Pražská S nezískala před derby ani bod

22:29
PRAHA - Slavia nastoupí do pondělního derby proti Spartě se stejným náskokem, jaký měla před dnešním 23. kolem. Překvapivý je však fakt, že žádný z hlavních favoritů na titul nezískal ani bod.

Karel Poborský z Českých Budějovic (vpředu) a Luboš Hušek ze Sparty Praha v utkání 23. kola první fotbalové ligy. foto: David VeisČTK

Lídr ligy překvapivě prohrál doma s Plzní 0:1, Spartu překvapily České Budějovice. V jejich dresu předvedl mimořádný výkon nedávný kapitán letenského týmu Karel Poborský, který byl u obou gólů domácích. Jihočeši zvítězili 2:0.

Slavie tlačila, Plzeň hrozila z brejků
Slávisté přišli po šestnácti zápasech o svoji ligovou neporazitelnost. Připravili ji o ni ve 23. kole hráči Viktorie Plzeň, kteří na Strahově vyhráli brankou Šímy ze 39. minuty 1:0. Ke tříbodovému zisku jim pomohlo i štěstí, dvě střely domácích skončily na tyči, další velké šance trestuhodně zahodili. Přesto si Slavia po prohře Sparty v Českých Budějovicích udržela na čele tabulky dvoubodový náskok.

Slavia začala aktivně, ale hosté za ni nechtěli ani trochu zaostat. Naopak v deváté minutě po rohu zahraném na krátko mířila Šímova střela mezi tyče, ale Urbánek míč vykopl z brankové čáry. O tři minuty později poslal Fillo do uličky míč Jarolímovi, ale tomu zmenšil střelecký úhel včasným vyběhnutím Kozáčik.

Po půlhodině hry zakončoval rychlý útok Plzně Jarolím, skákavá střela skončila metr vedle domácí branky. Na druhé straně se Hrdličkův centr už už chystal hlavou dorazit do plzeňské branky Krajčík, ale hosté stačili odvrátit na roh.

Ve 39. posunul míč Rada na levou stranu na Šímu a ten křížnou přízemní střelou propálil Kozáčika. Možnost vyrovnat promarnil těsně před odchodem do kabin nejlepší domácí střelec Vlček, který po přihrávce Krajčíka poslal míč z osmi metrů těsně vedle plzeňské branky.

Po příchodu z kabin vyzkoušel Daňka z dálky Hrdlička, gólman Plzně jen vyrazil a na druhý pokus napálil Hrdlička tyč hostující branky. O chvíli později si Daněk poradil s pokusem Costy. Slavia zatlačila Plzeň do hluboké defenzivy, ale rázná obrana hostů odolávala. Navíc kapitán Slavie Lukáš Jarolím dostal za faul na Filla čtvrtou žlutou kartu v sezoně, a tak bude
svému týmu chybět v pondělním derby na Spartě.

Tlak Slavie v dalším průběhu stále rostl. Reiter, který nastoupil poprvé v dresu Slavie, spadl v hlavičkovém souboji a domácí se dožadovali penalty. Po hodině hry se po rychlé rozehrávce přímého kopu ve středu hřiště dostal do obrovské šance Vlček, ale místo prázdné branky trefil jen tyč.

Zanedlouho se řítil opět Vlček na brankáře hostů, ale míč mu špičkou kopačky v posledním momentu ukopl Müller. Otevřená domácí obrana ale nahrávala brejkům Plzně. V 66. minutě mohl pojistit vedení Krbeček, avšak sám před Kozáčikem se mu jej nepodařilo obhodit. O dvě minuty později další stoprocentní šanci zmařil Šímovi opět Kozáčik.

Slavia se zoufale snažila alespoň vyrovnat. Hrdlička z otočky těsně přestřelil, hlavičku Reitera v pádu chytil výborný Daněk. Když již Krajčík střelou zpoza vápna míč propálil do sítě, odmával postraní rozhodčí ofsajd. Hosté prakticky jen odkopávali, ale nečekanou výhru nakonec uhájili.

V Budějovicích řádil Poborský
Fotbalisté Sparty napodobili svůj výkon z utkání ve Zlíně a prohráli 0:2 také v Českých Budějovicích. Pět dnů před klíčovým derby se Slavií předvedli utrápený výkon, zatímco domácím stačil na první domácí výhru v jarní části nadšený výkon.

