Pohár FIFA: Itálie po výhře postoupila, dál jde i Brazílie

Asie

6:00
RECIFÉ (Brazílie) - Fotbalisté Itálie zdolali v utkání skupiny A Poháru FIFA Japonsko 4:3 a po druhé výhře na turnaji s předstihem postoupili do semifinále. Vítězové asijského šampionátu vedli 2:0, "squadra azzura" ale mezi 41. a 52. minutou otočila skóre. Okazaki ještě srovnal, ale přestřelku rozhodl v 86. minutě střídající Giovinco. Výhra Italů definitivně posunula do semifinále i domácí Brazílii.

Fotbalisté Itálie (zleva) Sebastian Giovinco, Daniele De Rossi a Mario Balotelli foto: ČTK

Japonci, vedení italským koučem Zaccheronim, začali aktivněji než ve svém prvním utkání s Brazílií, které prohráli 0:3. Z dobrého nástupu vytěžili dvougólové vedení, byť brankám předcházely sporné situace. Ve dvacáté minutě Buffon zachraňoval skluzem De Scigliovu špatnou malou domů, zasáhl současně míč i protihráče a argentinský sudí Abal odpískal penaltu. Honda s ní naložil s přehledem.

Ve 33. minutě Japonci po zaváhání italské defenzivy udeřili znovu, když se pohotově z otočky trefil Kagawa. V jeho těsné blízkosti ale vybíhal z ofsajdového postavení Okazaki. Úřadující vicemistři Evropy se z nepříznivého vývoje oklepali. V 41. minutě snížil po Pirlově rohu hlavičkou De Rossi a ještě do pauzy mohl srovnat Giaccherini, kdyby se proti jeho střele nepostavila tyč. Po změně stran už ale Italové otočili skóre. Nejprve v 50. minutě obral u lajny chybujícího Jošidu o míč Giaccherini a Ušida si srazil míč do vlastní sítě.

Za dvě minuty zahrál Hasebe se vápně rukou a Balotelli ukázal, proč zatím proměnil všechny penalty ve své profesionální kariéře. Vítězové mistrovství Asie se ale nechtěli smířit s vyřazením a Okazaki v 69. minutě zařídil hlavou vyrovnání. Japonci pak ve snaze získat všechny body sevřeli soupeře, hned třikrát jim ale pokazila gólovou oslavu branková konstrukce, jednou ofsajd. Z ojedinělé akce naopak rozhodl Giovinco a rozesmutněl svého krajana na lavičce Japonska.

Fotbalový Pohár FIFA - skupina A

Recifé: Itálie - Japonsko 4:3 (1:2)
Branky: 41. De Rossi, 50. vlastní Učida, 52. Balotelli z pen., 86. Giovinco - 21. Honda z pen., 33. Kagawa, 69. Okazaki. Rozhodčí: Abal (Arg.). Diváci: 35.000.
Itálie: Buffon - Maggio (59. Abate), Barzagli, Chiellini, De Sciglio - Pirlo - Montolivo, De Rossi, Aquilani (30. Giovinco), Giaccherini (68. Marchisio) - Balotelli. Trenér: Prandelli.
Japonsko: Kawašima - Učida (73. Sakai), Konno, Jošida, Nagatomo - Hasebe (90. Nakamura), Endo - Okazaki, Honda, Kagawa - Maeda (79. Havenaar). Trenér: Zaccheroni.