Portugalsko - Island 1:1. Island díky výborné obraně sebral Portugalcům body

20:30aktualizováno  23:03
ST. ETIENNE/PRAHA - Portugalec Nani sice vstřelil jubilejní 600. gól v historii evropských šampionátů, ale po obrátce se prosadili také Islanďané - a remízový stav 1:1 v utkání skupiny F udrželi. Portugalsko sice mělo obrovskou převahu, ale většinu šancí vychytal skvělý gólman Halldorsson.

Ronaldo se proti Islanďanům neprosadil a rozhazoval rukama. foto: ČTK/AP

Rakousko - Maďarsko 0:2. Maďaři v císařském derby překvapivě porazili favorita

Měl dovést svůj tým k výhře. Portugalský kapitán Cristiano Ronaldo, který vyrovnal Figův rekord v počtu reprezentačních startů, byl ale jen stínem hvězdy Realu Madrid. Místo aby přihrával, bral zodpovědnost na sebe, ve velkých šancích se nedokázal prosadit.

Třeba když ve 25. minutě nabíhal do vápna na Pepeho vysokou přihrávku. V devíti z deseti případů by balon z voleje uklidil do sítě, jenže nyní promáchl.

ONLINE ze zápasu si přečtěte ZDE

Krátce před koncem utkání mohl vrátit vedení na stranu Portugalska - Nani mu z pravého křídla poslal exkluzivní centr, Ronaldo si odskočil od stopera Ragnara Sigurdssona, hlavičku chtěl odrazit od země, ale zasáhl pouze skvěle chytajícího gólmana Halldorssona.

Skupina F - St. Étienne:

Portugalsko - Island 1:1 (1:0)

Branky: 31. Nani - 50. B. Bjarnason. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun - Göcek, Simsek (všichni Tur.). ŽK: B. Bjarnason, Finnbogason (oba Isl.). Diváci: 38.742.

Portugalsko: Patrício - Vieirinha, Carvalho, Pepe, Guerreiro - Mário (76. Quaresma), Danilo, Moutinho (71. Sanches), Gomes (84. Éder) - Nani, Ronaldo. Trenér: Santos.

Island: Halldórsson - Sävarsson, R. Sigurdsson, Árnason, Skúlason - Gudmundsson (90. E. Bjarnason), Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Sigthórsson (81. Finnbogason), Bödvarsson. Trenéři: Hallgrímsson, Lagerbäck.

Dvaatřicetiletý brankář Islandu vůbec přiváděl Portugalce k šílenství. V téměř totožné situaci zlikvidoval tutovku Naniho z dvacáté minuty. Někdejší křídelník Manchesteru United už se ale radoval po půl hodině hry, když pohotově zakončil povedenou kombinaci hráčů v červeném na přední tyč.

Hubené vedení ale Portugalsku vydrželo jen do úvodu druhého poločasu. Vieirinha zaspal při bránění centrovaného míče, na malém vápně se uvolnil Birkir Bjarnason a pravou placírkou vypálil z voleje - 1:1.

Podobně dobrý začátek měli Islanďané i v první půli, ale Gylfi Sigurdsson se ani nadvakrát neprosadil. Tribunami to zahučelo i po Naniho hlavičce - velmi aktivní fotbalista se sedmnáctkou na dresu prodloužil centr Guerreira z volného kopu těsně vedle Halldorssonovy pravé tyče.

V závěru zápasu už skóre nezměnil ani střídající Finnbogasson, a tak Island bere v historicky prvním duelu na velkém turnaji bod za remízu 1:1.