6. listopadu 2007 8:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

„Poslední varování“ pro Spartu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Stojí za incidentem ultras? To asi ukáže až policejní vyšetřování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stojí za incidentem ultras? To asi ukáže až policejní vyšetřování. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Fotbalisté Sparty po nedělním vítězném zápase v Mostě odmítli tradiční děkovačku s fanoušky. Po závěrečném hvizdu jim pouze vlažně zatleskali a bleskově zmizeli v kabině. Chladný přístup hráčů zná svůj pravý důvod: výhrůžnou akci, zřejmě ze strany letenských příznivců.

Podle informace LN vniklo v noci z pátku na sobotu do areálu a posléze na trávník AXA Areny několik osob. Lavičku Sparty pomalovaly hesly, kterými se zaštiťují letenští fanoušci (např. Sparta forever) a na trávníku zanechaly transparent se vzkazem: „Poslední varování!“.

Informaci LN potvrdil mluvčí Sparty Jakub Otava. „Klub podává trestní oznámení na neznámého pachatele,“ sdělil včera odpoledne.

Trenér Sparty Michal Bílek po utkání přisoudil gestu svých svěřenců malou podporu fanoušků v době, kdy se týmu nedařilo.

„Hráči asi cítili, když se to na nás v poslední době valilo, že je fanoušci příliš nepodpořili. I když v Mostě nám udělali fantastickou atmosféru, za to bych jim chtěl poděkovat,“ pověděl kouč v neděli na tiskové konferenci.

S pravdou ven nešel ani útočník Marek Kulič. „Já nevím, šel jsem se po utkání pozdravit s mosteckým trenéry,“ mlžil. Pravý důvod nakonec vyplaval na povrch s jednodenním zpožděním.

S problémovými fanoušky se Sparta potýká dlouhý čas. Rasistické pokřiky, vylétající z „kotle“ při zápasech na evropské scéně, stály už klub značné finanční částky. V tuzemsku zase Letenským hrozí Česká televize, že přestane vysílat jejich zápasy, pokud budou fanoušci pokračovat v nevhodném skandování. „Fanoušky, kteří se projevují rasisticky a dělají dnešní nepořádek, nepotřebujeme,“ nechal se slyšet Bílek po řádění příznivců při srpnovém utkání na Žižkově.

Akce fanoušků není ničím novým Klub proto vyrazil do boje, sektor příznivců při domácích zápasech monitoruje kamerový systém, hříšníci jsou vyvedeni ze stadionu. Dalším krokem k „převýchově“ fanoušků má být kampaň „Sparta fandí slušně“, kterou Pražané představí dnes.

Akce sobotní noci zapadá do mozaiky podobně nesmyslných a odsouzeníhodných akcí, kterými se sparťanští fanoušci „blýskli“ v nedávné minulosti. V živé paměti je útok vandalů na dům tehdejšího trenéra Sparty, „nenáviděného“ Jaroslava Hřebíka. V září 2005 mu kdosi poničil fasádu rodinného domu, jeho boční stranu polil sparťanskými barvami a na omítku nastříkal nápisy „Hřebíku táhni“.

Před pěti lety si vzali fanoušci za terč přímo hráče a trenéry. Na dálnici zaútočili na autobus s výpravou Sparty, která se vracela z neúspěšného utkání v Jablonci.
  • 7Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz