Poláci jsou poprvé ve čtvrtfinále ME, na penalty udolali Švýcary

14:30aktualizováno  18:12
SAINT-ÉTIENNE/PRAHA - První osmifinále letošního mistrovství Evropy ve fotbale dospělo až do prodloužení. V pokutových kopech selhal Švýcar Granit Xhaka, zatímco Poláci všechny své pokusy proměnili.

Poláci slaví postup do čtvrtfinále Eura foto: ČTK

Rooney: Před čtyřmi lety bychom měli z Němců strach. Teď můžeme získat titul

Polsko nastoupilo do prvního osmifinále fotbalového Eura velmi aktivně a svého soupeře v úvodu několikrát překvapilo. Poprvé už po necelé půlminutě, kdy mohl Arkadiusz Milik otevřít skóre po nedůrazné rozehrávce Švýcarů Sommera s Djourouem, jenže přestřelil.

Aktivitou ovšem útočník Ajaxu oplýval dál. Zanedlouho hlavičkoval v dobré pozici do brankáře, po centru z pravé strany pak v tísní mířil nad břevno. Nebezpečně střílel také Grosicki, chytrý obstřel z dálky se však mezi tyče nevešel.

To Švýcaři hrozili téměř výhradně ze standardních situací. Není divu, vždyť oba góly Švýcarska v základní skupině Eura přišly po rohových kopech.

ONLINE ze zápasu sledujte ZDE

Z dálky to na druhé straně zkoušeli též Lewandowski a Blaszczykowski, i švýcarský brankář ale úspěšně zasáhl.

Švýcarsko - Polsko 1:1 (1:1, 0:1), na penalty 4:5

Branky: 82. Shaqiri - 39. Blaszczykowski. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin - Taylor, Marriner (všichni Angl.). ŽK: Schär, Djourou - Jedrzejczyk, Pazdan. Penaltu proměnili: Lichtsteiner, Shaqiri, Schär, Rodríguez - Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski, Krychowiak. Penaltu neproměnil: Xhaka. Diváci: 38.842.

Švýcarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodríguez - Behrami (77. Fernandes), Xhaka - Shaqiri, Dzemaili (58. Embolo), Mehmedi (70. Derdiyok) - Seferovic. Trenér: Petkovič.

Polsko: Fabiaňski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczyňski (101. Jodlowiec), Grosicki (104. Peszko) - Milik, Lewandowski. Trenér: Nawalka.

Byť se mezi tyče na Euru dostal až po zranění kolegy Szczesného, Fabianski ve druhém poločase několikrát dokázal, že rozhodně není žádnou slabou dvojkou. Vyprávět může Švýcar Rodríguez, jehož téměř ideálně rozehraný přímý volný kop vyškrábl polský gólman na rohový kop.

Necelých dvacet minut před koncem se zdálo, že to byl rozhodující zákrok. Další šanci Švýcarů totiž po Seferovičově střele zastavilo břevno.

Ani branková konstrukce však stoupající tlak fotbalistů v červených dresech neotupila. Běžela 82. minuta, když se balon na hranici pokutového území snášel k zemi, Shaqiri se zavěsil do vzduchu a nůžkami vystřihl gól šampionátu. Do té chvíle fantastický Fabianski plachtil vzduchem zbytečně, přesněji to trefit nešlo.

Hned první osmifinále Eura proto muselo rozhodnout prodloužení. V něm dvakrát nebezpečně zakončoval střídající Švýcar Derdiyok, jenže Fabianski byl šťastnější. Stejně jako při penaltách, v nichž už ve druhé sérii netrefil jeho bránu Švýcar Xhaka.

Poláci naopak proměnili všech pět pokusů, ten rozhodující záložník Krychowiak. Vítězné Polsko se ve čtvrtfinále s lepším z dvojice Chorvatsko - Portugalsko (sobota, 21:00).

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...