Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Po úniku vyhrál čtrnáctou etapu na Tour Omar Fraile, vedení udržel Thomas

18:35
Mende - Kopcovitou čtrnáctou etapu Tour de France vyhrál po úniku španělský cyklista Omar Fraile. Lídr závodu Brit Geraint Thomas a další favorité z čela průběžného pořadí přijeli do cíle se ztrátou více než 18 minut.

Španělský cyklista Omar Fraile se raduje z vítězství ve čtrnácté etapě Tour de France foto: slavia.czReuters

Fraile ujel v závěru etapy ve Francouzském středohoří ze skupiny uprchlíků a vybojoval svůj první triumf na Tour. Po 188 kilometrech zvítězil člen stáje Astana s náskokem šesti sekund před vedoucím mužem vrchařské soutěže Francouzem Julianem Alaphilippem a Belgičanem Jasperem Stuyvenem. Čtvrtý skončil Slovák Peter Sagan, lídr bodovací soutěže.

Sedmadvacetiletý Fraile při své premiéře na Tour navázal na jedno etapové vítězství na loňském Giru d’Italia. Předtím baskický rodák dvakrát vládl vrchařům na Vueltě.

„Když jsem viděl, jak velká je skupina uprchlíků, bylo mi jasné, že to bude těžké. Ale vybral jsem si správný okamžik pro útok. Využil jsem toho, že to tady perfektně znám,“ řekl vítěz.

Peloton s favority dorazil do cíle v Mende více než osmnáct minut za Frailem, který však zůstává v celkové klasifikaci daleko za nejlepšími. Díky nástupu v posledním stoupání získal pár sekund k dobru Slovinec Primož Roglič, který je celkově čtvrtý. Hned za ním projeli cílem první tři muži průběžné klasifikace - obhájce titulu Brit Chris Froome, Nizozemec Tom Dumoulin a Thomas. Velšský cyklista dál vede o 1:39 minuty před kolegou z týmu Sky Froomem.

Thomas byl spokojen s tím, že se v čele klasifikace nic nezměnilo. Jet dál ve žlutém prý pro něj není stresující. „Mám totiž za sebou Frooma a důležitý je úspěch týmu. Vypadalo by to hloupě, kdybychom závodili proti sobě a v Paříži se pak radoval Dumoulin,“ řekl držitel žlutého trikotu.

V neděli čeká závodníky opět kopcovitá etapa z Millau do Carcassonne dlouhá 181,5 km.

Cyklistický závod Tour de France - 14. etapa (Saint-Paul-Trois-Chateaux - Mende, 188 km):

1. Fraile (Šp./Astana) 4:41:57, 2. Alaphilippe (Fr./Quick-Step Floors), 3. Stuyven (Belg./Trek-Segafredo) oba -6, 4. Sagan (SR/Bora-hansgrohe) -12, 5. Caruso (It./BMC) -17, 6. Geschke (Něm./Sunweb), 7. Edet (Fr./Cofidis) oba -19, 8. Calmejane (Fr./Direct Energie) -23, 9. Impey (JAR/Mitchelton-Scott) -30, 10. De Gendt (Belg./Lotto-Soudal) -37.

Průběžné pořadí:

1. Thomas 58:10:44, 2. Froome (oba Brit./Sky) -1:39, 3. Dumoulin (Niz./Sunweb) -1:50, 4. Roglič (Slovin./LottoNL-Jumbo) -2:38, 5. Bardet (Fr./AG2R La Mondiale) -3:21, 6. Landa (Šp./Movistar) -3:42, 7. Kruijswijk (Niz./LottoNL-Jumbo) -3:57, 8. Quintana (Kol./Movistar) -4:23, 9. Fuglsang (Dán./Astana) -6:14, 10. Martin (Ir./SAE Team Emirates) -6:54.