Polští fotbalisté porazili Ukrajinu a jsou v osmifinále. Rozhodl Błaszczykowski

17:55aktualizováno  19:55
MARSEILLE - Polští fotbalisté postoupili do osmifinále mistrovství Evropy. V závěrečném utkání skupiny C porazili Ukrajinu 1:0 a obsadili druhé místo ve skupině za Německem jen vinou horšího skóre.

Polák Błaszczykowski slaví. foto: Reuters

Ukrajina po dvou prohrách 0:2 měla už před zápasem jistotu, že pro ni turnaj končí. Trenér Michajlo Fomenko už také oznámil že po zápase končí ve funkci. Přesto se mužstvo chtělo v duelu spolupořadatelů minulého šampionátu důstojně rozloučit.

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU UKRAJINA VS. POLSKO SI PŘEČTĚTE ZDE!

Polsko naproti tomu potřebovalo bodovat, aby si definitivně pojistilo postup. Od začátku se tak hrál poměrně ofenzivní fotbal. Už ve 3. minutě měl šanci Polák Milik, který v zápětí připravil stoprocentní možnost pro Lewandowského. Kanonýr Bayernu Mnichov však v zakončení selhal a branku přestřelil.

Fanoušci na zápase Ukrajina vs. Polsko,

Po deseti minutách ale začali zlobit i Ukrajinci, zejména Jarmolenko, který běžel i sám na gólmana, ale míč špatně trefil a poslal ho mimo branku. Při dalším útoku byl zřejmě Jarmolenko faulován ve vápně, sudí Moen ale penaltu nepískal.

Ukrajina - Polsko 0:1 (0:0)

(mistrovství Evropy ve fotbale ve Franci - skupina C, hráno v Marseille):

Branka: 54. Blaszczykowski. Rozhodčí: Moen - Haglund, Andas - Johnsen, Edvartsen (všichni Nor.). ŽK: Rotan, Kučer - Kapustka. Diváci: 58.874.

Ukrajina: Pjatov - Fedeckij, Chačeridi, Kučer, Butko - Rotan, Stěpaněnko - Jarmolenko, Zinčenko (73. Kovalenko), Konopljanka - Zozulja (90.+2 Tymoščuk). Trenér: Fomenko.

Polsko: Fabiaňski - Cionek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Zielinski (46. Blaszczykowski, Krychowiak, Jodlowiec, Kapustka (71. Grosicki) - Milik (90.+2 Starzyňski), Lewandowski. Trenér: Nawalka.

Poláci se po počátečních šancích těžko prosazovali a více ze hry měl soupeř. Trenér Nawalka proto v poločase poslal do hry jednu ze svých hvězd Blaszczykowského, který překvapivě začal jen na lavičce. A záložník Dortmundu hru Polska ihned rozhýbal a po devíti minutách na hřišti dokonce sám skóroval.

Po standardní situaci rozehrané nakrátko ho našel Milik ve vápně zcela volného, Blaszczykowski se ještě kličkou uvolnil do středu a levačkou poslal míč přesně ke vzdálenější tyči. Podílel se tak na posledních čtyřech gólech Polska na evropských šampionátech. Dva dal a na dva nahrál.

Hned vzápětí se hnal do další šance Kapustka, ale z úhlu poslal míč těsně vedle ukrajinské branky.

Ukrajina se tlačila za vyrovnáním až v posledních 15 minutách, ale polská defenziva i potřetí na turnaji odolala a udržela nulu. Naopak Ukrajina na ME prohrála pátý zápas za sebou bez vstřeleného gólu.