23. července 2013 11:40 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Plzni hrozí blamáž. Na cestě do Ligy mistrů nesmí prohrát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Fotbalista Plzně Stanislav Tecl (vpravo) a Seram Kerla z Željzezničaru Sarajevo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalista Plzně Stanislav Tecl (vpravo) a Seram Kerla z Željzezničaru Sarajevo | foto: Mafra - Ladislav Němec

SARAJEVO (Od našeho zpravodaje) Jaký je fotbalový život na hraně? To se teď raději neptejte v Plzni. Většinou narazíte na zvednuté obočí a mrzuté reakce. Jenže ta otázka se prostě nabízí: Nebojíte se, že spadnete do propasti? Že přes Sarajevo nepostoupíte do 3. předkola Ligy mistrů a vypadnete z pohárové Evropy, když první střetnutí skončilo přestřelkou 4:3?

On-line reportáž ZDE

"O propasti mluvíte vy, já ji nevidím," obořil se na novináře trenér Pavel Vrba a rázně ukončil rozhovor. Ano, Plzeň by mohla dojít až do Ligy mistrů. A připsat si 250 milionů korun. A přinést fotbalové zážitky pro celé Česko.

Ale taky může v úterý večer vypadnout z pohárů úplně, což by bylo fiasko. Mistr české ligy nesmí prohrát na hřišti Željezničaru Sarajevo, jinak po 2. předkole Ligy mistrů zmizí z evropských pohárů. Šance na reparát už není.

"Není důvod k panice," uklidňoval kapitán Pavel Horváth, když ve žhavém Sarajevu vystoupil z letadla. Pak nasedl do autobusu a za policejním majáčkem se vydal za další výzvou.

Pravděpodobná sestava

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Petržela, Kolář, Kovařík - Tecl.

Mezitím se Česká televize konečně domluvila s bosenskou kolegyní na přímém přenosu. Tak se těšte, ve 21.00 na ČT Sport. On-line reportáž můžete sledovat na webu Lidovky.cz/sport. 

Horváth a jeho parta si nepřipouštějí, že by padli. V odvetě 2. kola proti Željezničaru budou hájit divoký výsledek 4:3 z prvního utkání, nadále jsou jasným favoritem a kvalitou svého soupeře vysoce převyšují. Plzeň už dokonce poslala zvěda, aby přímo v akci sledoval budoucího soka. V dalším kole totiž čeká buď HJK Helsinky, nebo Kalju z Estonska.

Vidina 3. předkola, navíc proti velmi přijatelnému soupeři, je mimořádně lákavá. V následném play off Ligy mistrů by pak Plzeň měla jistotu, že si na podzim znovu zahraje základní skupinu jednoho z pohárů. Buď milionářskou Champions League, nebo méně nablýskanou Evropskou ligu.

"To je náš cíl, od něhož neustupujeme," zopakoval včera klubový šéf Tomáš Paclík.

Jenže... A je tady znovu slovíčko jenže! Plzeň nejprve musí odpravit z cesty Željezničar, který cítí historickou šanci. A Plzni bude chybět Bakoš, který si obnovil zranění kotníku. Místní fanoušci jsou v euforii a nakupují lístky ve velkém. Na Olympijský stadion, kde byla v roce 1984 slavnostně zahájena zimní olympiáda, by mohlo přijít až dvacet tisíc lidí. "Divoké prostředí mám rád, to nám pomůže," reagoval obránce Václav Procházka.

Domácím stačí vyhrát 1:0, 2:1 nebo 3:2, aby prošli dál. V tom případě by Plzeň zaplakala a pětiletá pohádka se dvěma tituly by dostala černou kaňku. Kdo ví, jak by to na mužstvo dolehlo.

"Rozhodne se o tom, zda pro nás bude sezona úspěšná, nebo ne," pravil brankář Matúš Kozáčik.

Když to uslyšel kapitán Horváth, nenechal se rozhodit: "To je nesmysl, třetí zápas v sezoně o ničem takovém nerozhoduje. Navíc my ho zvládneme, já tomu věřím absolutně."

Jan Palička
  • 2Diskuse