Baráž rozhodne až závěr: Boleslav, Liberec i Chomutov mají 20 bodů

20:24aktualizováno  20:44
Hokejisté Liberce vyhráli v 11. kole baráže o extraligu na ledě Chomutova 5:4 v prodloužení. Před pátečním závěrečným kolem se tak shodně na 20 bodech srovnali právě s Piráty a Mladou Boleslaví, ve hře jsou ale jen dvě postupová místa. Zápas plný zvratů rozhodl v čase 64:51 útočník Radek Duda. Chomutov ani napodruhé nevyužil šanci k potvrzení záchrany, ale v posledním kole v Olomouci bude mít vše ve svých rukách.

Chomutov - Liberec. foto: ČTK

Piráti měli v úvodní části převahu a už po minutě a půl hráli po Bulířově faulu přesilovku, v které ale nevyužili šance Hruška ani Sikora. V sedmé minutě minul v dobré pozici branku Račuk, na druhé straně ohrozili Hanuljaka Kica a Filippi. Bílí Tygři se neprosadili ani v následném náporu v polovině třetiny.

Chomutov - Liberec 4:5p

Branky a nahrávky: 15. Sikora, 22. Hromas (Hřebejk), 48. T. Káňa (D. Hruška, Kubinčák), 60. Kraft (Palin) - 26. T. Pospíšil (Štich), 29. Kudrna, 44. Čakajík (T. Pospíšil, Nedvěd), 53. Duda (Derner), 65. Duda (Nedvěd). Rozhodčí: Hribik, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5073.

Chomutov: Hanuljak - Pavlas, Pulpán, Palin, Bartejs, Rýgl, Trefný, Rutta, J. Stehlík - D. Hruška, T. Káňa, Kubinčák - Hřebejk, Kraft, Šagát - Důras, Sikora, Hromas - Gajovský, Račuk, Kůs.

Liberec: Schwarz - Čakajík, Derner, Čutta, Štich, Jánošík, Výtisk - Duda, Nedvěd, Víšek - T. Pospíšil, Bulík, Kica - Bulíř, Filippi, Kudrna - D. Špaček, T. Urban, Dušek - Vantuch.

Skóre se měnilo v 15. minutě při Dudově vyloučení. Kubinčákův pokus ještě Schwarz chytil, ale o chvíli později získal puk na levém kruhu Sikora a zamířil přesně do pravého horního rohu. Při Čakajíkově trestu se dostal do šance v oslabení Filippi. Další možnost Pirátů měl už po přesilovce Hruška.

Po 74 vteřinách druhého dějství vedli domácí už o dvě branky. Hřebejk sebral puk za brankou Kicovi a zcela volný Hromas zamířil přesně k pravé tyči. Vzápětí měli hosté štěstí, když Račuk trefil tyč. Ve 26. minutě však snížil Pospíšil, který se z levé strany natlačil před Hanuljaka a blafákem mu nedal šanci.

Ve 29. minutě se Bílí Tygři dočkali ve vlastním oslabení vyrovnání, když Kudrna zachytil v útočném pásmu Pulpánovu rozehrávku a bekhendem zamířil do levého horního rohu. Zatímco domácí zůstávali bez trestu, za hosty šli pykat v rychlém sledu Kudrna s Nedvědem, ale domácí ani 108 vteřin trvající výhodu pěti proti třem nevyužili. Svou první přesilovku v zápase pak nezužitkoval ani Liberec.

Do třetí části vstoupili aktivněji Severočeši. Hanuljak vyrazil Duškovu střelu, ale ve 44. minutě už v oslabení nestačil na Čakajíkovu ránu od modré čáry. Chomutov srovnal krok také v početní výhodě při trestu Dudy, když se před brankou nejlépe zorientoval Káňa.

Šanci domácích pak nevyužili Šagát s Káňou a v 53. minutě rozjásal hosty úspěšnou dorážkou po Dernerově střele Duda. Chomutov ale v power play vyrovnal 42 sekund před koncem díky Kraftově povedené teči. V nastavení ovšem rozhodl po chybě Hanuljaka právě Duda.

Boleslav musela zápas otočit
Důležitou výhru, která Středočechy před pátečním závěrečným kolem posunula v průběžné tabulce na postupovou pozici, trefil v čase 55:10 útočník Lukáš Pabiška. Mladoboleslavští získali v baráži v domácím prostředí 17 bodů z 18 možných.

Ml. Boleslav - Olomouc 2:1

Branky a nahrávky: 26. D. Výborný (Bohunický, Mikulík), 56. L. Pabiška (Toman, Nouza) - 4. Herman (Bartoň). Rozhodčí: Minář, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 10:12, navíc Žabka - Selingr oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3770.

Mladá Boleslav: Valent - Jindra, Chaloupka, Němeček, Toman, Kasík, Pojkar, Žabka, Bohunický - Mikulík, Koudelka, Demel - Nouza, D. Výborný, L. Pabiška - Kafka, D. Vrbata, Hrdel - Jiránek, Pitule, Ondřej.

Olomouc: Lukáš - Bartoň, Ondrušek, Kříž, Janáček, Valenta, Kadela, Rašner, Lhotský - Rác, Kucharczyk, Kucsera - Králík, Herman, Selingr - Švaňhal, Diviš, Vodný - A. Jergl, Novotný, Lehečka.

Výhra v základní hrací době mohla Mladou Boleslav posunout v tabulce na postupové místo bez ohledu na výsledek souběžně hraného utkání mezi Chomutovem a Libercem, jenže plány Středočechů naboural hned ve čtvrté minutě olomoucký Herman. Domácí nezachytili jeho průnik po pravém křídle a přízemní střela prošla za záda gólmana Valenta, který v baráži inkasoval po 170 minutách hry.

V dalším průběhu první třetiny měl více práce Valentův olomoucký protějšek Lukáš, ale během přesilovek ho Toman s Vrbatou od modré nepřekvapili a Koudelka se těsně před přestávkou u levé tyčky k dorážce nedostal. Právě centr první formace od druhé třetiny chyběl domácím, takže Výborný nastupoval ve dvou útocích a ve 25. minutě zařídil vyrovnání. Puk po střele Bohunického zůstal na brankovišti a mladoboleslavský kapitán ho dorazil do sítě.

Tlak domácích místy připomínal přesilovku, aspirant na postup do extraligy střílel ze všech pozic, ale gólman Lukáš navzdory několika drobným zaváháním držel vyrovnaný stav. Ve 35. minutě se naopak z ojedinělé šance mohli vrátit do vedení Olomoučtí, ale přesilovkovou střelu Ondruška zastavila tyč.

V úvodu třetí třetiny se hostům často otevíral prostor pro rychlé kontry, jenže Švaňhal netrefil puk, Selingr minul a Kucharczykovu dorážku vyrazil Valent. Domácí se pak vrátili ke svému náporu a necelých pět minut před koncem základní hrací doby otočili skóre na 2:1. Po osmi vteřinách využil přesilovku Pabiška, který tečoval nahození Tomana od modré čáry.