Polská senzace: štafeta předčila Američany ve světovém rekordu. Češi byli pátí

19:16
Birmingham - Štafeta českých čtvrtkařů skončila na halovém mistrovství světa v Birminghamu pátá. Michal Desenský, Patrik Šorm, Filip Šnejdr a trojnásobný světový šampion z individuálního závodu na 400 metrů Pavel Maslák porazili ve finále jen domácí Brity. Z vítězství se radovali senzačně Poláci ve světovém rekordu 3:01,77 minuty.

Jakub Krzewina dovedl Poláky do cíle štafety foto: Reuters

Za titulem mířili od prvního úseku Američané, kteří ovládli štafetu na předchozích šesti světových šampionátech, ale finišman Vernon Norwood v cílové rovince neodolal náporu Jakuba Krzewiny. Polští běžci připravili Američany i o světový rekord, jejich čtyři roky starý zápis ze Sopot překonali o 36 setin sekundy. Češi byli dlouho poslední, na pátou příčku je vytáhl Maslák, který proběhl cílem o 21 setin před britským finišmanem Leem Thompsonem.

Už třetí titul halového mistra světa získal francouzský tyčkař Renaud Lavillenie. Předloňské zlato z Portlandu obhájil výkonem 590 centimetrů. Víckrát dokázal ve skoku o tyči šampionát vyhrát jen legendární Sergej Bubka, který má čtyři zlaté medaile.

Maslák o nečekaném zlatu:’Jsem zaskočený, emoce mám bronzové'

Běh na 60 metrů překážek vyhrál domácí Andrew Pozzi, který slavil zlato i před rokem na evropském halovém šampionátu v Bělehradě. Ve finále zopakoval svůj nejlepší letošní čas 7,46 sekundy z odpoledního semifinále, v němž vypadl český reprezentant Petr Svoboda. Za Pozzim zaostal v boji o titul o jedinou setinu Američan Jarret Eaton. Do finále kvůli diskvalifikaci za předčasný start nezasáhl Kypřan Milan Trajkovič, jenž se v semifinále blýskl druhým nejlepším časem a národním rekordem 7,51.

Pozzi se postaral o druhé zlato pro britský tým a rozjásal své krajany v hale včetně Colina Jacksona, který vyhrál stejnou disciplínu v roce 1999 v Maebaši.

Po dvou evropských titulech v hale se srbská dálkařka Ivana Španovičová dočkala i světového zlata, které získala v letošním světovém maximu 696 cm. Zkompletovala svou sbírku medailí z halových MS po bronzu ze Sopot a stříbru z Portlandu, kde nestačila na Američanku Brittney Reeseovou, které dnes porážku vrátila. Reeseová sice ve čtvrté sérii vyrovnala výkon Španovičové z úvodu soutěže 689 cm a díky lepšímu druhému pokusu vedla, srbská atletka však vzápětí předvedla vítězný skok.

Nejdelším běhům vládli Etiopané, kteří navázali na double krajanky Genzebe Dibabaové. Nejpomalejší závod na 3000 metrů v historii světových šampionátů v hale vyhrál Yomif Kejelcha, který obhájil titul z Portlandu v čase 8:14,41.

Jako taktickou bitvu pojali běžci také patnáctistovku, kterou po rychlém závěru ovládl osmnáctiletý Samuel Tefera za 3:58,19. Vicemistra světa z roku 2016 Jakuba Holušu, který neuspěl v sobotním rozběhu, vystřídal na stříbrném stupínku jeho tréninkový partner Polák Marcin Lewandowski.

Na ženské osmistovce se povedlo obhájit zlatou medaili Francine Niyonsabaové z Burundi, která zvítězila v nejlepším čase sezony 1:58,31.

Halové mistrovství světa v atletice v Birminghamu:

• Muži:

1500 m:

1. Tefera (Et.) 3:58,19, 2. Lewandowski (Pol.) 3:58,39, 3. Igidír (Mar.) 3:58,43.

3000 m:

1. Kejelcha 8:14,41, 2. Barega (oba Et.) 8:15,59, 3. Birgen (Keňa) 8:15,70.

60 m př.:

1. Pozzi (Brit.) 7,46, 2. J. Eaton (USA) 7,47, 3. Manga (Fr.) 7,54.

Tyč:

1. R. Lavillenie (Fr.) 590, 2. Kendricks (USA) 585, 3. Lisek (Pol.) 585.

4x400 m:

1. Polsko (Zalewski, Omelko, Krawczuk, Krzewina) 3:01,77 - světový rekord, 2. USA 3:01,97, 3. Belgie 3:02,51, ...5. ČR (Desenský, Šorm, Šnejdr, Maslák) 3:04,87. Ženy: 800 m: 1. Niyonsabaová (Bur.) 1:58,31, 2. Wilsonová (USA) 1:58,99, 3. Oskanová-Clarkeová (Brit.) 1:59,81.

• Ženy:

Dálka:

1. Španovičová (Srb.) 696, 2. Reeseová (USA) 689, 3. Moguenaraová-Taroumová (Něm.) 685.

4x400 m:

1. USA (Hayesová, Molineová, Wimbleyová, Okolová) 3:23,85, 2. Polsko 3:26,09, 3. Británie 3:29,38.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...