11. září 2007 8:35 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Powell: Bůh má pro mě plán

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Asafa Powell pózuje u chronometru se svým rekordním výkonem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asafa Powell pózuje u chronometru se svým rekordním výkonem | foto: AFP

RIETI/PRAHA Před sedmi lety mu bylo sedmnáct a u televize hltal vítězství Maurice Greena na olympiádě v Sydney. „Učitelka Fraserová mi pak řekla, abych se dal také na běhání. Nedělal jsem vždycky, co mi říkali učitelé, ale tehdy ano,“ usmívá se Asafa Powell.

Proto praštil s fotbalem a začal se věnovat atletice, konkrétně královské trati, běhu na 100 metrů.

Dnes je z vytáhlého Jamajčana nejrychlejší člověk na světě. V neděli v italském Rieti stlačil hodnotu světového rekordu na 9,74 sekundy, přestože v závěru rozběhu zvolnil. „Takže můžu běžet někde kolem 9,68. Vím, že na to mám,“ tvrdí čtyřiadvacetiletý atlet.

Když Powell mluví o lámání rekordů, tak se ošívá. Mluví tiše, klopí oči. „Kluk z kostela,“ křičely na něj posměšně děti, když vyrůstal.

Jeho rodiče William a Cislyn působí v jamajském Linsteadu jako reverendi. „Pořád mi říkají, co mám dělat. A je důležité, abych je poslouchal. Ale ve sportovním prostředí je to těžké,“ krčí rameny Asafa Powell. „Na Jamajce jsou místa, kde se kouří ganga. Mě to nic neříká, ale chodí tam mí přátelé,“ vysvětluje omluvně.

Vymyká se obrazu světového rekordmana, který nastolili jeho předchůdci. Nemá zvířecí svaly a není nebetyčně arogantní. Jen oplývá nevídanou dávkou přirozeného talentu.

„Jak matka, tak otec tvrdí, že je to díky jejich genům,“ usmívá se teprve čtvrtý Neameričan od roku 1912, který drží světové maximum na trati 100 metrů.

Rodiče si přáli holčičku Na rozdíl od většiny svých atletických krajanů zůstává na Jamajce a stále trénuje na univerzitě v Kingstonu. A na karibském ostrově je velice populární. „Jsem slavný, mám hezké auto, takže se na mě dívky samy vrhají,“ vykládá Powell. „Proto s přítelkyní raději zůstáváme v autě, aby nás nikdo nerušil,“ tvrdí Powell.

eho život vyplňuje kostel a rodina. Narodil se jako nejmladší ze sedmi bratrů. „Rodiče si přáli holčičku. Ale teď už snad ze mě nejsou zklamaní,“ vykládá Powell, který občas hraje v kostelní kapele na baskytaru.

Dva jeho bratři zemřeli. Jeden byl zavražděn a druhý podlehl vážné nemoci. „Vždycky se to stalo v červnu. Bylo to hrozné. Pomohla mi má víra.“

Víra v Boha popohání Powella i na dráze. „Bůh má pro mě plán,“ odráží dotazy na neúspěchy na velkých akcích. Jamajčan totiž selhal na olympiádě v Aténách i nedávno na mistrovství světa v Ósace. Bronz, který v Japonsku získal, je jeho první medaile ze světové akce.

Úžasné výkony totiž zatím předvádí, jen když je nikdo příliš nečeká. „Není to pořádný závodník,“ rýpnul si proto do Powella legendární čtvrtkař Michael Johnson. „Vím, že mám problémy ve druhé půlce trati, kde člověk musí zůstat uvolněný,“ přitakává Powell.

Na rozdíl od soupeřů se na startu neuklidňuje žádnou muzikou. „Jediná hudba, kterou poslouchám, je rána z pistole,“ podotýká Powell.

  • 5Diskuse


Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz