Předčil i Schumachera. Rekordman Hamilton vyhrál pátou Grand Prix v Maďarsku

15:49aktualizováno  17:29
Budapešť - Britský pilot Lewis Hamilton z Mercedesu si připsal rekordní páté vítězství ve Velké ceně Maďarska formule 1 a poprvé v sezoně se dostal do čela mistrovství světa. Úřadující šampion vystřídal na prvním místě německého týmového kolegu Nica Rosberga, jehož v neděli porazil téměř o dvě sekundy. Třetí dojel Australan Daniel Ricciardo z Red Bullu.

Lewis Hamilton při VC Maďarska. foto: Reuters

Hamilton vyhrál třetí Grand Prix za sebou a pátou z posledních šesti. Z pole position sice startoval Rosberg, nicméně jednatřicetiletý Brit ho předjel hned v první zatáčce a v 70 kolech už před sebe až na zastávky v boxech nikoho nepustil.

„Start dnes znamenal všechno. Je to skvělý výsledek pro tým - úžasný den,“ uvedl Hamilton. „Dnes si dopřeju příjemnou večeři ve městě, ale nic velkého, protože příští týden nás čeká další závod,“ řekl britský pilot s narážkou na blížící se Velkou cenu Německa.

Deštivou kvalifikaci na VC Maďarska vyhrál Rosberg před Hamiltonem

Po jedenácti z jednadvaceti Velkých cen vede Hamilton pořadí MS před Rosbergem o šest bodů (192-186). Ricciardo je s velkým odstupem třetí se 115 body.

Britovo vedení nebylo v průběhu závodu prakticky nikdy v ohrožení. Rosberg se mu dokázal v určitých fázích, především po výměnách pneumatik, přiblížit na rozdíl zhruba půl sekundy, ale k pokusu o předjetí se nedostal.

„Bohužel o všem rozhodl už start. Poté jsem se snažil na Lewise tlačit, ale na této trati se nedá předjíždět,“ řekl Rosberg, pro něhož je druhé místo nejlepším výsledkem na Hungaroringu v kariéře. „Jsem rád, že rychle následuje další závod, má domácí Velká cena, bude to úžasné,“ dodal Němec s vyhlídkou na Grand Prix v Hockenheimu.

Mercedesy jely v Maďarsku svou vlastní ligu, třetí Ricciardo ztratil 27,5 sekundy. Čtvrtý s odstupem 28,2 sekundy dojel ve ferrari loňský vítěz Sebastian Vettel z Německa.

Lewis Hamilton vyhrál svou pátou Grand Prix.

Trojnásobný mistr světa Hamilton vyhrál v Maďarsku popáté po letech 2007, 2009, 2012, 2013 a v historické tabulce se odpoutal od čtyřnásobného vítěze Michaela Schumachera. „Vyrůstal jsem při sledování Michaela, takže mít stejná čísla, a nyní o jedno vyšší než on, je něco neuvěřitelného,“ řekl Brit.

Mercedesy Hamiltona a Rosberga ovládly všechny letošní Velké ceny až na závod ve Španělsku, který vyhrál Nizozemec Max Verstappen z Red Bullu. Ten dnes dojel pátý a stejně jako Ricciardo vyhrál souboj s Ferrari, když odolal ataku Fina Kimiho Räikkönena.