Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Pražský maraton vyhrál Kemboi z Kataru, rekord odolal

11:14aktualizováno  14:18
PRAHA - Spěchal Pařížskou ulicí a směrem k divákům na obou chodnících zvedal ukazováček. Nicholas Kemboi utíkal nikým neohrožován, cílem na Staroměstkém náměstí proběhl s luxusním náskokem čtyř desítek vteřin. Vítězný čas 2:08:51 znamenal, že traťový rekord Eliuda Kiptanuie z Keni 2:05:40 z roku 2010 zůstal nepřekonaný, vítěz 19. ročníku Pražského maratonu kvůli tomu nesmutnil.

Pražský mezinárodní maraton vyhrál katarský běžec Nicholas Kemboi foto: MAFRA - Michal Šula

"Z vítězství mám o to větší radost, že trat byla dost obtížná. Nejen kvůli zatáčkám, ale také kvůli kostkám, po kterých se neběhá dvakrát dobře," povídal devětadvacetiletý Kemboi, který je v atletickém světě známý hned ze dvou důvodů. V roce 2003, v devatenácti, na mítinku v Bruselu jen těsně prohrál závod na 10 000 metrů se slavným Hailem Gebrselassiem, který tam tehdy neúspěšně útočil na svůj světový rekord. O tom, jaký to byl závod, ale svědčí skutečnost, že Kemboiův tehdejší čas 26:30,03 stále figuruje na čtvrtém místě historických tabulek.

FOTOGALERIE

Trasa maratonu vedla i po Karlově mostě.

Radost rodáka z Keni, který od roku 2005 reprezentuje ropnou velmoc Katar, byla o to větší, že před závodem nepatřil do okruhu největších favoritů. "Soupeři byli hodně silní, přesto jsem se šest kilometrů před cílem rozhodl zaútočit," popsal Kemboi, pro něhož byla Praha po předloňské Valencii (druhý za 2:08:01) a loňském Istanbulu teprve třetí maraton v životě, situaci, kdy se oddělil od Etiopana Birhanua a Keňana Lomerinyanga. Právě s nimi se po polovině trati pustil do úniku. "Ale jistý vítězstvím jsem si byl až od čtyřicátýho kilometru," doplnil.

Ještě suverénněji si vedla šampionka mezi ženami Karoline Rotichová z Keni, triumf vítězky maratonu v Las Vegas z roku 2008 či letošního půlmaratonu v New Yorku ale nikoho nezaskočil. "S trenérem jsme pro Prahu domluvili jinou taktiku než dříve," vysvětlila Rotichová, proč již na 30. kilometru měla náskok před soupeřkami 30 vteřin. "Nevěděla jsem ale, že je za mnou taková mezera. Jen tady mohlo být o něco tepleji," pokrčila rameny závodnice, jež zaostala za předloňským traťovým rekordem své krajanky Cheromeiové o čtyři a půl vteřiny.

Limit pro MS Pastorové utekl

Nesmutnila ani nejlepší česká běžkyně Petra Pastorová, jež v čase 2:36:44 doběla na osmém místě. "Limit pro srpnové mistrovství světa v Moskvě mi sice utekl o víc než tři vteřiny, ale zlepšila jsem si osobní rekord, což taky není špatné," pokývala hlavou maminka tří dětí. "Neběželo se mi špatně, jen mi trochu vadilo sluníčko," podotkla.

Zato nejlepšímu z českých můžu Jiřímu Homoláčovi, jenž v čase 2:21:37 doběhl dvanáctý a také on získal titul mistra republiky v maratonu, sluneční paprsky nepřekážely. "Aspoň jsem se opálil," usmál se vytrvalec, který začátkem dubna ovládl i Pražský půlmaraton.  "Jinak jsem ovšem neměl nejlepší den, chtěl jsem se co nejvíc přiblížit limitu pro Moskvu. A to se bohužel nepovedlo," pokrčil rameny.

Výsledky Pražského mezinárodního maratonu

Muži: 1. Kemboi (Kat.) 2:08:51, 2. Birhanu (Et.) 2:09:30, 3. Terer 2:10:10, 4. Matebor (oba Keňa) 2:10:56, 5. Kiflom 2:11:39, 6. Mesel (oba Eritrea) 2:11:51, ...12. Homoláč (Kroměříž) 2:21:37, 13. Pechek (Úpice) 2:24:32, 14. Serbessa (Bechyně) 2:24:52.

Ženy: 1. Rotichová 2:27:00, 2. Ongoriová (obě Keňa) 2:28:53, 3. Kirosová (Et.) 2:30:02, 4. Arjasovová (Rus.) 2:32:24, 5. Kibarusová 2:33:23, 6. Cheromeiová (obě Keňa) 2:34:26, ...8. Pastorová (Ostrava) 2:36:44, 13. Churaňová (Trutnov) 2:53:05, 14. Macháčková (Ostrava) 2:53:19.