Poslanec Janda při rozlučce se skoky na lyžích neuspěl a neprobil se kvalifikací

20:22
Wisla - „Skákající poslanec“ Jakub Janda se nekvalifikoval do nedělního úvodního individuálního závodu Světového poháru ve Wisle. Dvojnásobný medailista z mistrovství světa se tak s kariérou rozloučí v sobotním závodu družstev. V neděli budou skákat Roman Koudelka a Lukáš Hlava.

Zklamaný Jakub Janda po kvalifikaci ve Wisle. foto: ČTK

Vítěz Světového poháru a Turné čtyř můstků Janda končí sportovní kariéru kvůli tomu, že byl v říjnu zvolen do Poslanecké sněmovny. V posledních čtrnácti dnech se už seznamoval s prací poslance a před příjezdem do Polska trénoval naposledy o týden dříve v německém Klingenthalu.

V dnešní kvalifikaci skočil devětatřicetiletý Janda 106 metrů a obsadil 64. místo ze 72 startujících. O dvě příčky za ním skončil Vojtěch Štursa, jenž skočil 114 metrů, ale po dopadu se mu rozjely lyže a dvaadvacetiletý Čech upadl. Protože nemohl vstát, zavolal si pomoc a z dojezdového prostoru odkulhal s pomocí zdravotníků.

Z českého kvarteta předvedl podle očekávání nejlepší výkon Koudelka, jenž se díky 117 m bezpečně kvalifikoval jako jednatřicátý. Hlava (112,5 m) prošel do nedělního závodu ze 48. pozice.

Kvalifikaci vyhrál nejdelším skokem 129,5 m Rakušan Stefan Kraft.