Plzeňská úleva. Viktoriáni konečně vyhráli, Jablonec porazili 3:1

21:46aktualizováno  23:06
Plzeňští fotbalisté si připsali první vítězství v novém soutěžním ročníku. Ve druhém ligovém kole porazili Jablonec 3:1. Už během úvodní čtvrthodinky si vypracovali dvoubrankový náskok a v zisku tří bodů jim nezabránil ani inkasovaný gól těsně před přestávkou, protože ve druhém poločase výhru pojistil Petržela.

Daniel Kolář (vlevo) z Plzně oslavuje svůj gól do sítě Jablonce. foto: MAFRA - Ladislav Němec

Sparta - Plzeň 3:0 v Superpoháru. Příbram - Plzeň 2:2 v lize. Petrolul Ploješť - Plzeň 1:1 ve 3. předkole Evropské ligy.

Až ve čtvrtém zápase dokázali plzeňští fotbalisté vyhrát. Tři body si připsali na úkor Jablonce, který v létě mohutně posiloval a v této sezoně má velké ambice.

Václav Pilař v akci.

Zápas rozhodla úvodní čtvrthodinka. Dvěma chybami se pod to podepsali hostující hráči. Nejdřív střední obránce Pernica fauloval v pokutovém území pronikajícího Pilaře a nařízenou penaltu s přehledem proměnil Kolář, jenž v základní sestavě nahradil Vaňka.

ČTĚTE VÍCE

Druhý gól jde za gólmanem Hrubým. Ten si do vlastní brány srazil Hrošovského centr z levé strany. Když mu míč vypadl z rukavic, tak se ho ještě snažil zastavit před brankovou čárou, ale nestihl to...

Plzeň v úvodu soupeře k ničemu nepouštěla. Držela míč a trpělivě kombinovala proti hráčům v zelených, za které poprvé v základní sestavě nastoupili záložník Hübschman a útočník Jun. Jablonec se v těch chvílích jen zoufale bránil.

Chyba Vlastimila Hrubého, díky které inkasoval druhý gól.

Domácí klidně mohli vést i vyšším skóre. Vždyť aktivní Kolář, který si zařazení do základní sestavy vysloužil skvělým střídáním v pohárovém zápase v Ploješti, trefil ještě navíc tyč, když efektně přehodil vybíhajícího brankáře Hrubého.

Místo toho Jablonec snížil... V poslední minutě prvního poločasu plzeňský obránce Procházka neuhlídal při centru Doležala, který se tak snadno prosadil hlavičkou ke vzdálenější tyči.

Jablonec, který hrál poprvé se jmenovkami na dresech, to povzbudilo a zkraje druhého poločasu se tlačil do útoku. Ale do šancí se přes pevnou plzeňskou defenzivu nedostával.

Trenér Plzně Dušan Uhrin mladší.

Naopak dál hrozila Plzeň, která se zaměřila na protiútoky, svou velkou zbraň. Slušnou příležitost měl Bakoš, jenž v útoku opět dostal přednost před Teclem a Chramostou, ale z hranice pokutového území o fous minul bránu. Jen chvilku nato však domácí třetí gól přeci jen přidali - po Kolářově přihrávce za obranu se prosadil Petržela.

2. kolo první fotbalové ligy:

• Viktoria Plzeň - Baumit Jablonec 3:1 (2:1)

Branky: 12. Kolář z pen., 17. vlastní Hrubý, 65. Petržela - 45. Doležal. Rozhodčí: Jílek - Blažej, Štěrba. ŽK: Kozáčik - Hübschman. Diváci: 10.129.

Pokračuje tak hned několik sérií ze vzájemných zápasů. Plzeň, která doma zůstala bez bodu naposledy v květnu 2013 proti Liberci, neprohrála s Jabloncem pojedenácté za sebou. Naplnila se také gólová norma alespoň čtyři góly na zápas, což byl gólový průměr v posledních šesti vzájemných duelech.

Jablonec ani s novými posilami a koučem Šilhavým, který v Plzni dřív hrál i trénoval, nevyhrál na hřišti soupeře poosmé za sebou.

Tomáš Hübschman.

A tak plzeňští fanoušci v závěru zápasu vyvolávali jméno trenéra Uhrina, o jehož budoucnosti ve funkci se v médiích spekulovalo. Důvěru koučovi v pátek vyjádřil i generální ředitel Šádek: "Na odvolání nikdy nebyl a není. Má naši stoprocentní důvěru."

Hlasy po utkání 2. kola první fotbalové ligy Viktoria Plzeň - Baumit Jablonec (3:1):

Dušan Uhrin ml. (trenér Plzně): "Překvapilo mě, jak jsme byli od začátku aktivní, protože jsem čekal, že soupeř bude důraznější. Převzali jsme aktivitu od začátku, dali góly, bohužel jsem soupeře znovu pustili do zápasu vlastní nekoncentrovaností. Ale nadále jsme hráli aktivně. Jsem spokojený, ale je to jen první krůček a nerad bych něco oslavoval. Mám však pocit, že jdeme dobrou cestou. Změny v sestavě jsem dělat z toho důvodu, aby hráli čerství hráči. Podpora fanoušků mě těší. Jsem rád, že mi věří, já jim věřím také."

Jaroslav Šilhavý (trenér Jablonce): "Úvod zápasu se nám nepovedl, Plzeň nás zatlačila, my panikařili, chybovali a dostali jsme dvě laciné branky, které rozhodly. Nám se sice povedlo vrátit do zápasu, trochu jsme se nadechli, chtěli jsme být aktivní, bohužel z brejku jsme dostali třetí gól a pak už to bylo složité. Možná by to bylo jiné, kdyby Čížek lépe využil předchozí brejk. Plzeň ale vyhrála zaslouženě. Škoda chyby brankáře Hrubého, ale chyby děláme všichni, tentokráte to byl on. Zatím nevím přesnou diagnózu Benešova zranění, ale vypadá to na achilovku, se kterou měl problémy už dříve. Doufám, že to nebude přetržené."