Posledními semifinalisty se stali Finové

21:14
MOSKVA - Hokejisté Finska se stali posledními semifinalisty mistrovství světa. Ve čtvrtfinále dnes porazili tým USA 5:4 po samostatných nájezdech. O rozhodující gól se v páté sérii postaral Jere Lehtinen.

Hokejisté Finska vyhráli nad USA foto: ČTK

Finové porazili zámořský tým v klíčovém duelu na třetím velkém turnaji za sebou, loni se jim to povedlo ve čtvrtfinále na olympiádě v Turíně i na šampionátu v Rize. V semifinále se utkají v sobotu od 13:15 s domácím Ruskem.

Američané do zápasu nasadili nakonec pouze jednu z dvojice čerstvých posil - útočníka Parise. Aktivnější v úvodu však byli Finové. Do první větší šance se dostal až v páté minutě při přesilové hře Kukkonen, brankář Grahame byl ale připraven. Stejně jako v 8. minutě, kdy se na něj řítil osamocený Pyörälä. Hráči USA často chybovali v rozehrávce a nabízeli
soupeři šance.

Při vyloučení Berga ohrožovali Američané Lehtonena, Cole však svou příležitost neproměnil. V 18. minutě se poprvé měnilo skóre, když Grahama překvapil Tuomo Ruutu. Hned na začátku druhé třetiny ale vyrovnal dokonce v oslabení Petersen a odstartoval ofenzivní a střelecké hody. Při následném vyloučení Stastného se jeho spoluhráči opět dostali do přečíslení dva na jednoho, ale tentokrát jej nevyužili.

Finové si vedli mnohem lépe a Saaravo je poslal opět do vedení. Ne však na dlouho. Dvě vteřiny po skončení přesilové hry vyrovnal Arnarson. Pak ale Graheme chyboval v rozehrávce a přestože v následném závaru dvě šance zlikvidoval, Viuhkola přidal třetí finský gól. O tři minuty později opět udeřilo na druhé straně a Stempniak nadvakrát vyrovnal. Do kabin se ale
vraceli spokojenější Seveřané, když Kallio využil početní výhodu. Po šestigólové třetině se brankostroj obou celků zadrhnul. Finové se snažili hrát hlavně se zabezpečenou obranou a držet si těsný náskok. V 53. minutě byl ale vyloučen Laamanen a Američané toho využili k vyrovnání. Lehtonena prostřelil Hutchinson a přiblížil duel k prodloužení, na které nakonec došlo. V 63. minutě byli zámořští hráči blízko rozhodující brance, Parise ale trefil jen tyč.

Poprvé na turnaji přišly ke slovu nájezdy. Na Grahama a Lehtonena si postupně nepřišli Peltonen, Kessel, Nummelin, Stempniak, Koivu, Parise, Tuomo Ruutu a při svých druhých pokusech Parise a Kessel. Až na konci páté série prostřelil gólmana Caroliny Lehtinen a posunul Finsko mezi nejlepší čtveřici.