Pospěchova Kodaň je v osmifinále, Manchesteru rekord LM unikl

23:10
PRAHA - Fotbalisté FC Kodaň postoupili do osmifinále Ligy mistrů. Tým českého reprezentanta Zdeňka Pospěcha v závěrečném kole základních skupin zvítězil 3:1 nad Panathinaikosem Atény. Naopak jeho konkurenti z Kazaně v druhém utkání skupiny D prohráli 0:2 na stadionu Barcelony.

Radost fotbalistů Kodaně foto: Reuters

Kazaň přitom měla jedinečnou šanci jak zopakovat loňské senzační vítězství na Nou Campu, protože Barcelona nastoupila v sestavě plné náhradníků. Jenže ruský celek jako kdyby ani nechtěl postoupit a přijel s přísně defenzivní taktikou.

Barcelona měla jednoznačnou převahu, ale do šancí se dlouho nedostávala. Vysvobodil ji až mladý obránce Fuentes, který se prosadil tečovanou střelou po závaru před brankou. V závěru ještě zvýšil další mladík Vázquez, pro kterého to byl teprve druhý start za katalánský celek.

Tabulka střelců LM

7 - Eto'o (Inter),
6 - Messi (Barcelona), Gomez (Bayern),
5 - Anelka (Chelsea), Soldado (Valencie),
4 - Bale (Tottenham), Ibrahimovic (AC Milán),
3 - 15 hráčů.

Barcelona tak protrhla své trápení proti týmům z východu Evropy a Kazaň porazila poprvé ze čtyř vzájemných zápasů. Kodaň si tak mohla dovolit i prohrát, sama si však dokráčela pro postup jasnou výhrou. Řecký celek alespoň v závěru zaznamenal zásluhou Kanteho čestný úspěch a po 520 minutách ukončil střeleckou nemohoucnost v Lize mistrů.

Manchester United přišel o šanci na rekord Ligy mistrů. V souboji s Valencií po 498 minutách inkasoval z kopačky Pabla Hernándeze a propásl možnost stát se prvním týmem v historii, který projde skupinou bez obdrženého gólu. Alespoň bod za remízu 1:1 zajistil Manchesteru Anderson.

Další účastník skupiny C Bursaspor na poslední chvíli odvrátil hrozbu toho, že se stane teprve šestým týmem, který nezíská ve skupině ani bod. Sice prohrával s Glasgow Rangers po brance skotského reprezentanta Kennyho Millera, ale v závěru vyrovnal Yildirim.

Tottenham remizoval s Twente
Boj o prvenství ve skupině A zvládl lépe Tottenham, který remizoval 3:3 s Twente Enschede i zásluhou obrovské chyby brankáře Sandera Boschkera. Čtyřicetiletý gólman, který při mistrovství světa v JAR dělal náhradníka v nizozemské reprezentaci, při malé domů od spoluhráče Peter Wisgerhofa promáchl a poté již jen sledoval, jak míč míří do sítě.

Tottenham tak udržel čelo tabulky před obhájcem prvenství Interem Milán, který překvapivě prohrál 0:3 v Brémách a jen potvrdil své trápení v italské lize. Jeden gól mu dal Marco Arnautovic, který ještě v minulé sezoně oblékal dres Interu.

Třetí místo ve skupině B znamenající cestu do Evropské ligy nakonec vybojovala Benfica Lisabon, byť ne vlastním přičiněním. Doma totiž prohrála 1:2 se Schalke a musel jí pomoci Lyon. Ten doma prohrával s Hapoelem, který ještě dvě minuty před koncem postupoval, ale pak srovnal na konečných 2:2 Lacazette a Benfica může být jedním ze soupeřů pražské Sparty v Evropské lize. Naopak Hapoel v evropských pohárech končí.

Výsledky základních skupin fotbalové Ligy mistrů

Twente Enschede - Tottenham Hotspur 3:3 (1:1)
Branky: 22. Landzaat z pen., 55. Rosales, 63. Chadli - 46. a 59. Defoe, 12. vlastní Wisgerhof. Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.).

Werder Brémy - Inter Milán 3:0 (1:0)
Branky: 39. Prödl, 49. Arnautovic, 88. Pizarro. Rozhodčí: Cakir (Tur.).

Olympique Lyon - Hapoel Tel-Aviv 2:2 (0:0)
Branky: 62. Lopéz, 88. Lacazette - 63. Sahar, 69. Zahavi. Rozhodčí: Moen (Nor.).

Benfica Lisabon - Schalke 04 1:2 (0:1)
Branky: 87. Luisao - 19. Jurado, 80. Hoewedes. Rozhodčí: Webb (Angl.).

Manchester United - Valencie 1:1 (0:1)
Branky: 63. Anderson - 32. P. Hernández. Rozhodčí: Proenca (Portug.).

Bursaspor - Glasgow Rangers 1:1 (0:1)
Branky: 79. Yildirim - 19. Miller. Rozhodčí: Chapron (Fr.).

FC Kodaň - Panathinaikos Atény 3:1 (1:0)
Branky: 26. Vingaard, 50. Grönkjaer z pen., 73. vlastní Cissé - 90.+2 Kante. Rozhodčí: Meyer (Něm.)

FC Barcelona - Rubin Kazaň 2:0 (0:0)
Branky: 51. Fontas, 82. Vázquez. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).