Češi nestačili na Itálii a MS se vzdaluje. Bílek nabídl rezignaci

20:42aktualizováno  11. září 0:16
TURÍN - Čeští fotbalisté v duelu kvalifikace o postup na mistrovství světa prohráli v Itálii 1:2, byť šli do vedení zásluhou Libora Kozáka. Po dalším nezdaru je pro ně postup už jen utopií, protože ve skupině B klesli na čtvrté místo a ztrácejí čtyři body na druhé místo zaručující baráž. Kouč národního týmu Michal Bílek hned po zápase nabídl rezignaci, kterou šéf českého fotbalu Pelta přijal.

Trenér českých fotbalistů Michal Bílek foto: ČTK

Fotbalisté neodčinili páteční prohru s Arménií, v tabulce klesli až na čtvrté místo a ztrácejí čtyři body na druhou příčku, z níž by teoreticky ještě mohla vést cesta do baráže. Češi, kteří v osmi zápasech nasbírali jen devět bodů, v říjnu ještě mohou oživit povadlé naděje, kdyby vyhráli poslední zápasy na Maltě a v Bulharsku, které je nyní druhé.

6. Malta 8 1 0 7 4:18 3

Reprezentace byla po šokující prohře s Arménií na odpis, ale v Turíně se Bílkův soubor vzpíral pesimistickým prognózám. I když se nejprve musel bránit očekávanému náporu úřadujících vicemistrů Evropy, kteří před domácím publikem nakonec úspěšně zaútočili na jedenáctou kvalifikační výhru za sebou.

Itálie - ČR 2:1 (0:1)

Branka: 51. Chiellini, 54. Balotelli z pen. - 19. Kozák. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Balotelli - Kolář, Kozák. ČK: 89. Kolář. Diváci: 35.299.

Itálie: Buffon - Bonucci, De Rossi, Chiellini - Maggio, Candreva, Pirlo, Montolivo (87. Motta), Pasqual (78. Ogbonna) - Giaccherini (46. Osvaldo), Balotelli. Trenér: Prandelli.

ČR: Čech - Gebre Selassie (77. Rabušic), Sivok, Suchý, Limberský - Procházka - Plašil, Rosický, Darida (55. Vaněk), Jiráček - Kozák. Trenér: Bílek.

Hostům bylo úzko hlavně ve 12. minutě: stoper Suchý, který v sestavě nahradil v pátek chybujícího Kadlece, váhal s odkopem a brankář Čech se musel vytáhnout proti ráně Balotelliho. Ten se vrátil do sestavy poté, co si odpykal trest za vyloučení v červnovém vzájemném utkání v Praze.

Češi, kteří překvapivě v záloze vyrukovali s Procházkou a navrátilcem do sestavy Daridou, vypadali až do 19. minuty zaskočeně a neškodně. Pak ale na novém stadionu Juventusu, kde "squadra azzura" nastoupila poprvé po předloňském otevření, tvrdě udeřili. Skvělý brejk a akci Rosického s Jiráčkem zakončil ve skluzu gólovou trefou útočník Kozák. Bývalý útočník římského Lazia mohl slavit první trefu v kariéře proti hvězdnému brankáři Buffonovi, který dnes nastoupil ke 136. zápasu v národním týmu, a vyrovnal tak italský rekord Fabia Cannavara. Italové dnes v kvalifikaci inkasovali po třech zápasech.

Další vývoj se změnil hlavně v souboje gólmana Čecha s Balotellim. Kanonýr AC Milán pět minut po Kozákově zásahu napálil břevno, pak mířil nad poté, co Čech neudržel skákavou střelu. Další setkání zase vyznělo pro Čecha, který skvěle chytil Balotellimu hlavičku.

Při sílícím italském náporu český výběr stihla další nepříjemnost osm minut před poločasem: kapitán Rosický musel odstoupit kvůli svalovému zranění a mužstvo bez svého lídra ztratilo víru v úspěch. Byť se zápas mohl vyvíjet jinak, kdyby Kozák těsně před poločasem proměnil svoji druhou velkou šanci.

Místo dvoubrankového vedení se Čechům otěže utkání vymkly z rukou těsně po poločase. A Italové předvedli tříminutovou smršť: po rohovém kopu v 51. minutě promáchl Čech centr a stoper Juventusu Chiellini na svém domovském stánku zařídil vyrovnání. Vzápětí bylo hostům ještě hůř. Bek Gebre Selassie nešikovným zákrokem poslal k zemi Balotelliho a ten vzápětí suverénně proměnil i penaltu.

Domácí si rychle získané vedení užívali, nevystrašila je ani šance Koláře, jehož poslal na zteč střídající Vaněk. Ten krátce po změně stran nahradil zraněného Daridu a hosté museli dohrávat v oslabení bez dvou klíčových středních záložníků. Na hře hostů to bylo znát: Češi nedokázali udržet míč a většinou se soustředili jen na zachytávání italských ataků.

