23. ledna 2017 22:38 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ecclestone skončil po více jak 40 letech v čele formule 1, střídá ho Carey

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Že by už Ecclestone sháněl nové místo? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Že by už Ecclestone sháněl nové místo? | foto: Reuters

LONDÝN Bernie Ecclestone skončil po více než 40 letech v čele formule 1. Šestaosmdesátiletý Brit, jenž z královské motoristické třídy vytvořil miliardový byznys, v pondělí potvrdil spekulace britských médií magazínu auto motor und sport. Nový vlastník seriálu F1 Liberty Media posléze uvedl, že Ecclestonea nahradil ve vedoucí pozici Chase Carey.

„Dnes jsem byl sesazený. Jsem prostě pryč. Je to oficiální. Už firmu nevedu,“ citoval odborný magazín Ecclestonea. „Moji pozici převzal Chase Carey,“ dodal s tím, že nový vlastník seriálu mu nabídl post čestného předsedy. „Mám tenhle titul, aniž bych věděl, co znamená,“ řekl Ecclestone.

Ecclestone získal vliv ve formuli 1 na začátku 70. let minulého století. Prosadil profesionalizaci série a vytvořil z ní celosvětově známou značku. Jeho nesmlouvavý obchodní styl, kvůli němuž se o něm mluvilo jako o diktátorovi, na druhou stranu vedl k tomu, že malé týmy bankrotovaly a z kalendáře mistrovství světa mizely tradiční okruhy.

Bernie Ecclestone s bývalou manželkou Slavicou.
Bernie Ecclestone.

„Jsem hrdý na to, co jsem za posledních 40 let vybudoval a čeho jsem s formulí 1 dosáhl. Jsem si jistý, že si Chase povede tak, aby z toho sport měl co největší prospěch,“ uvedl Ecclestone v prohlášení nového vlastníka.

„Mám dost peněz na to, abych mohl jezdit po závodech formule 1 dál, uvidím, co budu dělat,“ dodal sesazený šéf královny motorismu, který zároveň nejspíše přijde o místo v exekutivě FIA.

Revoluční změny ve vedení mistrovství světa souvisejí s převzetím formule 1 americkým mediálním koncernem Liberty Media, jenž se stal většinovým vlastníkem. O konci Ecclestoneovy éry se začalo spekulovat od loňského září, kdy zástupci Liberty Media koupili první část podílu od společnosti CVC Capital Partners. Převzetí F1 minulý týden schválila i Mezinárodní automobilová federace.

Dvaašedesátiletého Američana Careyho, bývalého prezidenta mediálního konglomerátu 21st Century Fox magnáta Ruperta Murdocha, určila Liberty Media novým šéfem formule 1 už loni. Starost o komerční stránku seriálu včetně marketingových a mediálních práv převzal další Američan Sean Bratches, jenž působil ve vedoucí funkci v televizní společnosti ESPN. Sportovní a technické záležitosti bude řídit bývalý šéf týmu Mercedes a technický ředitel Ferrari Ross Brawn.

Celkově by měla Liberty Media zaplatit za většinu ve formuli 4,4 miliardy dolarů (111 miliard korun) a k tomu převzít dluhy ve výši 4,1 miliardy dolarů (103 miliard korun).

Podíl Liberty Media by měl stoupnout na většinových 35,3 procenta. Zbývajících necelých 65 procent dál dohromady vlastní například americká firma Waddell & Reed (údajně 20,9 procenta), Ecclestone (5,3) a firma jeho rodiny Bambino Trust (8,5) či FIA (1,0).

ČTK
  • 0Diskuse
Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?