17. září 2016 12:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Překoná souboj boxerských klanů legendárního Aliho? Titul chce i fenomén Usyk

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vážení k zápasu Canelo Alvarez vs. Liam Smith. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vážení k zápasu Canelo Alvarez vs. Liam Smith. | foto: ČTK/AP

PRAHA Tahle boxerská noc bude dlouhá a hodně napínavá. Nejprve si to v polském Gdaňsku rozdají o pás mistra světa WBO v křížové váze domácí Krzyzstof Glowacki s Ukrajincem Alexandrem Usykem, o pár hodin později se utkají o pás stejné federace ale v lehké střední váze Brit Liam Smith a mexická hvězda Saul Alvarez.

Je v situaci, ze které může obrovsky vytěžit. A také upadnout v zapomnění. Osmadvacetiletý Liam Smith je skvělý boxer, ostatně i jeho tři bratři se živí tímto sportem (a hodně dobře, všichni až na nejmladšího Calluma už boxovali o světový titul), ale přece jen to byl lehce šok, když promotéři oznámili, že si to rozdá právě s mexickým bijcem považovaným za nejblyštivější diamant současné scény tohoto sportu.

„Chystám se šokovat celý svět. Když jsem poprvé vešel na ten obrovský stadion, dýchla na mě atmosféra, neskutečně si to tady užívám,“ usmíval se těsně před zápasem britský bijec, který má v zádech nenápadná, ale o to kvalitnější tým.

Vážení k zápasu Canelo Alvarez vs. Liam Smith.
Vážení k zápasu Canelo Alvarez vs. Liam Smith.

Už fakt, že se narodíte do boxerské rodiny, kdy se tomuto řemeslu věnují jak starší sourozenci Paul se Stephenem, tak i ten nejmladší do party Callum, je slušným základem pro to, abyste byl ve svém oboru hodně, hodně dobrý. Když k tomu přičtěte protřelého promotérského veterána Franka Warrena, který vám plánuje celou kariéru, a také skvělého kouče Joa Callaghera, dostanete parádní mix.

Polsko-ukrajinská válka leváků: ovládne ji Glowacki, nebo Usyk?

Na parádní představení se dle všeho mohou fanoušci profesionálního boxu, kteří zavítají osobně do Ergo Arena v Gdaňsku, nebo budou sobotní galavečer sledovat prostřednictvím svých obrazovek a internetových streamů. Obhájce titulu mistra světa WBO v křížové váze Krzysztof Glowacki si to rozdá s Ukrajincem Alexandrem Usykem.

Ve svém desátém zápase profesionální kariéry se stane Alexander Usyk mistrem světa.

Ne, to není náš tip na výsledek večerní bitvy obou zmíněných mužů, to jsou slova manažer ukrajinského fenoménuu Alexandra Krassjuk, která pronesl už loni na jaře. A i kvůli jarnímu Usykově zranění a zrušení jeho „přípravného“ souboje, chybí k naplnění této věty poslední krok – vítězství nad Glowackim.

Jenže pozor. To, co se mohlo zdát ještě před více jak rokem jako jasná záležitost, nabrala v tomto období úplně jiné kontury. Třicetiletý Polák nejdříve loni v srpnu i z počítání senzačně vyřídil v té době druhého nejdéle sloužícího světového šampiona napříč vahami Marka Hucka, letos v dubnu si pak poradil i s americkým veteránem Stevem Cunninghamem.

To Usyk nestál v zápasovém ringu od loňského prosince, kdy v sedmi kolech zbil Kubánce Pedra Rodrigueze, kterého od porážky neochránila ani tříkilová nadváha. Pro polsko-ukrajinský souboj bylo v pátek na váze všechno v pořádku a očekávané bitvě dle mnohých nejlepších křížových vah současnosti tak už nic nebrání.

„Jsem připravený. V pořádku, těším se na to, až vstoupím do ringu,“ pronesl mimo jiné Glowacki, který raději mluví svými pěstmi v ringu než slovy mimo něj. Podobně málomluvný je také jeho o rok mladší rival, kterého přijede do přístavního Gdaňsku podpořit stovky krajanů, mezi nimi i kamarád Vasil Lomačenko. Chybět nebude ani spolumajitel stáje K2 Promotions a kyjevský starosta Vitalij Kličko.

A tak za Usyka promluvil jeho trenér James Ali Bašir: „Huck? Ten jen čekal na to, až ho někdo porazí. Stál nad propastí, do které spadl zrovna s Glowackim. Ten kluk nikdy nestál proti boxerovi jako je Alexander. Je to dobrý bojovník, ale Usyk je ten nejlepší! Třikrát jsme v kempu vyzkoušeli patnáctikolové sparingy a Alexander je zvládl na výbornou. V případných pozdějších kolech bude výhoda na naší straně.“

Reakce druhé strany? „Že přijel se svým psychologem? To znamená, že asi nebude tak silný, jak se snaží projevovat. Já žádného psychologa nepotřebuji, jsem sám sobě psychologem,“ rýpl si do soupeře Glowacki.

