit svůj stroj z písečného trychtýře. Značnou ztrátu nabral také rakouský obhájce prvenství Matthias Walkner, který přijel do cíle s odstupem více než 23 minut, a těžkosti měl i dosud třetí Američan Ricky Brabec.

Novým lídrem je tak Chilan Pablo Quintanilla, který byl ve třetí etapě těsně druhý. Nejlepší český motocyklista Jan Brabec dojel s bezmála hodinovou ztrátou a v průběžném pořadí klesl na 24. místo. Milan Engel je o 11 příček za ním.

V kategorii čtyřkolek zajel Tomáš Kubiena šestý čas a šestý je i průběžně. Nadále vede Nicolás Cavigliasso z Argentiny. „Byla to hodně náročná etapa. Samé rolety, hodně fesh feshe, ale také pěkné duny. Užili jsme si to,“ řekl Kubiena, jenž stále bojuje s nachlazením a kvůli rýmě se mu špatně dýchá.

Martin Prokop na Rallye Dakar 2018.
Česká posádka Martin Kolomý, Rostislav Plný a Jiří Stross s kamionem značky...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...