Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Polské peklo: Sparta jde po výhře 1:0 dál, v závěru ale přišla o dva vyloučené

20:27aktualizováno  23:06
POZNAŇ/PRAHA - Fotbalisté Sparty postoupili do play off bojů o postup do hlavní fáze Ligy mistrů. V Poznani dokázali Pražané vyhrát stejně jako v prvním duelu nad Lechem 1:0. Vítězství zajistil Spartě proměněnou penaltou Kladrubský. Duel se dohrával v bouřlivé atmosféře, překvapivě ale hlavně na hřišti, což odnesli sparťané vyloučením dua Matějovský, Sionko. Za domácí viděl červenou kartu Bosacki.

Lech Poznaň - Sparta. foto: ČTK

Přestože do poslední chvíli kouč Sparty Jozef Chovanec mlžil, nakonec přece jen nepřekvapil. Do základní sestavy jednoho z klíčových zápasů podzimu (postup do play off předkol LM by zajistil Spartě jistotu setrvání v pohárové Evropě minimálně pro podzimní část) poslal svou nejsilnější jedenáctku - teda i s marody Kuckou, Wilfriedem a Matějovským.

OHLASY ZE SPARŤANSKÉ KABINY

A v úvodu sparťanským navrátilcům do sestavy i fanouškům pořádně zatrnulo. Již ve 4. minutě hlavičkoval po centru Krivetse z přímého kopu stoper Arboleda do tyče Blažkovy branky. Na fotbalisty Sparty zapůsobila rána jako budíček, v následujících minutách první půle měli nad svým soupeřem herně navrch.

Lech Poznaň - Sparta.

A přicházely také šance - v 8. minutě vyškrábl parádně kopnutý přímák Matějovského z 18 metrů ještě parádnějším zákrokem polský gólman Kotorowski. O čtyři minuty později jen sledoval, jak tečovaná rána Pamiče ze třiceti metrů letí obloučkem přes břevno. Po rozehrání rohového kopu pálil nepřesně halfvolejem Kladrubský.

Hosté si i poté udržovali územní převahu, další gólové šance si ale již v první půli nevypracovali, stejně se vedlo na druhé straně fotbalistům Lechu. Přesto mohli vést, již v nastaveném čase první půle zůstal na malém vápně úplně osamocený Wichniarek (a také v půlmetrovém ofsajdu), při zakončení ale selhal.

Domácím se povedl i vstup do druhé půle, jejich tlak ale zhatila chyba obránce Bosackiho. Ve 48. minutě dobíhal s Kadlecem nakopnutý míč sparťanskou obranou, nechal se však lehce sparťanským štírkem přehrát a musel zatáhnout za záchrannou brzdu. Jelikož se jejich souboj uskutečnil v pokutovém území, musel sudí Fautrel ukázat na penaltový puntík.

ZAJÍMAVOSTI

- Sparta zatím letos v pohárové Evropě neztratila ani bod a neinkasovala ani jeden gól. Ve 2. předkole si poradila s Lepajou 3:0 a 2:0, Lech Poznaň vyřadila po dvou výsledcích 1:0.

- Čtyři výhry Sparty v předkolech jsou důležité také pro český klubový koeficient, zvláště poté, co se dalším českým pohárovým zástupcům (Baník, Plzeň, Jablonec) zatím výsledkově příliš nedaří.

- Postup před Lech Poznaň je vykoupen dvěma vyloučenými zkušených hráčů Matějovského a Sionka, kteří budou minimálně v prvním duelu posledního předkola Spartě chybět.

- Sparta hrála naposledy v základní skupině Ligy mistrů v sezoně 2004/2005, tehdy získala v šesti duelech s Manchesterem, Lyonem a Fenerbahce Istanbul jediný bod za remízu z "Red devils" 0:0 na Letné.

- V případě postupu do základní skupiny Ligy mistrů vyinkasuje Sparta od UEFA minimálně 180 milionů korun, sezonní rozpočet Letenských se pohybuje zhruba kolem 300 milionů.

K míči se postavil Kladrubský a opět potvrdil to, že patří mezi penaltové specialisty, Kotorowského poslal ke druhé tyči, než ke které poslal míč - 0:1. V té chvíli museli domácí vstřelil k postupu minimálně tři branky. To se s ohledem na fakt, že se v nové sezoně radovali hráči Lechu z branky ve čtyřech duelech pouze jednou, zdálo jako neřešitelný úkol.

A nejspíše si to řekli také fotbalisté polského mistra. Hned po rozehrání se dostali do náznaku šance, ale to bylo z jejich strany vše. Co se fotbalových momentů týče. V závěrečné dvacetiminutovce totiž začaly domácím téct nervy a docházelo ke zbytečným strkanicím.

Když už se zdálo, že sudí vše uklidnil žlutou kartu pro tvrďáka Arboledu, rozdmýchal další explozi vášní zbytečnými provokacemi Marek Matějovský. Ten si následně v 80. minutě za úder loktem do břicha soupeře vysloužil červenou kartu, stejně jako smolař Bosacki (který byl ale v souboji nevinně, prohřešil se jeden z jeho spoluhráčů).

O pět minut později sparťanského špílmachra následoval po přísném vyloučení do kabin také další zkušený borec ve žlutém - Libor Sionko. Oba tak budou Spartě chybět minimálně v prvním duelu závěrečného předkola Ligy mistrů. A to pro kouče Jozefa Chovance není příliš příznivá zpráva.

Sparta je totiž pouze dva zápasy od postupu do základní skupiny Ligy mistrů, prvním po šesti letech a bonusu téměř 200 milionů korun. Navíc bude i tentokrát v roli nasazeného a může narazit například v pikantním duelu se slovenským šampionem Žilinou (ZPRAVODAJSTVÍ Z DALŠÍCH DNEŠNÍCH DUELŮ PŘIPRAVUJEME), přes kterou do Ligy mistrů před třemi lety postoupila Slavia. O složení dvojic rozhodne páteční nyonský los.

Odveta 3. předkola Ligy mistrů

Lech Poznaň - Sparta Praha 0:1 (0:0)
Branka: 50. Kladrubský z pen. Rozhodčí: Fautrel - Apelli, Gringore (všichni Fr.). ŽK: Wilk, Arboleda - Wilfried, Brabec, Řepka. ČK: 80. Bosacki - 80. Matějovský, 85. Sionko. Diváci: 14.000 (vyprodáno). První zápas 0:1, postupuje Sparta.

Poznaň: Kotorowski - Wojtkowiak (86. Kielb), Arboleda, Bosacki, Gancarczyk - Drygas (57. Stilič), Injac - Peszko, Wilk (53. Tshibamba), Krivec - Wichniarek. Trenér: Zielinski.

Sparta: Blažek - Kladrubský, Řepka, Brabec, Pamič - Hoheneder - Sionko, Kucka (75. Hejda), Matějovský, Kadlec (77. Žofčák) - Wilfried (90.+2 Lačný). Trenér: Chovanec.