Potřetí v řadě ‚brambora‘. České florbalistky prohrály se Švýcarkami na MS duel o bronz

16:07aktualizováno  19:39
Bratislava - České florbalistky podlehly v duelu o 3. místo na mistrovství světa v Bratislavě Švýcarsku 2:3 a na druhou medaili v historii nedosáhly. Hattrickem o tom rozhodla Corin Rüttimanová, vítěznou branku dala v 50. minutě z trestného střílení.

Mistrovství světa florbalistek, zápas o 3. místo: Česko-Švýcarsko. Eliška Krupnová a Seraina Ulberová padají přes hrazení. foto: ČTK

Mistryněmi světa se pošesté za sebou a celkově poosmé v historii staly florbalistky Švédska. Ty ve finále v Bratislavě zdolaly Finsko 6:5 po samostatných nájezdech.

Češky sice dvakrát vedly, ale Švýcarky nad nimi po obratu vyhrály v boji o bronz na světových šampionátech potřetí za sebou. Znovu jim tak oplatily prohru z utkání o třetí místo na domácím šampionátu z roku 2011 v St. Gallenu.

K 43. utkání na mistrovství světa nastoupila obránkyně Denisa Billá a vyrovnala rekord Lotyšky Baiby Jurušaové. Do sestavy se po dvouzápasové pauze způsobené zraněním zadního stehenního svalu vrátila členka prvního útoku Denisa Ratajová.

Mistrovství světa florbalistek v Bratislavě

Finále: Švédsko - Finsko 6:5 po sam. nájezdech (2:1, 2:1, 1:3 - 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Joelssonová (Granstedtová), 16. Steenová (Norströmová), 23. Delgadová Johanssonová (Bobergová), 30. Delgadová Johanssonová (Steenová), 58. Tschöpová (Delgadová Johanssonová), rozhodující sam. nájezd Delgadová Johanssonová - 11. V. Kauppiová (O. Kauppiová), 39. Rantalaová (V. Kauppiová), 49. O. Kauppiová (Rantalaová), 51. V. Kauppiová (Kippiläová), 59. V. Kauppiová (Kippiläová). Rozhodčí: Reichelt, Kostínek (oba ČR). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:2. Diváci: 3664.

O 3. místo: ČR - Švýcarsko 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 21. Krupnová (Ratajová), 32. Kubišová (Urbánková) - 26. Rüttimannová (Martiová), 48. Rüttimannová (Ulberová), 50. Rüttimannová z trestného střílení. Rozhodčí: Kirjonen, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 2:1. Bez využití.

Sestava ČR: Christianová - Jiráková, Čapková, Leierová, Koníčková, Billá, Beránková - Kapcová, Krupnová, Rtaajová - Mlejnková, Urbánková, Řepková - Kubišová, A. Bočanová, Plášková. Trenéři: Miroslav Janovský, Lenka Bartošová a Sascha Rhyner.

O 5. místo: Slovensko - Lotyšsko 6:4 (2:0, 0:0, 4:4)
Branky: 18. a 44. M. Šponiarová, 55. a 59. K. Hudáková, 6. P. Hudáková, 60. Ferenčíková - 28. Z. Bankavová, 44. Priedeová, 52. Egleová, 60. Garklavová.

O 7. místo: Norsko - Polsko 3:12 (0:3, 2:5, 1:4)
Branky: 34. Haugová, 34. Einstulenová, 59. Gillbergová - 8., 24., 51. a 55. Arendarczyková, 20. a 25. J. Krzywaková, 8. Piotrowská, 29. Szelzchenová, 33. Plechanová, 35. Paziová, 44. Mareková, 59. vlastní.

17:08 finále: Švédsko - Finsko.

Češky se v první třetině nejdříve ubránily při trestu za špatné střídání. Christianová pokusy Švýcarek spolehlivě kryla a ve 14. minutě jí po střele Rüttimanové pomohla tyč. Na druhé straně měla největší možnost Kapcová, která po přihrávce Ratajové zblízka trefila brankářku Heiniovou.

Po 24 vteřinách druhého dějství otevřel skóre český tým. Švýcarská gólmanka vyrazila pokus Kapcové i první dorážku Ratajové, ale Krupnová už bekhendem zamířila přesně. V 26. minutě vyrovnala Rüttimanová, která poslala ránu přesně do levého horního rohu české branky.

