Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Pod širým nebem zvítězily Pardubice, padl i divácký rekord

12:00aktualizováno  15:24
PRAHA - V utkání 36. kola Tipsport extraligy vyhrály pod širým nebem domácí Pardubice nad brněnskou Kometou 4:2. I když po první třetině domácí prohrávali 2:0, čtyřmi góly zápas otočili. V utkání padl i extraligový divácký rekord, když přišlo 17 140 diváků.

Open air game: radost pardubických hokejistů. foto: ČTK

NEPŘEHLÉDNĚTE

Organizátoři měli zálusk na překonání rekordu v návštěvnosti československé ligy z roku 1962, kdy utkání mezi Spartou a Brnem navštívilo 18 500 diváků. To se nepovedlo, ale jeden rekord přece jenom padl. Návštěva na utkání 2. 1. 2011 mezi Pardubicemi a Brnem je nevyšší alespoň v české extralize.

Utkání začalo za silného větru a neustálého sněžení, což pro hokej nebyly ideální podmínky. Na hrací ploše se postupem času tvořila vrstva sněhu, která hráčům překážela při vedení puku, přihrávkách i střelách.

Sníh se podepsal i na první brance utkání. Radovan Somík vyvážel puk z obranného pásmo, nahrál, ale jeho pas přibrzdila vrstva sněhu a puk se dostal k brněnskému Hruškovi. Ten nabil kanonýrovi Kvapilovi, který otevřel střelecký účet utkání.

Sněžení neustávalo, naopak. V 11. minutě se rozhodčí ptali kapitánů, jestli chtějí pokračovat. Ti rozhodli, že se utkání přerušovat nebude, a tak se hrálo dál.

V sedmnácté minutě už bylo početnému brněnskému publiku ještě tepleji. Z dobré práce Meidla za brankou domácích těžil Roman Erat, když střelou bez přípravy z levého kruhu pro vhazování překonal Svobodu podruhé. Všem aktérům dlouho trvalo, než si kotouče všimli ve sněhové pokrývce za brankovou čárou.

Do šaten po první dvacetiminutovce tak týmy šly za stavu 0:2 pro Kometu Brno.

Vstup Pardubic do druhé části byl impozantní. Úvod třetiny domácí zahájili v obranném pásmu soupeře a gólu se dočkali brzy. Ve druhé minutě prostřední periody přihrál zpoza brány útočník Kolář Kočímu, který překonal Trvaje poprvé.

Open air game: Pardubice - Brno.

O dvě minuty později už bylo vyrovnáno! Po pasu Špirka se před brněnským brankářem ocitl Starý a střelou pod horní tyčku vstřelil druhou branku Pardubických. Obrat dovršil po půl hodině hry Martin Bartek, když přízemní střelou zaskočil Trvaje.

Po čtyřiceti minutách tak na ukazateli skóre svítil stav 3:2.

Ve třetí části už Pardubice bránily jednobrankové vedení. Nejblíže k vyrovnání měl osm minut před koncem třetí třetiny Radek Dlouhý, když byl v samostatném úniku faulován a následovalo trestné střílení. V něm zvítězil brankář Růžička, čímž udržel naděje na třibodový zisk pro Pardubické.

V poslední minutě se Brno odhodlalo ke hře bez brankáře. Kometa se k většímu tlaku vůbec nedostala, navíc pětadvacet sekund před třetí sirénou trefil odkrytou klec Starý.

Pardubice tak historicky první utkání pod širým nebem v české extralize vyhrály 4:2.

Open air game 2011

HC Eaton Pardubice - HC Kometa Brno 4:2 (0:2, 3:0, 1:0) Branky a nahrávky: 22. Špirko (Kočí, Kolář I), 24. Starý (Špirko, Kolář II), 30. Bartek, 60. Starý - 7. Kvapil (R. Hruška), 17. Erat (Meidl). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler - Blümel, Gebauer. Vyloučení: 2:0. Bez využití. Diváci: 17.140.

Pardubice: A. Svoboda (21. M. Růžička) - Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Kolář II, Mezei - Bartek, Koukal, Somík - Kolář I, Kousal, Starý - Zohorna, Buchtele, Radil - Pineault, Špirko, Rákos. Trenéři: Jandač a Hynek.

Brno: Trvaj - Kempný, Bičánek, Malec, Mojžíš, Stehlík, Houdek - Veselý, R. Hruška, Kvapil - Jaroslav Svoboda, Brabenec, Jakub Svoboda - Huml, R. Procházka, Dlouhý - Erat, Meidl, Polodna. Trenéři: Jeřábek a Lubina.