Před patnácti lety přišel o nohy, teď bývalý pilot F1 Zanardi na paralympiádě znovu obhájil zlato

18:15
Rio de Janeiro - Bývalý pilot formule 1 Alex Zanardi obhájil na letních paralympijských hrách zlatou medaili v časovce kategorie handbiků. Devětačtyřicetiletý Ital, jenž před čtyřmi lety v Londýně ovládl i silniční závod, zvítězil zásluhou skvělého finiše, na mezičase mu patřilo s téměř dvacetisekundovou ztrátou třetí místo.

Bývalý pilot formule 1 Alex Zanardi obhájil na letních paralympijských hrách zlatou medaili. foto: Reuters

„Je to neuvěřitelné, fantastické. Jsem už přece starý chlap,“ radoval se Zanardi, jenž přišel o obě nohy před 15 lety při havárii na závodním okruhu. „Normálně s Bohem nerozmlouvám, protože myslím, že má důležitější věci na práci, ale když jsem zjistil, že jsem vyhrál, bylo toho na mne trochu moc. Tak jsem se poprvé podíval k nebi a řekl jsem: ‚Díky, šéfe!‘“

Šel si zaběhat a zemřel. Infarktu ve 37 letech podlehl ruský fotbalista Arťom Bezrodnyj

Účastník 41 Velkých cen F1 přišel o nohy v září 2001 při nehodě v automobilovém závodu seriálu CART na německém Lausitzringu. Ke sportu se vrátil jako vozíčkář, s protézami dokonce v roce 2005 vyhrál závod MS cestovních vozů v Německu. Na handbiku závodí od roku 2007 a prosadil se na něm i na mistrovství světa. Vyhrál například také maraton v New Yorku či dokončil legendárního Ironmana na Havaji.