Po mizerném úvodu přišla druhé půle snů. Čeští fotbalisté smetli domácí Čínu 4:1

11:31
Nan-ning (Čína) - Čeští fotbalisté porazili v utkání o třetí místo na přípravném turnaji v čínském Nan-ningu domácí výběr 4:1 a spravili si chuť po páteční porážce 0:2 s Uruguayí. Asijský outsider vedl po poločase po rychlé brance Fan Siao-tunga, ale po změně stran hosté čtyřmi góly skóre otočili. Mezi 58. a 62. minutou se trefili Tomáš Kalas, Patrik Schick a Michael Krmenčík a v 78. minutě uzavřel skóre Pavel Kadeřábek.

Utkání o 3. místo v přípravném fotbalovém turnaji čtyř zemí China Cup: Čína - ČR. Michael Krmenčík z ČR dává gól. foto: ČTK

Český celek vyhrál páté z posledních šesti utkání. Další zápasy čekají reprezentanty až na začátku června na soustředění v Rakousku, kde změří síly s Austrálií a Nigérií.

Trenér Karel Jarolím udělal oproti pátečnímu utkání s Uruguayí hned šest změn v základní sestavě. Premiérový start za reprezentační A-tým si připsal Masopust a nově nastoupili také brankář Vaclík, obránce Kalas, záložníci Kopic s Trávníkem a v útoku Tecl.

Čína - ČR 1:4 (1:0)

(přípravný fotbalový turnaj čtyř zemí China Cup v Nan-ningu - o 3. místo)

Branky: 5. Fan Siao-tung - 58. Kalas, 59. Schick, 62. Krmenčík, 78. Kadeřábek. Rozhodčí: James - Lakrindis (oba Austr.), Abidin (Malaj.). ŽK: Darida (ČR). Diváci: 15.013.

Čína: Jen Ťün-ling - Teng Chan-wen, Liou I-ming, Che Kuan, Čeng Čeng (46. Ťiang Č'-pcheng) - Che Čchao (46. Cchaj Chuej-kchang), Čao Sü-ž' - Jü Ta-pao (64. Wu Lej), Fan Siao-tung (73. Pcheng Sin-li), Tchan Lung (55. Wang Šen-čchao) - Siao Č' (64. Wei Shihao). Trenér: Lippi.

ČR: Vaclík (46. Koubek) - Gebre Selassie (46. Kadeřábek), Kalas, Suchý, Novák - Trávník (79. Souček), Darida - Masopust (46. Schick), Barák, Kopic - Tecl (46. Krmenčík). Trenér: Jarolím.

Číňané vstoupili do prvního vzájemného souboje v historii aktivně, vysoko napadali a český tým se pět minut nedostal do hry. Domácí toho využili k překvapivé vedoucí trefě. Odražený balon po centru poslal Čao Sü-ž’ na Fan Siao-tunga, ten převzal míč na hranici ofsajdu a se štěstím propálil Vaclíka. Domácí záložník oslavil první gól v národním dresu.

Češi pak outsidera v poli přehrávali, ale postrádali kvalitu ve finální fázi. Po čtvrthodině si Barák naskočil na Masopustův centr a hlavou z dobré pozice trefil jen střed branky.

Pět minut před pauzou naopak mohli domácí, kteří na úvod turnaje podlehli Walesu 0:6, zvýšit. Pomezní rozhodčí pustil další spornou situaci, za obranu si naběhl tentokrát Tchan Lung, ale Vaclíka nepřekonal.

Jarolím v poločase čtyřikrát vystřídal a poslal na trávník brankáře Koubka, obránce Kadeřábka a dvojici útočníků Schicka s Krmenčíkem. Češi výrazně přidali a brzy otočili stav. V 53. minutě ještě Novák z malého vápna neprotlačil balon do sítě, ale za pět minut už se hosté dočkali. Novákův centr usměrnil patičkou na branku Kalas a s přispěním tyče srovnal. Dočkal se první trefy v reprezentačním A-týmu.

Hned za minutu český celek skóre otočil. Kopicův pokus vyrazil domácí brankář před sebe a Schick doklepl balon do sítě. Byl to jeho druhý gól za ‚áčko‘. V 62. minutě podobně zvýšil na 3:1 druhý z útočníků Krmenčík, jenž dorazil z metru míč do sítě po Schickově střele.

V 70. minutě mohl přidat další branku Kadeřábek, ale v situaci tří na brankáře trestuhodně nedal. Po faulu na Krmenčíka pak Darida neproměnil penaltu, vzápětí se ale po Barákově centru dočkal hlavičkující Kadeřábek. V nastavení ještě pálil Souček do tyče.

Uruguay porazila Wales gólem Cavaniho a ovládla China Cup

Přípravný fotbalový turnaj čtyř zemí China Cup v Nan-ningu vyhrála Uruguay. Jihoamerický celek po semifinálové výhře nad českou reprezentací porazil ve finále i Wales 1:0. O jediný gól se postaral Edinson Cavani, který hrál jubilejní 100. zápas za národní tým. V boji o třetí místo zvítězili čeští fotbalisté 4:1 nad domácí Čínou.

Uruguay potvrdila roli hlavního favorita turnaje, ve dvou zápasech neinkasovala a v útoku se mohla spolehnout na své hvězdy Luise Suáreze a Cavaniho. Ti rozhodli duel s Českem a také proti Walesu hráli hlavní roli.

Poprvé udeřit mohli po půl hodině hry, kdy Suárez využil chyby v rozehrávce soupeře, ocitl se sám před brankářem, kterému udělal kličku, ale následně trefil jen tyč.

V úvodu druhé půle ale Suárez našel před odkrytou brankou Cavaniho a kanonýr Paris St. Germain neměl problém poslat Uruguay do vedení. Sám mohl vzápětí ještě zvýšit, ale další šanci nevyužil. Za 100 zápasů nastřílel v reprezentaci 42 branek. Lepší bilanci má z Uruguayců jen Suárez, který stihl 50 gólů v 96 utkáních.

Wales, v jehož sestavě nechyběl Gareth Bale z Realu Madrid, nic nevytěžil ani ze závěrečného tlaku a gólman Fernando Muslera pochytal všech devět jeho střel na branku. Nový kouč ostrovního celku Ryan Giggs musel strávit první porážku.