15. září 2007 12:21 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Praha má šest protivníků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Primátor Prahy Pavel Bém (vlevo) a šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek slavnostně odkrývají logo pražské olympiády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátor Prahy Pavel Bém (vlevo) a šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek slavnostně odkrývají logo pražské olympiády. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Mezinárodní olympijský výbor (MOV) včera zveřejnil oficiální uchazeče o pořádání letní olympiády v roce 2016, o niž usiluje i Praha. Soupeřem českého hlavního města v honbě za pěti olympijskými kruhy je americké Chicago, brazilské Rio de Janeiro, japonské Tokio, ázerbájdžánské Baku, katarské Dauhá a z evropských měst pouze španělská metropole Madrid.

„Známe pouze lidi spojené s kandidaturou Madridu. S ostatními jsme nejednali,“ říká šéf Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek. Jako poslední do olympijského závodu naskočilo Tokio, které se ale vyzbrojilo vládním slibem, že stát zaplatí polovinu nákladů.

Trumfy drží v ruce Amerika

Právě japonské hlavní město patří do okruhu favoritů na získání olympijských her. Tokio ale handicapuje olympiáda v Pekingu, která v Číně proběhne za rok. Představitelé olympijského hnutí totiž rádi střídají kontinenty. Tento fakt snižuje i vyhlídky bohatého Dauhá, které loni uspořádalo Asijské hry, a Baku. „To má určitě velkou podporu státu, protože předseda tamního olympijského výboru je zároveň ázerbájdžánský prezident,“ upozorňuje Jirásek.

 Podle pravidla o rotování kontinentů má největší šanci získat pořadatelství americké město, tedy buď Rio de Janeiro nebo Chicago. Brazílie je ale velmi žhavým kandidátem také na pořádání MS ve fotbale v roce 2014. „V olympijských kuloárech je slyšet, že tím by se ten region marketingově vyčerpal. A nikdo nechce být zákuskem po hlavní hostině,“ naznačuje větší naděje Chicaga Jirásek.

Díky hrám v Londýně v roce 2012 jsou šance evropských měst mizivé. „Reálně nepočítáme s tím, že bychom hry získali na první pokus,“ pronesl už dříve pražský primátor Pavel Bém. Praha spíše sází na roky 2020 a 2024.

Uchazečská města musí nyní vyplnit podrobný dotazník, na jehož základě MOV některá města příští rok vyřadí. Zbylí uchazeči dostanou titul kandidátských měst a zaplatí poplatek půl milionu dolarů. O pořadateli her se rozhodne 2. října za dva roky v Kodani.

  • 15Diskuse


Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky