Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Powell a Gay: souboj gigantů

Sport

  16:14
PRAHA - Když před rokem zaklekli vedle sebe do bloků na slavném stadionu v Curychu, ani jeden tehdy netušil, že jde o předzvěst rivality, která bude v předolympijském roce vzrušovat celý svět.

Asafa Powell po vítězství v Oslu foto: AFP

Souboj Jamajčana Asafy Powella a Američana Tysona Gaye. Souboj o nejrychlejšího muže světa, který se odehraje v neděli na světovém atletickém šampionátu v japonské Ósace.

Největší hvězdy atletického MS

Asafa Powell (Jam.)
100 m

Jelena Isinbajevová (Rus.)
tyč

Jeremy Wariner (USA)
400 m

Kenenisa Bekele (Et.)
5000 a 10000 m

Liu Siang (Čína)
110 m př.

Koji Murofuši (Jap.)
kladivo

Blanka Vlašičová (Chorv.)
výška

Carolina Klüftová (Švéd.)
sedmiboj

Roman ŠEBRLE
desetiboj

„Chci, aby mezi námi byla rivalita. Chci se mu postavit,“ prohlásil pětadvacetiletý Gay. „Těším se,“ vzkázal čtyřiadvacetiletý Powell. „V Ósace je rychlá trať. Když budou dobré podmínky, mohl bych vytvořit světový rekord,“ usmál se Jamajčan a jeho slova ostře kontrastují s jeho proslulým plachým vystupováním. Loni v Curychu vyrovnal Powell už podruhé vlastní světový rekord časem 9,77 sekundy. Gay si tehdy zaběhl vynikající „osobák“ 9,84 a z ničeho nic se pasoval do role největšího vyzyvatele jamajského krále nejkratšího a nejsledovanějšího sprintu.

Slušňáci mění stovku
„Asi nejsme přátelé, ale bavíme se spolu, vtipkujeme po závodech. Respektuji ho jako atleta i jako běžce,“ prozradil Gay.

Letos se spolu ještě nestřetli. Powell část sezony promarodil a do Japonska odletěl s letošním maximem „jen“ 9,90. Zato Gay vlétl do sezony jako uragán a s podporou větru jen těsně nad hranicí regulérnosti zaběhl 9,76. Na americkém šampionátu pak přidal oficiálních 9,84. „Musím ještě zapracovat na startech,“ kroutil hlavou Gay.

Spolu s Powellem proměňuje svět královské atletické disciplíny, v němž donedávna vládly mohutné svaly a velkohubá prohlášení. A doping, s nímž měl problémy kdekdo od Bena Johnsona, Carla Lewise či Linforda Christieho až po Tima Montgomeryho nebo Justina Gatlina. „Snažím se dokázat, že člověk může rychle běhat i čistý. Zrovna nedávno mě napadlo, že kdybych si vypomáhal chemií, tak bych mohl běhat časy kolem 9,5,“ tvrdil Powell.

Muž z Jamajky se vymyká stereotypní představě sprintera. Syn pastorů, poslední ze šesti bratrů, mluví tiše, klopí oči. „Pořád mě udivuje, že jsem nejrychlejší na světě,“ podotýká. Ani Gay nerozdává silná prohlášení. Atak světového maxima v úvodu sezony ho spíše zaskočil. „Pro mě je pořád nejrychlejší Asafa,“ říkal novinářům.

Spojuje je talent od boha. Gay od mládí kraluje mezi vrstevníky, ale mezi elitu se prodral až loni. Silně věřícího Powella dlouho ani nenapadlo, že by se mohl živit běháním. Chtěl být fotbalistou. „Ale dokázal jsem utéct mnohem starším klukům,“ usmívá se.

Ani jeden z nich ještě nic nevyhrál. „Chci konečně zlato,“ prohlásil Powell.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.