Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Premier League: Přišel, viděl, rozhodl. Chelsea otočila zápas díky střídajícímu Giroudovi

16:18aktualizováno  22:44
Londýn - Ve šlágru 34. kola anglické ligy porazili fotbalisté Manchesteru City 3:1 Tottenham a mohou v neděli v případě zaváhání městského rivala United slavit zisk mistrovského titulu. Chelsea otočila zápas v Southamptonu, ačkoli ještě v 70. minutě prohrávala o dva góly. Při výhře 3:2 se proti sestupem ohroženému soupeři dvakrát trefil střídající Olivier Giroud.

Eden Hazard z Chelsea slaví gól proti Southamptonu. foto: ČTK/AP

Liverpool porazil na svém hřišti 3:0 Bournemouth. K vítězství jedním gólem přispěl Mohamed Salah, pro něhož to byla 40. soutěžní branka v sezoně. V zápase sousedů v tabulce porazilo Burnley 2:1 Leicester a má před ním na sedmém místě náskok devíti bodů. Crystal Palace zvládl záchranářský duel s Brightonem a soupeře přestřílel 3:2.

„Citizens“ podobně jako v minulých zápasech vstoupili do utkání lépe než soupeř a v 22. minutě šli do vedení. Na dalekonosný Kompanyho pas za obranu si naběhl Gabriel Jesus a sám před Llorisem se nemýlil. Chvíli poté fauloval Lloris ve vápně Sterlinga a následnou penaltu proměnil střelou o tyč Gündogan.

Tři minuty před přestávkou snížil šťastným odrazem Eriksen. Dánský záložník dal poprvé v dresu Tottenhamu gól ve čtyřech soutěžních zápasech za sebou.

Gabriel Jesus a Raheem Sterling z Manchesteru City slaví jeden z gólů v síti Tottenhamu.

I ve druhém dějství byl nebezpečnější lídr Premier League. Dvacet minut před koncem zneškodnil Sterlingovi stoprocentní šanci fantastickým zákrokem obránce Vertonghen, o pár vteřin později už se ale anglický křídelník mohl radovat, když dorazil do sítě Jesusovu střelu. I přes další šance Sterlinga a Jesuse už zůstal výsledek 3:1.

Hráči City mají v čele tabulky náskok 16 bodů, druhému Manchesteru United zbývá odehrát šest utkání. Tottenham prohrál po 14 zápasech a přišel o třetí místo.

Anglická fotbalová liga - 34. kolo

Southampton - Chelsea 2:3 (21. Tadič, 60. Bednarek - 70. a 78. Giroud, 75. Hazard), Burnley - Leicester 2:1 (6. Wood, 9. Long - 72. Vardy), Crystal Palace - Brighton 3:2 (5. a 24. Zaha, 14. Tomkins - 18. Murray, 34. Izquierdo), Huddersfield - Watford 1:0 (90.+1 Ince), Swansea - Everton 1:1 (71. J. Ayew - 43. vlastní Naughton), Liverpool - Bournemouth 3:0 (7. Mané, 69. Salah, 90. Firmino), Tottenham - Manchester City 1:3 (42. Eriksen - 22. Jesus, 25. Gündogan z pen., 72. Sterling).

Southampton vedl po gólech Tadiče a Bednarka, který po hodině hry při debutu v Premier League zvýšil a stal se třetím polským hráčem, který skóroval v nejvyšší anglické soutěži. Obhájce titulu otočil výsledek mezi 70. a 78. minutou. Nejprve se Giroud devět minut po příchodu na hřiště prosadil hlavou a krátce po něm vyrovnal prudkou střelou Hazard.

Obrat dokonal po velkém tlaku a dalším závaru před brankou Giroud. Francouzský útočník dal 19. gól z pozice střídajícího hráče, víc jich má v historii Premier League na kontě pouze Jermain Defoe (24). Chelsea otočila zápas ze stavu 0:2 poprvé od října 2002, kdy pod vedením trenéra Claudia Ranieriho porazila Charlton.

Na Anfieldu šel favorit do vedení po sedmi minutách, když Mané dorazil do brány svůj předchozí hlavičkový pokus. I ve čtvrté sezoně v Premier League tak překonal hranici deseti gólů.

V 69. minutě přidal pojistku Salah, který chytře hlavičkou přehodil vyběhnutého Begoviče. Egyptský kanonýr pokořil hranici 40 gólů v sezoně jako třetí hráč Liverpoolu v historii, před ním se to povedlo pouze Rogeru Huntovi a Ianu Rushovi. Zároveň se stal osmým hráčem Premier League, který dal 30 ligových branek v jednom ročníku. Na konečných 3:0 upravil střelou k tyči Firmino.

Burnley poprvé v historii vstřelilo v nejvyšší soutěži dvě branky během úvodních deseti minut hry, prosadili se Wood a Long. Za „Lišky“ snížil v 72. minutě Vardy, ale poosmé v sezoně jeho branka nevedla v zápase k zisku žádného bodu, což se nikomu v Premier League nestalo. Burnley vyhrálo popáté v řadě.