Překvapení na úvod finále. Kometa zvítězila v Liberci 4:3

20:04aktualizováno  21:13
LIBEREC - Hokejisté Komety Brno vstoupili úspěšně do finálové série play off extraligy, v úvodním duelu vyhráli na ledě mistrovského Liberce 4:3. Vítěznou branku vstřelil ve 30. minutě ve vlastním oslabení kanadský útočník Alexandre Mallet. Druhý zápas série, hrané na čtyři vítězství, je na programu v sobotu od 17:00 opět v Liberci.

Hokejisté Brna oslavují branku foto: ČTK

Hokejisté bez problémů porazili Norsko i podruhé, tentokrát ‚tenisově‘ 6:3

Liberec nastoupil s uzdraveným útočníkem Bulířem, ale bez beka Vitáska. V sestavě Komety chyběl zraněný bek Ondřej Němec a útočník Nečas, který odjel na mistrovství světa hráčů do 18 let na Slovensko.

První nebezpečnou střelu vyslal domácí obránce Plutnar, vzápětí zahrozila i Kometa, ale ve čtvrté minutě se radovali Bílí Tygři. Střelu obránce Plutnara tečoval za Čiliaka Svačina. Liberec následně po vyloučeních Vantucha a Ševce přečkal 109 vteřin trvající oslabení tří proti pěti.

Domácí sice po faulech Čermáka a Malce také neskórovali při 79 sekund trvající převaze dvou hráčů v poli, ale hned tři vteřiny po návratu prvního potrestaného hráče zvýšil tvrdou ránou z mezikruží Ševc. Kometa ale bleskově odpověděla, když Čermákovo nahození tečoval před Willem Dočekal.

Za dalších 39 sekund už bylo vyrovnáno, když po rychlém brejku Komety překonal Willa z levého kruhu střelou na lapačku Zaťovič. Dvě sekundy před koncem úvodního dějství Brňané otočili skóre. Malcův pokus, zblokovaný Jelínkem, prolétl Willovi nad ramenem pod horní tyč. Sudí si ještě u videa prověřili, zda brněnský hráč před brankou netečoval puk vysokou holí.

Liberec se ve druhém dějství tlačil za vyrovnáním a dočkal se v 26. minutě. Svačinovu teč Mojžíšovy střely ještě Čiliak vyrazil, ale do odkryté branky zamířil Bulíř. V polovině utkání při Čermákově trestu udeřila Kometa ve vlastním oslabení. Svačinu, který se dostal na obranné modré čáře do kontaktu s čárovým rozhodčím, obral o puk Mallet a z pravého kruhu překonal Willa, jehož následně vystřídal Lašák.

Kometa pak svou přesilovku při Vantuchově trestu nevyužila a v závěru sama odolala při Vondráčkově čtyřminutovém trestu. V největší šanci přestřelil Valský.

V úvodu třetí třetiny zahrozil hostující Hruška. Vzápětí po souboji s Mojžíšem upadl nepříjemně na mantinel a odstoupil ze hry. Liberecký bek šel pykat za podražení, ale stav se v přesilovce nezměnil. Bílí Tygři se snažili odpovědět, ale hrozila i Kometa a Lašák si musel poradit s Eratovým pokusem.

Kometa úřadujícího šampiona a vítěze základní části do šancí nepouštěla a naopak osamocený Zaťovič mohl pojistit náskok hostů, ale Lašák svůj tým podržel. Na druhé straně neuspěl s průnikem Svačina a změnu stavu nepřinesla ani závěrečná power play.

Finále play off - 1. zápas

Bílí Tygři Liberec - HC Kometa Brno 3:4 (2:3, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Svačina (Plutnar), 11. Ševc (Ordoš, Lakatoš), 26. Bulíř (Svačina, Mojžíš) - 11. Dočekal (L. Čermák), 12. Zaťovič (Haščák), 20. Malec (M. Kvapil, Kováčik), 30. Mallet. Rozhodčí: Hodek, Pešina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 0:1.

8. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Dukla Jihlava - HC Dynamo Pardubice po sam. náj. (1:0, 2:0, 0:3 - 0:0)
Branky a nahrávky:
14. F. Seman (Szathmáry, Šidlík), 24. Jiránek (J. Skořepa), 35. Jiránek (Jergl, J. Skořepa), rozhodující nájezd F. Seman - 42. Ovčačík (D. Tomášek, Trončinský), 42. P. Sýkora (Rolinek), 46. Trončinský (Schaus). Rozhodčí: Hradil, Souček - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5, navíc M. Bárta (Pardubice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6200 (vyprodáno).

Motor České Budějovice - HC Energie Karlovy Vary 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
43. Vak (Hřebejk, Mucha), 63. M. Čermák (Pavlin) - 43. Flek (O. Beránek, Skuhravý). Rozhodčí: Šír, Lacina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 6421 (vyprodáno).