Vrba dovedl Plzeň k vítězství v Brně. Teď ji čeká Manchester City

22:20
BRNO - Fotbalisté Plzně v prvním utkání poté, co v pondělí jejich kouč Pavel Vrba oznámil, že v prosinci v klubu skončí, vyhráli v Brně 3:1. Zbrojovka v předehrávce 15. ligového kola vedla po rychlé Skalákově trefě, ale v závěru poločasu srovnal z penalty Horváth a po změně stran otočil stav dvěma góly Tecl.

FC Zbrojovka Brno - FC Victoria Plzeň foto: MAFRA - Anna Vavríková

Úřadující mistr zvítězil potřetí za sebou a minimálně do soboty stáhl náskok vedoucí Sparty na dva body. Zbrojovka doma proti Plzni posedmé po sobě nevyhrála a po třech domácích vítězstvích po příchodu trenéra Václava Kotala před svými diváky poprvé ztratila body.

Brno - Plzeň 1:3 (1:1)

Branky: 4. Skalák - 61. a 84. Tecl, 45.+2 Horváth z pen.

Rozhodčí: Franěk - Pospíšil, Hock. ŽK: Zavadil - Kolář, Kozáčik, Horváth. Diváci: 5839.

Brno: Hladký - Janotka, Košťál, Pernica, Buchta - Pašek (77. Markovič), Fischer, Zavadil, Skalák (85. Glaser), Lutonský (80. Hyčka) - Kroupa. Trenér: Kotal.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Hubník - Hořava, Horváth - Petržela (73. Ďuriš), Kolář, Limberský (77. Kovařík) - Tecl (86. Bakoš). Trenér: Vrba.

Plzeň mohla už po minutě hry otevřít skóre. Horváth kolmicí poslal do úniku Koláře, ten si ale příliš předkopl míč a domácí gólman Hladký mu skokem pod nohy stoprocentní příležitost sebral.

Brno si s první šancí poradilo lépe. Fischer kolmou přihrávkou vysunul Skaláka a ten sám před Kozáčikem nezaváhal. Útočník, který ve Zbrojovce hostuje ze Sparty, se dočkal svého druhého gólu v nejvyšší soutěži.

Plzeň ve třetím ligovém duelu za sebou inkasovala v první čtvrthodině a musela dotahovat, stejně jako v předchozích utkáních s Jabloncem a v Mladé Boleslavi ale dokázala skóre otočit. Ve 20. minutě měl blízko k vyrovnání Horváth, který z dálky trefil břevno. Odražený míč vrátil do sítě Kolář, pomezní sudí ale posoudil hraniční situaci jako ofsajd.

Brno důsledně bránilo v bloku a dokázalo i hrozit dopředu. Po Buchtově hlavičce zblízka podržel hosty Kozáčik. Přesto úřadující mistr ještě do pauzy srovnal. Po Hořavově centru upadli ve vápně domácí Košťál a po něm i Tecl a sudí Franěk k údivu domácích nařídil penaltu. Horváth nezaváhal a proměnil i svůj druhý pokutový kop po říjnovém penaltovém nezdaru se Slavií. Plzeňský kapitán dal 80. gól v české lize.

Do druhé půle vstoupilo Brno nečekaně aktivně a hlavičkujícímu Pernicovi chyběl kousek, aby trefil prostor mezi tyčemi. Po hodině hry ale znovu skórovala Plzeň. Hořavův centr vrátil hlavou před branku Limberský a Tecl doklepl míč do sítě.

Zbrojovka se však nevzdala a mohla srovnat. Sérii nebezpečných centrů do vápna však hostující obrana ustála a volný Lutonský napálil z několika metrů Kozáčika. Naopak z brejku v 84. minutě chytře po zemi obstřelil Hladkého Tecl, který navázal na dva góly z předminulého kola s Jabloncem, a Viktoria se tak vítězně naladila na duel Ligy mistrů na půdě Manchesteru City v příštím týdnu.