Jakmile se čtvrt hodiny před koncem začaly čtyřicetitisícovou arénou valit mexické vlny, byla to předzvěst velkých italských oslav. Závěr zápasu neviděl záložník Kolář, který byl vyloučen těsně před koncem po druhé žluté kartě. Češi svěsili hlavy a tuší, že podruhé za sebou budou na přehlídce nejlepších světových týmů chybět.

Výsledky kvalifikace MS 2014

Skupina A:

Skopje: Makedonie - Skotsko 1:2 (0:0)

Branky: 84. Kostovski - 60. Anya, 89. Maloney. Rozhodčí: Fautrel (Fr.).

Cardiff: Wales - Srbsko 0:3 (0:2)

Branky: 8. Djordjevič, 39. Kolarov, 55. Markovič. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).

Jerevan: Arménie - Dánsko 0:1 (0:0)

Branka: 73. Agger z pen. Rozhodčí: Nijhuis (Niz.). ČK: 73. Harojan (Arm.).

Ta'Qali: Malta - Bulharsko 1:2 (0:1)

Branky: 77. Herrera - 9. Dimitrov, 59. Gargorov. Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Skupina C:

Astana: Kazachstán - Švédsko 0:1 (0:1)

Branka: 1. Ibrahimovic. Rozhodčí: Zelinka (ČR).

Vídeň: Rakousko - Irsko 1:0 (0:0)

Branka: 84. Alaba. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.).

Tórshavn: Faerské ostrovy - Německo 0:3 (0:1)

Branky: 23. Mertesacker, 74. Özil z pen., 84. Müller. ČK: 73. Gregersen (Faer. ostr.). Rozhodčí: Mažeika (Lot.).

Bukurešť: Rumunsko - Turecko 0:2 (0:1)

Branky: 22. Yilmaz, 90.+5 Erding. Rozhodčí: Moen (Nor.).

Budapešť: Maďarsko - Estonsko 5:1 (3:0)

Branky: 11. vlastní Klavan, 21. Hajnal, 41. Böde, 69. Németh, 85. Dzsudzsák - 48. Kink. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).

Andorra la Vella: Andorra - Nizozemsko 0:2 (0:0)

Branky: 50. a 54. Van Persie. Rozhodčí: Vučemilovič-Šimunovič (Chorv.).

Oslo: Norsko - Švýcarsko 0:2 (0:1)

Branky: 12. a 51. Schär. Rozhodčí: Webb (Angl.).

Nikósie: Kypr - Slovinsko 0:2 (0:1)

Branky: 12. Novakovič, 80. Iličič. Rozhodčí: Buquet (Fr.).

Reykjavík: Island - Albánie 2:1 (1:1)

Branky: 14. Bjarnason, 47. Sigthórsson - 9. Rama. Rozhodčí: Marriner (Angl.).

Petrohrad: Rusko - Izrael 3:1 (0:0)

Branky: 50. Berezuckij, 52. Kokorin, 74. Glušakov - 90.+3 Zaháví. Rozhodčí: Gräfe (Něm.).

Lucemburk: Lucembursko - Severní Irsko 3:2 (1:1)

Branky: 45.+2 Joachim, 78. Bensi, 88. Jänisch - 14. Paterson, 82. McAuley. Rozhodčí: Malek (Pol.).

Skupina G:

Marijampole: Litva - Lichtenštejnsko 2:0 (2:0)

Branky: 18. Matulevičius, 40. Kijanskas. Rozhodčí: Silagava (Gruz.).

Žilina: Slovensko - Bosna a Hercegovina 1:2 (1:0)

Branky: 42. Hamšík - 70. Bičakčič, 78. Hajrovič. Rozhodčí: Fernández Borbalán (Šp.).

Pireus: Řecko - Lotyšsko 1:0 (0:0)

Branka: 58. Salpingidis. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). ČK: 90.+3 Katsuranis - 86. Rugins.

Rozhodčí: Proenca (Portug.).

Serravalle: San Marino - Polsko 1:5 (1:3)

Branky: 22. Della Valle - 10. a 66. Zielinsky, 23. Blaszczykowski, 34. Sobota, 75. Mierzejewski. Rozhodčí: Borg (Malta).

Tbilisi: Gruzie - Finsko 0:1 (0:0)

Branka: 74. Eremenko z pen. Rozhodčí: Trattu (Kypr.). ČK: 75. Kankava (Gruzie).

Gomel: Bělorusko - Francie 2:4 (1:0)

Branky: 32. Filipenko, 57. Kalašev - 47. z pen. a 64. Ribéry, 70. Nasri, 73. Pogba. Rozhodčí: Orsato (It.).

1. Španělsko 6 4 2 0 10:2 14
2. Francie 7 4 2 1 12:6 14
3. Finsko 7 2 3 2 5:6 9
4. Gruzie 7 1 2 4 3:8 5
5. Bělorusko 7 1 1 5 6:14 4