Překvapení na Slavii: sešívaní bez hlavního trenéra udolali lídra

20:46
PRAHA - Hokejisté Slavie nečekaně zdolali v předehrávce 50. kola extraligy Třinec 2:1 a pod vedením dosavadního asistenta Josefa Beránka tak ukončili sérii šesti porážek. Souboj nejhoršího a nejlepšího týmu soutěže rozhodl v 56. minutě obránce David Štich.

Daniel Rákos z Třince (vpravo) a Pavel Kolařík ze Slavie. foto: ČTK

Oceláři prohráli potřetí za sebou, proti Slavii Slezané nenavázali na předešlých devět výher ve vzájemných zápasech. Slavia porazila Třinec naposledy v listopadu 2012.

„Hráli jsme jako tým. Po předešlých prohrách jsme si něco řekli v kabině, šli jsme do toho s tím, že budeme hrát celých 60 minut, a vítězství proti týmu, jako je Třinec, je hodně cenné,“ řekl Štich.

Trenér Josef Beránek na střídačce Slavie.
Daniel Rákos z Třince (vpravo) a Pavel Kolařík ze Slavie.
Brankář Slavie Dominik Furch zasahuje před Tomášem Plíhalem z Třince.
Brankář Slavie Dominik Furch

Oba týmy před zápasem dělilo v tabulce propastných 63 bodů, na hře to ale vidět nebylo. Slavia měla hned v úvodu utkání výhodu přesilové hry, Plíhalův faul však potrestat nedokázala. Podobně si s první početní výhodou poradili i hosté, takže Novák proseděl na trestné lavici celé dvě minuty.

V polovině první třetiny měli domácí dvě velké šance. Tomica ani Pletka však samostatné nájezdy neproměnili, Hrubec oba pokusy vyrazil. V 18. minutě se hosté dostali do vedení, když po rychlém protiútoku prostřelil Furcha útočník Hrňa a připsal si 24. gól v sezoně. Jen na dva zásahy se tak přiblížil nejlepšímu střelci soutěže Sýkorovi z Pardubic.

Další branku se však Ocelářům nedařilo přidat. Na hře hostů bylo patrné, že jim chybějí elitní útočníci Polanský, Adamský, Klepiš, Irgl či nejproduktivnější bek Roth.

„Je to znát. Dohrávali jsme na čtyři beky, což bylo složité. S tím se ale nedá nic dělat. O tom je hokej, hráči jsou občas mimo a my se s tím musíme vyrovnat,“ řekl Hrňa a poukázal na fakt, že ve třetí třetině ze hry odstoupili i obránci Klesla a Trončinský.

Zároveň však nejlepší střelec týmu přiznal, že Oceláři podcenili předešlé dva zápasy proti Mladé Boleslavi a Karlovým Varům. „Slavii ale ne. Věděli jsme, že to bude těžké. Ale nešlo to tak, jak jsme trochu čekali. Musíme začít zase od začátku a v pátek urvat body,“ uvedl Hrňa.

Slavia dlouho prokazovala, že není náhoda, že je společně s Karlovými Vary nejméně produktivním týmem soutěže a už šest zápasů odehrála bez vstřeleného gólu. Sedmý ale v poloprázdné O2 areně nepřidala. V 42. minutě totiž využil přesilovou hru Bednář a střelou z otočky vyrovnal. Branka nejproduktivnějšího hráče Pražanů duelu prospěla, Třinec následně přidal a i domácí si vytvářeli šance.

V 56. minutě se prosadil střelou od modré Štich a přiblížil Slavii nečekané výhře. Vyrovnat se už hostům nepodařilo ani při dvouminutové power play. Pražané tak snížili odstup od třinácté Olomouce na deset bodů.

„Když to řeknu blbě, tak my už nemáme co ztratit. Play out se nám nevyhne. Potřebujeme zvednout psychiku a začít od malých věcí. Dnes jsme potvrdili, že nemáme tak špatný tým. Věřím, že vítězství nás hodně posune,“ řekl Štich.

Jedním z klíčových faktorů duelu byl malý počet vyloučených hráčů, Slavia dostala jen jeden dvouminutový trest, hosté dva. „Spoustu utkání jsme prohrávali proto, že jsme měli hodně vyloučených a dostali góly v oslabení. To je jeden z nejdůležitějších bodů. Disciplína (u nás) byla v celém zápase. Každý hráč, když šel na led, tak byl zodpovědný za svoji hru a za svůj výkon,“ řekl Beránek, který neřeší, zda bude pokračovat na střídačce jako hlavní trenér. „To je otázka na vedení,“ zopakoval několikrát na otázku o budoucnosti.

Předehrávka 50. kola hokejové extraligy

HC Slavia Praha - HC Oceláři Třinec 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 42. Bednář (Pletka, Šenkeřík), 56. Štich (J. Doležal) - 18. Hrňa (Kreps, Orsava). Rozhodčí: Hribik, Šindler - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 2402.

Slavia: Furch - Kolařík, Šenkeřík, Novák, Štich, Šulc, Beňovič - Vlasák, Bednář, Pletka - Stránský, Vas, Tomica - Sklenář, M. Čermák, J. Doležal - J. Veselý. Trenér: J. Beránek.

Třinec: Hrubec - Hrabal, Klesla, Galvas, Linhart, Nosek, M. Doudera, Trončinský - Hrňa, Kreps, Orsava - Dravecký, M. Růžička, Žejdl - Rákos, Plíhal, Ružička - Cienciala, Jašek, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.

1. Třinec 48 30 4 3 11 170:106 101
2. Litvínov 47 25 6 3 13 149:114 90
3. Brno 47 25 3 5 14 143:124 86
4. Sparta Praha 47 24 6 1 16 176:123 85
5. Hradec Králové 47 24 3 1 19 124:117 79
6. Pardubice 47 22 1 4 20 139:145 72