Lafata vstřelil hattrick. Sparta v předkole LM porazila Malmö 4:2

19:48aktualizováno  23:07
PRAHA - Nejdřív to vypadalo na další švédskou ránu do pohárových ambicí, famózní druhý poločas však naděje fotbalové Sparty v kvalifikaci o Ligu mistrů přece jen vylepšil. Český mistr v úvodním utkání 3. předkola porazil doma Malmö 4:2, byť po první půli prohrával. Hattrickem se blýskl Lafata.

David Lafata (vpravo) se raduje ze vstřelené branky. foto: MAFRA - Michal Růžička

Sparťané zahazovali šance, v obraně nebyli pevní, proto v prvním poločase dvakrát inkasovali. Když odcházeli do kabiny za stavu 1:2 se sklopenými hlavami, nevypadalo, že vyhrají o dvě branky.

Jenže po přestávce podali skvělý výkon a navíc mají Lafatu. Před dvěma týdny dal Tallinnu pět branek, Malmö, které je mnohem těžším protivníkem, tři.

Hlasy trenérů

Vítězslav Lavička (Sparta Praha): "Začátek zápasu byl hodně opatrný a srazila nás první střela hostů na branku, která byla nešťastné tečovaná. Radkovi Kováčovi to za vinu samozřejmě nedáváme, to se prostě stane. Byla to komplikace, ale o přestávce jsme si řekli, že zápas není ztracený a moc si vážím toho, jak to kluci po pauze rozjeli. Druhý poločas byl z naší strany o charakteru a s ním přišel i zlepšený výkon. David Lafata podal výkon par excellence, jsme rádi, že ho máme. Výsledek je pro nás vzhledem k negativnímu vývoji povzbudivý, ale o postupu ještě zdaleka není rozhodnuto. Malmö ukázalo kvalitu a odveta bude velmi náročná."

Äge Hareide (Malmö): "Naše šance jsou i přes prohru velmi dobré. Musíme věřit v to, že máme šanci, jinak bychom odvetu ani nemuseli hrát. Dva góly doma můžeme klidně dát. Když dáme první branku, tak s našimi fanoušky v zádech se to může povést."

V odvetě za týden ve středu ve Švédsku stačí sparťanům k postup do play off Ligy mistrů i porážka o gól. Pokud nadějný stav uhájí, zajistí si minimálně podzim v základní fázi Evropské ligy, což má účastník 4. předkola Ligy mistrů jisté.

Za nadějným výsledkem je zlepšení po přestávce. První poločas nevyšel.

Potíže sparťanů začaly už před výkopem, když kvůli krvácení z nosu ze soupisky zmizel stoper Švejdík a jeho nástupce Kováč po sedmnácti minutách pomohl soupeři k vedení. Při rychlém brejku vložil nohu do nepříliš nebezpečné střely Forsberga z dvaceti metrů. Nebýt teče, Bičík by ji téměř jistě chytil.

Protiútoku předcházela uspěchaná a nepřesná rozehrávka Váchy. S tím sparťané bojovali celou dobu. Vyhlíželi nervózně, nedařilo se jim, hodně kazili.

Druhý gól dostali poté, co levý obránce Costa špatně vyhodnotil situaci a šel do souboje s hráčem, s nímž už byl Holek. Z odkryté levé strany následoval zpětná přihrávka před bránu a vysoký útočník Thelin z první snadno překonal Bičíka.

Sparťané dřeli, drželi míč a po prvním inkasovaném gólu soupeře zatlačili. Ale využili jen jedinou šanci, když Lafata hlavičkoval po krásném centru Dočkala. Ve 22. minutě to bylo 1:1.

Předtím uzdravený Matějovský vymyslel tutovku pro Přikryla, ale ten stejně jako v pátek v lize na Bohemians v koncovce selhal. Vzápětí Costa v tísni, ale z kroku neusměrnil míč do prázdné brány a za chvíli na druhé straně chyboval.

Sparťané si pak vytvořili další možnosti, Matějovský vyslal do sóla Kadeřábka, ale ten trefil jen gólmana Olsena. Po následném rohu ho Přikryl sice překonal, ale z brankové čáry vykopl míč Ricardinho.

Během pěti minut druhé půle se jen Lafata dostal dostal do dvou velmi nadějných příležitostí, na 2:2 vyrovnal až z té třetí v 51. minutě, když dorazil Přikrylovu střelu. Za minut už Sparta vedla, když po velkém závaru dotlačil míč do brány smolař Kováč.

Zleva Radoslav Kováč z AC Sparta Praha a Markus Rosenberg z Malmö FF bojují o míč.

V 64. minutě Matějovský obral o míč stopera Helandera, běžel sám na bránu a když napřahoval ke střele, byl faulován. Turecký sudí však penaltu neodpískal, ani když viděl, že obránce přišlápl Matějovskému nohu, až mu zul kopačku.

Sparťany to nedeprimovalo a o chvíli později Lafata dokonal hattrick, už druhý v třetím utkání kvalifikace o Ligu mistrů. Na polovině hřiště vybojoval míč, Hašbauer zatáhl akci po levé straně a pak odcentroval. Na vzdálenější tyči byl... Ano, Lafata - 4:2.

Až do konce sparťané hru kontrolovali, dokonce z několika nadějných útoků mohli skóre vylepšit, ale to už se jim nepovedlo.

Slovan Bratislava pod vedením kouče Straky vyhrál

Slovenský tým vstoupil do 3. předkola Ligy mistrů domácí výhrou 2:1 nad Šeriffem Tiraspol, přestože dohrával od 61. minuty bez vyloučeného Lásika. Vítězný gól vstřelil pět minut před koncem Mészáros.

Úvodní zápas 3. předkola fotbalové Ligy mistrů

Sparta Praha - Malmö 4:2 (1:2)

Branky: 22., 51. a 70. Lafata, 53. Kováč - 17. Forsberg, 27. Kiese Thelin. Rozhodčí: Özkahya - Satman, Kan (všichni Tur.). ŽK: Hušbauer - Forsberg (Malmö). Diváci: 12.833.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, Kováč, Holek, Costa - Matějovský (84. Vacek), Vácha, Hušbauer - Dočkal, Přikryl (71. Breznaník) - Lafata (87. Bednář). Trenér: Lavička.

Malmö: Olsen - Concha (53. Nazari), Hammar, Helander, Ricardinho - Tinnerholm, E. Adu, Halsti (85. Kroon), Forsberg - Kiese Thelin (75. Mehmeti), Rosenberg. Trenér: Hareide.

OSTATNÍ VÝSLEDKY

Slovan Bratislava - Tiraspol 2:1 (1:0)

Branky: 42. Žofčák z pen., 85. Mészáros - 74. Ricardinho. ČK: 61. Lásik (Slovan).

Debrecín - BATE Borisov 1:0 (0:0)

Branka: 56. Sidibe z pen.