Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Premier League: Tottenham otočil derby s Chelsea, Arsenal vyhrál i bez Čecha

19:19
LONDÝN - Fotbalisté Tottenhamu otočili v 32. kole anglické ligy londýnské derby proti Chelsea a po výhře 3:1 se vzdálili svému soupeři v boji o postup do Ligy mistrů na rozdíl osmi bodů. „Kohouti“ vyhráli na Stamford Bridge po 25 zápasech a ukončili nejdéle trvající sérii bez vítězství na konkrétním stadionu v rámci celé Premier League. Arsenal porazil předposlední Stoke 3:0. Brankář Petr Čech do zápasu kvůli drobným problémům s třísly nezasáhl.

Chelsea vs Tottenham Hotspur. Hosté po jednom ze tří gólů v síti soupeře. foto: Reuters

Po opatrném úvodu zápasu mezi Chelsea a Tottenhamem se ve 30. minutě jako první prosadili domácí. Mosesův centr z pravé strany Lloris podskočil a pro Moratu nebyl problém trefit odkrytou branku. Španělský útočník vstřelil v této sezoně Premier League už sedmý gól hlavou, což je nejvíc v soutěži. O vyrovnání se postaral v nastaveném čase první půle Eriksen, jenž napálil míč z 25 metrů přímo pod břevno.

Zápas rozhodl při svém 100. startu v Premier League záložník Dele Alli. V 62. minutě zužitkoval dalekonosný Dierův pas za obranu a pohotově překonal Caballera. O čtyři minuty později využil zmatků v domácí obraně a po dvou zblokovaných pokusech Sona doklepl míč do branky.

Anglická fotbalová liga - 32. kolo

Arsenal - Stoke 3:0 (75. z pen. a 86. Aubameyang, 89. Lacazette z pen.), Chelsea - Tottenham 1:3 (30. Morata - 62. a 66. Alli, 45.+1 Eriksen).

Trenér Arsenalu Arséne Wenger udělal oproti poslednímu ligovému utkání sedm změn v základní sestavě, nejvíc od roku 2011. V brance poprvé po roce nastoupil v lize od úvodní minuty David Ospina, který nemusel v prvním poločase řešit žádnou vážnější situaci. Na druhé straně měl jedinou příležitost Ramsey, který obloučkem trefil břevno.

Po změně stran favorit zvýšil tempo, hra se otevřela a přišly i šance. Po necelé hodině hry Elneny trefil ve vyložené šanci pouze obránce, následnou dorážku Monreala zneškodnil Butland. V 69. minutě zakroutil na druhé straně míč do vzdálenější tyče přímo z rohového kopu Shaqiri. Krátce nato neproměnil samostatný únik Aubameyang a z následného rohového kopu neuspěl sám před brankářem ani Chambers.

„Kanonýři“ se dočkali až čtvrt hodiny před koncem. Po faulu Martinse Indiho na Özila se pokutového kopu ujal Aubameyang a zajistil domácím tři body. Gabonský útočník přidal v 86. minutě po rohovém kopu ještě druhou branku a na konečných 3:0 upravil znovu z penalty střídající Lacazette.

Arsenal porazil „Hrnčíře“ i v 16. domácím zápase za sebou a zůstává na šestém místě. Stoke prohrálo osmé utkání v řadě a je dál předposlední.