Ten řídili z obou stran zálohy bývalý sparťanský kapitán Poborský a Černý, kteří se postarali
o oba góly. Sparta před hodně zaplněným stadion začala aktivněji, zatímco u domácích
byla znát až přílišná obava ze jména soupeře. Na hrbolatém trávníku se sparťané snažili prosadit především kombinací před šestnáctkou a střelami ze střední vzdálenosti, jenže domácí byli na tuto variantu připraveni a všechny pokusy, z nichž nejnebezpečnější byla rána Koláře, zneškodnili.

Jihočeši ale po pětadvaceti minutách poznali, že se není čeho bát a Poborský zavelel k ofenzivě. Na jeho straně měli Matušovič s premiantem Marešem hodně práce, ale paradoxně největší šance vznikly na levé straně hřiště.

První vyrobil tradičním kiksem Kisel, který pustil do šance Mrkvičku, ale ten se zalekl vybíhajícího Blažka a minul. Podobně se vedlo po chybě Pospěcha také Táborskému ve 34. minutě. Sparta měla největší možnost ve 39. minutě, kdy běžel zleva sám na domácí branku Matušovič, jenže zbrkle poslal míč vysoko nad.

Sparta vlétla aktivněji i do druhého poločasu, jenže Kisel ve velké šanci pár metrů před brankou potvrdil špatný výkon a branku netrefil. Tím nastartoval těžké chvíle svého týmu. Už ve 49. minutě měl možnost Černý, ale jeho pokus Blažek vyrazil. Stejný hráč se však dostal k odraženému míči a jeho další střela už šla do branky. Jenže Poborský v ofsajdové pozici míč dorážel, a gól tak nebyl uznán.

Černý si to ale brzy vynahradil. V 57. minutě totiž po akci Poborského míč doputoval až na druhou stranu hřiště k Černému a jeho rána z hranice šestnáctky zapadla po levé Blažkově ruce do sítě. Domácí se tak ve třetím jarním domácím utkání radovali z premiérového přesného zásahu.

A začalo sparťanské šturmování plné ukvapených akcí a chybných přihrávek, což byla voda na mlýn snaživého domácího týmu kolem Poborského, který podával proti bývalému týmu výtečný výkon. Místo šancí před domácí brankou se tak jiskřilo na druhé straně.

Domácí tým táhli krajní záložníci a v 80. minutě právě odtud přišlo rozhodnutí: Černý přetáhl míč na druhou stranu trávníku, kde si počkal Poborský na pohyb Blažka a vstřelil nádherný vítězný gól. A protože si chtěl zápas užít, převedl na závěr i několik exhibičních prvků, kterými bavil diváky. Ti se mohli po dlouhých jedenácti letech radovat z vítězství
Jihočechů na Spartou v první lize.

Teplicím vystřelil tři body Džeko
Tepličtí fotbalisté slaví svoji druhou jarní výhru, když dnes zdolali o záchranu bojující Příbram 1:0. O jediný gól utkání se v 62. minutě postaral proměněnou penaltou bosenský útočník v
teplických službách Edin Džeko. Příbram zůstává v tabulce předposlední a ztrácí dva body na čtrnáctou Olomouc, která má ale čtvrteční duel s Kladnem k dobru. Středočeši čekají na plný bodový zisk z ligového duelu už třináct zápasů.

Most nevstřelil branku už 568 minut
Jarní krize fotbalistů Mostu trvá. Hosté nedokázali zvítězit ani na šestý jarní pokus, když na Bazalech podlehli Baníku 0:1. Domácí svého jmenovce porazili vůbec poprvé v prvoligové
historii, ale jejich výhra mohla být vyšší nebýt několika spálených šancí z druhého poločasu. Tým kouče Zdeňka Ščasného neskóroval už dlouhých 568 minut.

Uhrin oslavil stý zápas na lavičce výhrou
Chytrou taktickou hrou podloženou po změně stran brankami Pecky a Rolka zvítězili fotbalisté Mladé Boleslavi ve Zlíně 2:0 a ukončili sérii osmi zápasu bez vítězství na půdě soupeře. Středočeši navíc dali třemi body dárek svému trenérovi Dušanu Uhrinovi k jeho jubilejnímu 100. utkání v první lize.