Porto přehrálo Bragu a ovládlo Evropskou ligu

22:43
DUBLIN - Fotbalisté Porta porazili ve finále Evropské ligy Bragu 1:0 a navázali na osm let starý triumf v Poháru UEFA, jak se druhá nejprestižnější evropská klubová soutěž dříve jmenovala. Premiérové finále dvou portugalských týmů dnes v Dublinu rozhodl na konci prvního poločasu sedmnáctým gólem v soutěži její nejlepší střelec Falcao.

Fotbalisté Porta slaví vítězství v Evropské lize foto: Reuters

Kouč André Villas-Boas se v 33 letech stal nejmladším trenérem, který vyhrál evropský pohár. Porto může v první sezoně pod jeho vedením získat "treble". Domácí ligu ovládlo bez jediné porážky a o víkendu má šanci zkompletoval vítězný hattrick, pokud ve finále Portugalského poháru porazí Guimaraes.

Porto se přitom v premiérovém finále na irské půdě dostávalo do tempa jen velmi zvolna a většinu první půle nepřipomínalo ofenzivní "mašinu", která ve čtvrtfinále a semifinále nasázela soupeřům celkem 17 branek.

Naopak jako první zahrozila Braga. Custódio si ve čtvrté minutě zaběhl za chybující obranu Porta, Helton ale zasahovat nemusel. Na druhé straně mířil vedle po individuální akci po křídle Hulk. Jinak ovšem 14 jihoamerických hráčů v obou základních sestavách diváky příliš nebavilo. Hrálo se především mezi šestnáctkami a oba celky potvrzovaly, že se dokonale znají a nemají se čím překvapit.

Když už se zdálo, že v úvodním dějství gól nepadne, předvedlo Porto, jak nebezpečné umí být. Kolumbijec Falcao zůstal minutu před pauzou poprvé v zápase nepokrytý a po centru svého krajana Guarína poslal přesnou hlavičkou favorita do vedení.

Kouč Bragy Domingos Paciencia, který dnes vedl Sporting naposledy, reagoval v poločase dvojím střídáním. A čerstvý Mossoró se mu mohl okamžitě po příchodu odvděčit vyrovnáním. Po Fernandově chybě postupoval sám na branku a Porto děkovalo brankáři Heltonovi, že neinkasovalo.

Do větší šance už se Braga protlačit nedokázala. I když soupeře chvílemi přitlačila, k ohrožení Heltonovy branky se prakticky nedostala. Nejvíce vzruchu přinesla 72. minuta, kdy rozhodčí odpustil k nevoli hráčů Bragy Sapunaruovi druhou žlutou kartu a tím vyloučení. Porto si v závěru vedení pohlídalo a mohlo začít slavit.

Finále fotbalové Evropské ligy v Dublinu

FC Porto - Sporting Braga 1:0 (1:0)
Branka
: 44. Falcao.

Rozhodčí: Velasco Carballo - Fernández, Guadamuro (všichni Šp.). ŽK: Sapunaru, Helton, Rolando - Hugo Viana, Sílvio, Garcia, Mossoró, Kaká. Diváci: 47.000.

Porto: Helton - Sapunaru, Rolando, Otamendi, A. Pereira - Guarín (73. Belluschi), Fernando, Moutinho - Hulk, Falcao, Varela (79. J. Rodríguez). Trenér: Villas-Boas.

Braga: Artur - Garcia, Paulao, A. Rodríguez (46. Kaká), Sílvio - Custódio, Hugo Viana (46. Mossoró), Vandinho - Alan, Lima (66. Meyong), César. Trenér: Domingos Paciencia.