Po tragických chybách v obraně dostali Češi v Chorvatsku čtyři góly

17:14aktualizováno  21:39
PRAHA/PULA - Česká reprezentace v přípravě na kvalifikační duel se Španělskem selhala. V Chorvatsku prohrála 4:2, minimálně dvě branky si na svůj vrub připsal brankář Čech s obranou. Ve Španělsku nastoupí český výběr 25. března.

Petr Čech se nikdy nebál hrát nohama, tak jako v tomto případě v reprezentačním duelu s Chorvatskem. foto: Reuters

VYSVĚDČENÍ REPREZENTANTŮ

PETR ČECH "4-" Po víkendové minele proti Liverpoolu za něj prolétly první dvě střely v Chorvatsku. Kdyby míč odpálil při vyběhnutí bez přemýšlení pryč, nezavinil by laciný čtvrtý gól.

ZDENĚK POSPĚCH "3" Před prvním gólem domácích utekl po jeho straně Eduardo. K dobru si připsal průniky k soupeřově brance.

ROMAN HUBNÍK "4" V hlavičkovém souboji neuhlídal Kaliniče a padla z toho druhá chorvatská branka. Kalinič mu utekl i před třetí trefou.

TOMÁŠ SIVOK "2" Obrana pod jeho vedením nejdřív nefungovala. Pak ukázal, že umí zvednout sebevědomí celého týmu, a postaral se o první český gól.

MICHAL KADLEC "3-" Z jeho strany letěl také jeden gólový centr, pak už si Chorvaty lépe hlídal.

MILAN PETRŽELA "2" Před vyrovnávacím gólem prokázal pohotovost. Rosickému poslal bez otálení gólovou přihrávku.

JAN POLÁK "3-" Nepomohl Čechovi z tísně, po jeho zaváhání už měl Iličevič před sebou prázdnou branku.

TOMÁŠ HÜBSCHMAN "3" Ze začátku nestíhal a málem zavinil penaltu. Postupem času se na hřišti orientoval lépe.

JAROSLAV PLAŠIL "2" Snažil se na sebe několikrát upozornit. Velkou šanci poslal vysoko nad, rozehrál roh před Sivokovým gólem.

TOMÁŠ ROSICKÝ "2" V Arsenalu se mu od začátku sezony gól dát nepovedlo, v reprezentaci ano. Po přestávce hodně chyběl.

JAN REZEK "3" Překvapivě dostal na hrotu přednost před Necidem. Před vyrovnáním chytře pustil míč na Rosického.

TOMÁŠ NECID "3" Přišel po přestávce a hned mohl dát gól. Víc vidět už nebyl.

Hráči, kteří odehráli alespoň 40 minut, jsou hodnoceni jako ve škole.

Tým poskládaný trenérem Michalem Bílkem selhal především v obraně. Špatnou souhru demostrovala situace předcházející čtvrté brance, kdy po chybě Čecha a Poláka trefil Iličevič odkrytou bránu. Inkasované čtyři góly je také nový rekord v reprezentační historii. Naposeldy čtyři góly dostal celek Československa v dubnu 1990 v anglickém Wembley s domácím výběrem.

Vstup českých reprezentantů do utkání byl nad očekávání. Češi drželi míč a snažili soupeře zaskočit kombinační hrou. Chorvaté ovšem dali soupeři lekci z produktivity.

Po deseti minutách se v pokutém území uvolnil Eduardo a střelou z úhlu mezi Čechovy nohy otevřel skóre. Ve třinácté minutě už Chorvaté vedli 2:0, když hlavou zvýšil Kalinič.

Nicméně i přes dvě inkasované branky se český výběr oklepal a snažil se udržet tempo, které nastolil v prvních okamžicích.

Po dvaceti minutách zahrával rohový kop Plašil, našel volného Sivoka, který chorvatského brankáře překonal.

Poté se hra přelévala z jedné strany na druhou a zdálo se, že Chorvatsko půjde do přestávky s jednobrankovým náskokem. To změnil v poslední minutě první půle po skvělé práci Petržely kapitán Rosický, když nepohrdl jeho nabídkou na vyrovnání.

Druhý poločas už byl poněkud vlažnější. Oba týmy kombinovaly především okolo půlící čáry a do velkého vápna soupeře se dostávaly sporadicky.

Uspávací tempo ale hrálo do karet domácím. Češi se nechali ukolébat a přišel trest. Z nenápadné akce se po pasu za českou obranu řítil na brankáře Čecha Kalinič a svou druhou brankou v zápase vrátil Chorvaty do vedení.

V 74. minutě se navíc podepsaly chyby Čecha a Poláka pod čtvrtou chorvatskou branku, kterou do odkryté svatyně vstřelil Iličevič. "Tu situaci jsem řešil dobře. Míč skočil vysoko, takže jsem ho nemohl odkopnout z první. Viděl jsme volného Honzu Poláka, dal si míč kolem protihráče a přihrál Honzovi. A ve chvíli, kdy jsem se vracel do brány, tak jsem jen viděl, jak jde míč do brány. Zastavit jsem to nemohl," popisoval Čech

Domácím s postupem času rostlo sebevědomí a s českým týmem si hráli jako "kočka s myší". Zápas skončil poměrem 4:2.

Český tým příští zápas odehraje na půdě Španělska 25. března. "Když uděláme zase tolik chyb i ve Španělsku, uspět nemůžeme. Takže tohle můžeme brát ještě jako varování a poučení pro příště," uvedl Čech.

Snad si v obraně povede lépe, než v Chorvatsku...

Přípravné fotbalové utkání v Pule:

Chorvatsko - ČR 4:2 (2:2)
Branky: 13. a 61. Kalinič, 9. Eduardo, 74. Iličevič - 20. Sivok, 45. Rosický. Rozhodčí: Orsato - Tonolini, Di Fiore. ŽK: Dujmovič - Kadlec. Diváci: 9200.

Chorvatsko: Runje - Srna, Čorluka (46. Lovren), Šimunič, Pranjič (46. Strinič) - Iličevič (81. Vrsaljko), Rakitič, Vukojevič (46. Vukojevič), Kranjčar - Kalinič (63. Jelavič), Eduardo (46. Petrič). Trenér: Bilič.

ČR: Čech - Pospěch, R. Hubník, Sivok, Kadlec (76. Limberský) - Hübschman, Polák (81. Rajnoch) - Petržela (57. M. Hubník), Rosický (63. Štajner), Plašil (68. Pudil) - Rezek (46. Necid). Trenér: Bílek.