Povinnost. Čeští florbalisté na úvod šampionátu smetli Itálii 16:0

14:15
HELSINKY - Čeští florbalisté vstoupili do mistrovství světa v Helsinkách vysokou výhrou nad Itálií 16:0. Čtyřmi body za gól a tři asistence se na tom podílel Tomáš Sladký, čtyři asistence zaznamenal Martin Richter. V neděli v poledne čeká svěřence trenéra Tomáše Trnavského duel s dalším outsiderem skupiny D Japonskem.

Radost českých florbalistů. foto: Šimon , Lidové noviny

Italové odolávali tlaku českého týmu do čtvrté minuty, kdy otevřel skóre nejzkušenější hráč týmu čtyřiatřicetiletý Sikora, který z pravé strany prostřelil gólmana Petra. Italský brankář v úvodu neměl svůj den. Za 27 vteřin inkasoval podruhé, když mu po úniku Ostřanského prošel míček mezi nohama a Fridrich dorážel do prázdné branky. A za necelé dvě minuty si rukou srazil do branky střelu Zálesného.

Brankostroj Čechů se pak zpomalil. Až ve 12. minutě si Chrápkovu přihrávku na Skalíka srazil do vlastní branky Casagrande. Gólman Petro pak předvedl několik kvalitních zákroků, především proti osamocenému Skalíkovi, přesto jej od druhé třetiny nahradil Mangia. Toho jako první prostřelil po 88 vteřinách druhé části z úhlu Brus.

"Desítku" dovršil Garčar
V 28. minutě si vyměnil míček s Richtrem na středu útočné poloviny Fridrich a přidal svou druhou trefu v utkání. Italové prověřili Rytycha jen ojedinělé a gólman finské Josby bez potíží kráčel za čistým kontem. Český tým těsně po polovině utkání díky trefám Garčara a nováčků na mistrovství světa Tomašíka a Jendrišáka během 99 vteřin zvýšil už na 9:0. Desítku dovršil v 36. minutě při Burgerově vyloučení opět Garčar.

Po 73 vteřinách závěrečného dějství při Boggiově vyloučení doklepl po přihrávce Sladkého do prázdné branky Skalík a za 37 vteřin překonal od půlky Mangiu Slaný. Pokazit Rytychovi čisté konto se pokusil v 52. minutě Ilmer, ale nepodařilo se mu to. Naopak debakl Itálie ještě zvýraznili Sladký, Fojta a svými druhými góly Jendrišák a Zálesný.

Mistrovství světa florbalistů v Helsinkách - skupina D:

Česká republika - Itálie 16:0 (4:0, 6:0, 6:0) Branky a nahrávky: 4. Sikora (Chrápek), 5. Fridrich (Ostřanský), 6. Zálesný (Sikora), 12. vlastní Casagrande, 22. Brus (Sladký), 28. Fridrich (Richter), 31. Garčar (Richter), 31. Tomašík (Sladký), 33. Jendřišák (Richter), 36. Garčar (Ostřanský), 42. Skalík (Sladký), 42. Slaný (Jendrišák), 54. Sladký (Jelínek), 55. Fojta (Skalík), 59. Jendrišák (Richter), 60. Zálesný (Ostřanský). Rozhodčí: Järventausta, Myllykangas (oba Fin.). Vyloučení: 0:3. Využití: 3:0. Diváci: 1515.