Pobřeží slonoviny skončilo na africkém šampionátu ve čtvrtfinále

22:39
RUSTENBURG (JAR) - Favorizovaní fotbalisté Pobřeží slonoviny vypadli na africkém šampionátu ve čtvrtfinále. Hvězdný tým, jehož součástí je i bývalý útočník pražské Sparty Wilfried Bony, podlehl 1:2 Nigérii. Ve večerním duelu vybojovala druhou semifinálovou účast v historii Burkina Faso díky vítězství 1:0 po prodloužení nad Togem.

Pobřeží slonoviny (Drogba) foto: Reuters

Nigerijci, kterým k postupu do vyřazovacích bojů pomohly až dvě penalty v souboji s Etiopií, se ujali vedení těsně před přestávkou díky Emenikemu. V 50. minutě sice srovnal Tioté, jenže dvanáct minut před koncem rozhodl Mba.

Výsledky čtvrtfinále

Pobřeží slonoviny - Nigérie 1:2 (0:1) Branky: 50. Tioté - 43. Emenike, 78. Mba.
Burkina Faso - Togo 1:0 po prodl. (0:0, 0:0) Branka: 105. Pitroipa.

Semifinálové dvojice: Mali - Nigérie, Ghana - Burkina Faso.

Pro Pobřeží slonoviny tak končí šampionát ještě větším zklamáním než loňský ročník, v jehož finále podlehl tým v penaltovém rozstřelu Zambii. Medaile se na svém posledním turnaji v dresu národního týmu nedočkal útočník Didier Drogba, jehož země na triumf čeká již od roku 1992.

V duelu Burkiny Faso s Togem se čekalo po bezbrankové základní hrací době na jediný gól až do poslední minuty první části prodloužení, kdy tožská obrana nepohlídala při rohovém kopu hlavičkujícího Pitroipu. Burkina Faso se dostala do semifinále podruhé v historii, v roce 1998 skončila na čtvrtém místě.

Nigérie se utká ve středečním semifinále s Mali, Burkinu Faso čeká duel s Ghanou.