Poslední závod sezony F1 vyhrál Rosberg, Mercedes má rekordní dvanáctý double

15:54aktualizováno  16:26
ABÚ DHABÍ - Závěrečný závod mistrovství světa formule 1 v Abú Zabí vyhrál Němec Nico Rosberg před mistrem světa Lewisem Hamiltonem z Velké Británie. Stáj Mercedes díky nim vybojovala rekordní dvanáctý double v sezoně a vytvořila i nové maximum v počtu bodů v Poháru konstruktérů. Se 703 body vylepšil tým svůj loňský rekord o dva.

Nico Rosberg. foto: ČTK/AP

Třetí dojel ve Spojených arabských emirátech Fin Kimi Räikkönen z Ferrari a zajistil si čtvrté místo v konečném pořadí šampionátu. Po startu z šestnácté pozice se až na čtvrtou pozici propracoval jeho týmový kolega Sebastian Vettel z Německa.

Velká cena Abú Zabí, závěrečný závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:38:30,175 (prům. rychlost 185,998 km/h), 2. Hamilton (Brit./Mercedes) -8,271, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -19,430, 4. Vettel (Něm./Ferrari) -43,735, 5. Pérez (Mex./Force India) -1:03,952, 6. Ricciardo (Austr./Red Bull) -1:05,010, 7. Hülkenberg (Něm./Force India) -1:33,618, 8. Massa (Braz./Williams) -1:37,751, 9. Grosjean (Fr./Lotus) -1:38,201, 10. Kvjat (Rus./Red Bull) -1:42,371.

Konečné pořadí MS (po 19 závodech): 1. Hamilton 381 b., 2. Rosberg 322, 3. Vettel 278, 4. Räikkönen 150, 5. Bottas (Fin./Williams) 136, 6. Massa 121, 7. Kvjat 95, 8. Ricciardo 92, 9. Pérez 78, 10. Hülkenberg 58.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 703, 2. Ferrari 428, 3. Williams 257, 4. Red Bull 187, 5. Force India 136, 6. Lotus 78, 7. Toro Rosso 67, 8. Sauber 36, 9. McLaren 27, 10. Marussia 0.

Rosberg vyhrál po vítězstvích v Mexiku a Brazílii třetí závod za sebou a poprvé v kariéře slaví hattrick. V kariéře už to byl jeho čtrnáctý triumf. Založil na něj v kvalifikaci ziskem šesté pole position v řadě a také na startu ukázal, že má v závěru sezony lepší formu než Hamilton.

Světový šampion naopak zaváhal a měl z počátku problémy udržet druhé místo před Räikkönenem. Rosberg v dalším průběhu závodu zajížděl nejrychlejší kola a soupeřům ujížděl. Po klidnější úvodní pasáži přineslo změnu až pětadvacáté kolo, kdy se rozsvítilo umělé osvětlení a Hamilton najednou začal zrychlovat a Rosberga dojíždět. Němec zajel podruhé do boxů a umožnil Britovi navyšovat vedení.

Trojnásobný mistr světa si vypracoval náskok šestnácti sekund a chvíli diskutoval s inženýry, že by dojel závod na dvě zastávky v boxech, ale to vedení stáje odmítlo. Když pak zajel k poslední výměně kol, zařadil se znovu až za týmového kolegu. O výsledku tak bylo rozhodnuto a Hamilton po několika rychlých kolech v závěru další snahu vzdal.