Tím ale verbální ataky z obou stran de facto skončily. Z obou je sice cítit velká touha uspět, udržet čistou zápasovou bilanci a také být světovým šampionem, ale žádných excesů se fanoušci – celkem dle očekávání – nedočkali. A to ani během tiskové konferenci, která proběhla netradičně na hlavním náměstí v Gdaňsku.

Usyk, který vypadal při půlhodinové sešlo hodně znuděně, následně jen dodal: „Jsem rád, že tu budou Vasil, Vitalij a také že budu cítit přítomnost své ženy. A cože požene Glowackiho vpřed, aby uhájil svůj titul a ukázal, že 26 profesionálních duelů je více než 317 amatérských završených zlatem z olympijských her? „Mojí největší motivací je moje rodina, moje žena, děti a trenér!“

Kromě obou hlavních protagonistů se mohou polští fanoušci těšit na přehlídku elitních domácích boxerů v čele s Ewou Piatkowskou, Patrykem Szymaskim, Michalem Cieslakem (ten neudělal v pátek váhu) a také na duel dvou polských těžkých vah – Andrzeje Wawrzyka a Alberta Sosnowského.

Prvně jmenovaný by se v případě očekávaného sobotního úspěchu měl v listopadu utkat s dalším krajanem Mariuszem Wachem. Na stejný termín – tedy 5. listopadu – pak je již předběžně domluvený souboj dalších obrů Krzysztofa Zimnocha s Marcinem Rekowskim.

„Bude to parádní bitva. Že nemám, co ztratit? Ne, tak to není. Mám, co ztratit. Tenhle pás, který mám přehozený přes své rameno. Hodně lidí mě přehlíží. Věřím, že se budou v sobotu dívat a že pak uznají, jak moc se spletli. Že ukážu celé Americe, proč je Liam Smith mistrem světa,“ vyprávěl rodák z Liverpoolu, mezi jehož kamarády se řadí ostrovní fotbalové hvězdy Wayne Rooney i Steven Gerrard.

Kdo ví, třeba právě ten se objeví mezi více jak 70 tisíci fanoušky v obřím koloseum v Arlingtonu. Bývalý kapitán anglické reprezentace i Liverpoolu si totiž nyní vydělává na chléb, sůl a vodu v kalifornském LA Galaxy. Mimochodem, pokud by se potvrdila slova z úst promotéra večera Oscara de la Hoyi o této návštěvě, jednalo by se o rekord na boxerském duelu v historii. Dosud nejvíce – 63 350 diváků sledovalo odvetu mezi Muhammadem Alim a Leonem Spinksem v roce 1978.

Ale zpět do současnosti. Témat a příběhů totiž tento duel píše více než dost. Kromě výše zmíněného například ještě ten, že také Alvarez pochází z boxerské rodiny, všech jeho šest bratrů si navléklo profesionální rukavice. Co se týče celkových rodinných úspěchů mezi šestnácti provazy, jsou na tom ale Smithovi lépe.

Všichni byli britskými šampioni, Paul i Stephen už boxovali o tituly mistra světa. Neuspěli. Oba boxovali za velkou louží. Neuspěli. Paul Smith dvakrát, Stephen jednou – letos v dubnu o pás světového šampiona IBF v pérové váze s Josem Pedrazou, kdy padl po parádním boji 0-3 na body. Pokud by stejně dopadl i Liam, určitě by byl za hrdinu. On ale chce více.

„Tenhle pás se se mnou vrátí zpět do Liverpoolu,“ tvrdí odhodlaně. Právě on a nejmladší Callum, který by se měl utkat se šampionem WBC v super střední váze Badouem Jackem chtějí prolomit zámořské prokletí klanu Smithů. Všichni mimo jiné bojují i za své dvě sestry, z nichž nejmladší Holly je silnou autistkou.

„Nemluví, ale komunikuje s námi jinak,“ usmívá se Liam při vzpomínce na Holly. Mimochodem právě na její počest mají bratři na trenkách slovo „Autism“. Na pomoc lidem trpící touto vrozenou poruchou věnuje celá rodina nemalé jmění. Je jisté, že na jim věnuje Smith i část výdělku ze sobotního duelu.

A může vydělat ještě více. „Nejsem hloupý, vím, že jsem v této bitvě outsiderem. Ale také vím, že až Canela porazím, mým dalším soupeřem bude opět Canelo Alvarez. A že za ten zápas bude muset on, respektive jeho promotér zaplatit třeba i pětkrát vyšší částku než nyní,“ dodává ostrovní bijec, který rozhodně nemá o motivaci nouzi.

Stejně jako jeho protivník, který se dobrovolně vzdal pásu mistra světa WBC ve střední váze a bude nyní usilovat o titul třetí top federace v lehké střední váze. A poprvé po dvou letech a pěti zápasech v regulérním limitu této divize – tedy do 154 liber. „Pokud neudělá Canelo váhu, zápas nebude, my sbalíme naše peníze a vyrazíme na nákupy,“ varoval ještě v pátek všechny Joe Callagher. Jedním dechem ale dodával, že věří v profesionalitu mexické komety.

A ta nezklamala. Oba dva měli na vážení přesně oněch 154 liber. „Liam není v zámoří příliš známým boxerem, ale to neznamená, že je slabým protivníkem. Příprava byla kvalitní, rozhodně ho nepodceňuji,“ pronesl po vážení šestadvacetiletý Alvarez. Ve své podstatě to ale bylo pouze formální minimum, co z jeho úst zaznělo směrem k sobotnímu protivníkovi.

Ostatní slova mířila jinam – ke králi střední váhy Gennadiji Golovkinovi, kterému nechal svůj pás WBC. Důvod? Nechtěl být do tohoto souboje nucený okolnostmi. „Nikdy jsem neřekl, že se ho bojím. Ve své kariéře jsem se nikdy nikomu nevyhnu. A nemám důvod to dělat ani nyní. Ten zápas bude, nebojte se. Ale ve správný moment,“ zopakoval i tento týden muž, který má za opaskem skalpy Shana Mosleyho, Austina Trouta, Erislandyho Lary, Miguela Cotta či Amira Khana.

Jediný, kdo jej dokázal ze slavným rivalů zdolat, byl jen hvězdný Američan Floyd Mayweather. „Canelo je odvážný, hodně. Miluje adrenalin, proto jezdí na koni, miluji rychlá auta. Jsem z to nervózní, ale co mám dělat? Nikoho se nebojí, on je ale lehká střední váha, Golovkin střední. Teď a nyní. Až nastane správný čas, utkají se. A věřte, že kolem sebe nebudou chodit sedm, osm let jako Pacquiao s Mayweatherem. Ten čas přijde brzo, příští rok,“ řekl k tomuto de la Hoya.

Pokud by chtěl být člověk jízlivý, musel by dodat, že ono to ani jinak nepůjde, jelikož Golovkin ve čtyřiatřiceti letech rozhodně nemá sedm, osm let na to, aby čekal na „nějakého“ Canela Alvareze. A ani na něj nečeká. Zmíněný Frank Warren totiž má ve své stáji i šampiona WBO ve střední váze Billa Joa Saunderse a ve státech znovu zopakoval, že je připravený jednat o jeho souboji s Golovkinem, ke kterému by mohlo dojít příští rok na jaře.

Alvarez by si tak musel počkat nejspíše do léta. To mu ale zjevně nevadí. „Nemám důvod se bát Golovkina. Jeho souboj s Brookem ukázal, co už vím dávno. Je zranitelný. A ani není žádná knockoutová mašina. Koho dokázal poslat k zemi? Koho pořádného ve své kariéře knockoutoval. Naposledy nedostal na podlahu ani Brooka,“ rýpl si na dálku do Kazacha.

A ve stejném tónu pokračoval i de la Hoya: „Byl jsem skutečně překvapen, jak bojoval minulý týden Brook s Golovkinem a co byl schopen Brit nabídnout. Byl to malý velter, který dokázal vzdorovat velké střední váze. Už se to stalo dříve, od Brooka jsem to ale nečekal.“

Pokud tak oba Mexičany nezkrotí už v sobotu Smith, brzy nejspíše skutečně dojde na setkání tváří v tvář mezi Alvarezem a Golovkinem. Nyní je tu ale datum 17. září, AT&T Stadium v texaském Arlingtonu a souboj Liam Smith vs. Saul Alvarez. Jak dopadne? Kdo bude po sobotní noci šampionem WBO v lehké střední váze?

Na zodpovězení těchto otázek si musíme ještě chvíli počkat, čeští zájemci se pak musí spokojit pouze se sledováním skrze internetové streamy, žádná tuzemská televize přenos z galavečera nevysílá. V jeho rámci se mohou fanoušci těšit na další zajímavé boxery v čele s Diegem de la Hoyou, Eddiem Gomezem, Josephem Diazem či Sadamem Alim.

Pořádně ostrou bitvu nabídne jistě také duel dvou neúspěšných vyzývatelů již tolikrát zmiňovaného Golovkina – Gabriela Rosada (23-9, 13 KO) a Willieho Monroea Jr. (20-2, 6 KO). Oba američtí kohouti se do sebe pustili slovně už na vážení, na kterém nebylo ani daleko k tomu, aby duel začal o pár hodin dříve. O tuhle show prostě nemůže přijít!

  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky