Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

První český medailista z olympiády zemřel v zapomnění

Sport

  20:00
Kontrolní otázka: byli prvními českými olympijskými medailisty František Janda-Suk a tenistka Hedwiga Rosenbaumová, druzí na hrách v Paříži 1900? Nebyli, oba obdrželi dřevěný okrasný kalendář. Opravdovou medaili, bronzovou, pověsili na krk teprve Vilému Goppoldovi z Lobsdorfu na olympiádě v Londýně v roce 1908. Legendárnímu šermíři a­ velkému českému vlastenci.

Vilém Goppold z Lobsdorfu foto: www.czechfencing.com

Nikdo neví, kde se narodil, nikdo nezná ani místo jeho věčného odpočinku. Známá jsou jen jiná životopisná data. Jeho jméno však nezapadlo.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Nedlouho před Goppoldovým úmrtím, v dubnu roku 1943, připomněla Národní politika první kroky tohoto zřejmě nejúspěšnějšího českého šermíře.

Jediného českého medailisty z­ olympijské planše.

"Bylo tomu právě v minulých dnech padesát let, kdy v šermírně nadporučíka Riegla nastupoval ke ‚škole‘ mladý, neobyčejně vysoký a útlý muž. Jeho láska k šermu, spojená s houževnatou vůlí, překonávala všechny počáteční obtíže. A tak již roku 1895 účastnil se Vilém Goppold z Lobsdorfu velikého mezinárodního turnaje v Praze. Za své výkony získal mladý šermíř dvě stříbrné medaile, za fleret a šavli."

To byl obrovský úspěch, neboť turnaje se zúčastnilo i třicet italských šermířů.

Celý příběh Viléma Goppolda z Lobsdorfu najdete v pátečních LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!