Překvapení: Norové v přestřelce porazili Švédy

23:37
KOŠICE - O další velké překvapení se na hokejovém mistrovství světa na Slovensku postarali hráči Norska, kteří zdolali ve svém úvodním duelu v základní skupině C favorizované Švédsko 5:4 po samostatných nájezdech. Švédové vedli v průběhu duelu už 3:1, v nájezdech ale vyšli naprázdno, rozhodl je norský forvard Per-Age Skröder.

Švédsko - Norsko (radost Norů). foto: Reuters

Norové v úvodu zápasu dokázali velmi rychle dorovnat deficit, který měli kvůli švédskému gólu Erikssona ze sedmé minuty a Röymark v přesilovce parádní ranou k tyči vyrovnal. Když ale favoritovi vrátil vedení ve 12. minutě Berglund po skvělém uvolnění Thornbergem zpoza branky a sám o chvíli později přidal v početní výhodě i třetí gól, vůbec nic nenasvědčovalo zakolísání Švédů.

DÁLE K TÉMATU

Ti navíc vyhráli první třetinu na střely jasným poměrem 14:5 a v samém závěru jim ještě nebyl uznán gól z velkého závaru před gólmanem Haugenem. Norové jako kdyby ovšem během přestávky v kabině zavzpomínali na loňský šampionát, kdy v Německu v základní skupině porazili 3:2 český tým, jenž se posléze stal mistrem světa.

Přesně po minutě ze druhého dějství dokázal snížit ranou od modré Ask a ve 34. minutě dokonce vyrovnal Holtet. Při obou gólech přitom Norové využili přesilovku.

Švédsko - Norsko.

Švédy, kteří přežili bez pohromy ještě jednu skrumáž a velké šance Norů těsně před druhou přestávkou, vrátil do sedla také svým druhým gólem v utkání při přesilovce v 50. minutě Eriksson. Švédové však znovu získali navrch pouze dočasně a na začátku 56. minuty vyrovnal Bastiansen, čímž poslal dramatickou bitvu do prodloužení.

Do něj sice nastoupili Švédové po vyloučení Skrödera s téměř dvouminutovou přesilovou hrou, ale Norové odolali a byl to právě vyloučený hříšník, který svůj prohřešek brzy odčinil. Rozjel se jako první při nájezdech a proti Ersbergovi uspěl, zatímco Eriksson vyrovnat nedokázal. Poté uspěl ve druhé sérii Mathis Olimb, Berglund nedal a bylo rozhodnuto.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina C (Košice):
Norsko - Švédsko 5:4 po sam. nájezdech (1:3, 2:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Röymark (Hansen, Ask), 21. Ask (Olimb M.), 34. Holtet (Bastiansen, Skröder), 56. Bastiansen (M. Olimb, Spets), rozhodující nájezd Skröder - 7. Eriksson (Nilsson), 12. Berglund (Thornberg), 16. Berglund (Petrasek, Pääjärvi-Svensson), 50. Eriksson (Nilsson). Rozhodčí: Ország (SR), Piechaczek - Schrader, Schulz (všichni Něm.). Vyloučení: 9:6. Využití: 3:2. Diváci: 5147.