Pražské derby vyhrála Slavia

19:12
PRAHA - Derby mezi Spartou a Slavií vyhráli červenobílí 2:0 góly Pudila a Šenkeříka. Slavia vyhrála na Letné poprvé po 14 letech. Sparta hrála od 44. minuty bez Horvátha, vyloučeného za oplácení. Slavia se po výhře vrátila do čela ligové tabulky. Sparta zůstala čtvrtá a ztrácí již šest bodů.

Daniel Pudil ze Slavie se raduje z gólu, který vstřelil brankářovi domácí Sparty Tomáši Poštulkovi. foto: Michal DoležalČTK

Oba týmy vynechaly obvyklé taktické šachy tentokrát oba týmy vynechaly a bylo zjevné, že především slávisté se snaží sparťany zaskočit. Zřejmě si byli vědomi oslabené sestavy, z níž před zápasem vypadli ještě nemocný Tavares a zranil se i Janda.

Hodně jim pomohl už první rohový kop, který domácí vůbec nezvládli. Míč z pravé strany propadl středem zálohy, Švec ho stačil šikovně prodloužit k Pudilovi a ten kolenem na druhé straně branky poslal míč do sítě.

Zápas měl úvod jako hrom a domácí začali okamžitě po rozehrání šturmovat za vyrovnáním. Brzy k tomu měli docela slibnou možnost, když Kisel vyslal z hranice šestnáctky tvrdou ránu, kterou ale Vaniak skvěle vyrazil na roh.

Hrál se oboustranně hodně otevřený fotbal a také slávisté se znovu dostali do slibné možnosti, ke které jim pomohl špatným výkopem Poštulka. Po něm se už řítil sám na branku Vlček, ale gólman svou chybu vyběhnutím mimo šestnáctku napravil. Od 25. minuty šli sparťané za vyrovnáním aktivněji, ovšem až na Limberského ránu k připravenému Vaniakovi a Kadlecovu hlavičku mířící mimo se k ničemu výraznému u branky soupeře nedostali.

Vyprodaná Axa Arena viděla dramatický fotbal, kterému ještě přispěl okamžik před hlavní tribunou nedlouho před poločasem. Pudil ve sprintu stáhl za dres k zemi Horvátha, jenže ten oplácel, byl vyloučen a výrazně tak zkomplikoval snahu domácích o vyrovnání.

Sparta po pauze sice začala hrát s třemi obránci v řadě, ale Horváthovy dirigentské schopnosti byly znát. Jeho roli se sice snažili mezi sebe rozdělit Limberský s Kladrubským, ale sparťanská ofenziva už nebyla tak nebezpečná. Ale i soupeř ubral ze své snahy a zjevně se soustředil na bránění mírného náskoku.

I proto ubyly nebezpečné akce před Vaniakem, který si dokázal lehce poradit s Kiselovou ránou z 50. minuty a pak už jen sledoval, jak sparťané pálí mimo či nad. Ústřední postavou domácí snahy byl Došek, který se bil na hranici šestnáctky o každý míč a dvakrát také nepřesně vypálil.

S přibývajícím časem se Sparta snažila svou hru maximálně zjednodušit, na Doška mířil jeden nákop za druhým, ale mezihra se vytratila. Slávisté čekali zalezlí do obranné ulity a jen výjimečně vyráželi do protiútoku.

Jednou se zastřeloval Pudil, ale největší příležitost měl v 80. minutě Šenkeřík, který postupoval sám na Poštulku, nakonec však o míč po Kadlecově rychlém návratu přišel. Střídající útočník se ale nakonec přece jen gólového zásahu dočkal. Pět minut před koncem ho Volešák našel samotného před odkrytou brankou a Šenkeřík neměl problém hlavou definitivně zajistit sešívaným vítězství.

Témata: Letná