Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Portugalci postupují přímo na MS. Slováci mají smůlu, na baráž nedosáhli

22:51
Praha - Fotbalisté Francie a Portugalska jsou dalšími postupujícími na mistrovství světa. Francouzi porazili Bělorusko 2:1 a ovládli skupinu A. Úřadující evropští šampioni z Portugalska rovněž doma v přímém souboji o prvenství ve skupině B zdolali 2:0 Švýcarsko.

Branky:
19. a 59. Šabala, 11. Ikaunieks, 63. Tarasovs.

Branky
: 12. a 62. z pen. E. Hazard, 52. T. Hazard, 78. Lukaku.

Estonsko - Bosna a Hercegovina 1:2 (0:0)
Branka:
75. Antonov - 48. a 84. Hajrovič.

Švýcaři poprvé v bojích o ruský šampionát ztratili body a kvůli horšímu skóre je čeká baráž.

Tu si v úterý zajistilo také Řecko vítězstvím 4:0 nad Gibraltarem a Švédsko přes porážku 0:2 v Nizozemsku. Jediným celkem, kterému druhé místo z evropské kvalifikace baráž nepřinese, je podle očekávání Slovensko.

Mistrovství světa v příštím roce zná už 19 z 32 účastníků. Vedle Francie a Portugalska jsou to Belgie, Německo, Anglie, Španělsko, Polsko, Island, Srbsko, Brazílie, Írán, Japonsko, Mexiko, Jižní Korea, Saúdská Arábie, Nigérie, Kostarika, Egypt a pořádající Rusko.

Francouzi po opatrnějším úvodu soupeře sevřeli. Olivier Giroud ještě trefil břevno, ale ve 27. minutě už otevřel skóre Antoine Griezmann. Útočník Atlética Madrid o chvíli později připravil Giroudovi druhou branku. Těsně před pauzou zápas zdramatizoval kontaktním gólem Anton Saroka, ale favorit o tři body nepřišel. „Les Bleus“ si zahrají na šestém MS po sobě.

Portugalci s hvězdným kapitánem Cristianem Ronaldem se v Lisabonu dostali do vedení ve 41. minutě, kdy brankáře Yanna Sommera překonal smolným vlastním gólem Johan Djourou. V 57. minutě zvýšil André Silva po přihrávce jmenovce Bernarda. Domácí v kvalifikaci zvítězili podeváté za sebou a vrátili Švýcarům úvodní porážku 0:2.

Nizozemci potřebovali v Amsterdamu porazit Švédsko o sedm gólů, aby se před soupeře dostali na druhé místo skupiny A. „Oranje“ se nepravděpodobnému výsledku nepřiblížili, ale s kvalifikaci se aspoň rozloučili vítězstvím. Oba góly vstřelil v úvodním poločase Arjen Robben, který po 95. reprezentačním zápase ukončil kariéru v národním týmu.

Portugalci slaví.
Portugalec Cristiano Ronaldo slaví.

Řekové se v úvodu s Gibraltarem nečekaně trápili. V prvním poločase překonal brankáře outsidera jen Vasilis Torosidis, až po změně stran se dvakrát prosadil Konstantinos Mitroglu a jednou Giannis Gianniotas. Řecko uhájilo druhou pozici ve skupině H o dva body před Bosnou a Hercegovinou, která zvítězila v Estonsku 2:1.

Belgičané zakončili povedenou kvalifikaci domácím triumfem 4:0 nad Kyprem. Dvakrát se prosadil Eden Hazard a jednou jeho mladší bratr Thorgan. Přesně v závěru mířil i střídající Romelu Lukaku.

Útočník Jihlavy Davis Ikaunieks pomohl Lotyšsku gólem k výhře 4:0 nad Andorrou. Dvě branky vstřelil Valerijs Šabala, jenž působil v Jablonci či Příbrami.