Otočit stav mohla ve 32. minutě Gerigová, ale Christianové pomohla horní tyč. Hned z následné akce se Češky dostaly znovu do vedení. Po střele Urbánkové doklepla balónek ze vzduchu Kubišová a radovala se z první branky na turnaji.

Janovského výběr pak nevyužil přesilovou hru při trestu Ulberové. Na přelomu druhé a třetí třetiny se Češky ubránily při trestu Ratajové, která po odpískání srazila Zwinggiovou. Švýcarky podruhé v utkání smazaly ztrátu v 48. minutě díky Rüttimanové.

V 50. minutě po šanci Švýcarek odpískali finští sudí Kirjonen a Sirkka trestné střílení. Český tým i po záběrech na kostce proti jeho nařízení marně protestoval. Penaltu proměnila Rüttimanová a stav 2:3 se ani po šancích na obou stranách už nezměnil.

Titul slaví Švédky. Opět

Švédské florbalistky vyhrály pošesté za sebou a celkově poosmé v historii mistrovství světa. Ve finále v Bratislavě zdolaly Finsko 6:5 po samostatných nájezdech. V rozstřelu rozhodla o pokračování švédské hegemonie a prodloužení vítězné série na světových šampionátech na 32 utkání Amanda Delgadová Johanssonová.

Favorizované Švédky se dostaly do vedení v polovině úvodní části díky Joelssonové. Za 68 sekund sice vyrovnala Veera Kauppiová, ale v 16. minutě vrátila Švédsku vedení Steenová. V první polovině druhé části zvýšila Delgadová Johanssonová dvěma góly už na 4:1.

Finky ale dál bojovaly o překvapení. Před druhou přestávkou sice Veera Kauppiová neproměnila trestné střílení, ale v přesilové hře se následně prosadila Rantalaová. V 49. minutě využila další početní výhodu Oona Kauppiová a za 118 vteřin vyrovnala její sestra Veera.

Drama pokračovalo a v 58. minutě vrátila Švédkám v přesilovce vedení Tschöpová, ale za 72 vteřin dovršila hattrick Veera Kauppiová a vynutila prodloužení. V nájezdech se trefila za Finsko jen Rantalaová, za Švédky byly úspěšné Wibronová a Delgadová Johanssonová.

Slovenské florbalistky zdolaly v utkání o páté místo Lotyšsko 6:4. Domácí tým vedený českým trenérem Michalem Jedličkou o tři pozice překonal dosud nejlepší umístění v historii. Na minulém šampionátu v roce 2015 v Tampere jeho předchůdce a krajan Jaroslav Marks obsadil se Slovenkami osmou příčku.

Před 2378 diváky na Zimním stadionu Ondreje Nepely se na výhře nad Lotyšskem podílela jedním gólem i Paulína Hudáková, která ještě vylepšila historický rekord v počtu bodů na jednom šampionátu. Devatenáctiletá hráčka FBC Ostrava v sedmi utkáních zaznamenala 27 bodů za 12 branek a 15 asistencí.

„Jsem spokojený s celým týmem. Skvěle jsme se stmelili, holky jsou výborné. Šli jsme si za cílem a podařil se nám splnit. Samozřejmě mě furt trošku mrzí (čtvrtfinálový) zápas s Finkami (2:6), kdy jsme ve druhé třetině mohli přidat nějaký gól, ale to je jen kdyby,“ řekl Jedlička, který tým vedl s českými asistentkami Markétou Šteglovou a Karolínou Šatalíkovou.

Svou budoucnost bude teprve řešit. „Sednu si se svazem a řekneme si, co se povedlo a co ne. Jaké budou podmínky dále. Všechno je v jednání. Chuť mám, jsem s týmem hrozně spokojený. I se svazem. Co jsme si řekli, tak bylo splněno. Podmínky jsme měli dobré, chtějí na sobě pracovat a pro trenéra je radost pracovat s takovým kolektivem, který chce,“ uvedl Jedlička.

Spekuluje se o něm i jako o možném nástupci Miroslava Janovského, který po šampionátu končí u českých florbalistek. „Lehce jsme se bavili. Žádnou konkrétní nabídku ale nemám,“ řekl Jedlička.